Évről évre kínoz a pollenallergia? Most érdemes kivizsgáltatni

facebook megosztás

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat.

Annak érdekében, hogy a pollenallergiások időben elkezdhessék a terápiát, még a kellemetlen panaszok megjelenése előtt ajánlott allergiavizsgálatra menni. Így időben kiderül, pontosan mi áll az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetek hátterében – hívja fel a figyelmet a felsőoktatási intézmény keddi közleményében dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa. A szezonális allergiás nátha tünetei akár már februárban jelentkezhetnek, hiszen a korai allergiaszezon a mogyoró virágzásával veszi kezdetét Magyarországon.

Így zajlik a pollenallergia kivizsgálása

Az állandó vizes orrfolyást, tüsszögést, szem- és orrviszketést, valamint az orrdugulást allergia is okozhatja. Két-három hétig tartó panaszok esetén ajánlott mielőbb fül-orr-gégészeti vizsgálatra menni, különösen abban az esetben, ha a tünetek már az előző év hasonló időszakában is előfordultak. Ilyenkor elsőként a baktérium- és vírusfertőzés lehetőségét zárják ki, majd következhet a bőrön végzett Prick-teszt.

„Ennek során gyárilag tisztított allergéneket viszünk fel az alkar bőrére és azokat egy apró tűvel megkarcoljuk. Amennyiben 15-20 perccel később a bőrkarcolás helyén csalángöb jellegű kiütés jelenik meg piros udvarral körülvéve, az pozitív reakciót jelent az adott allergénre. Ezt a klinikai tünetekkel összevetve állapítható meg az allergia ténye” – mondja dr. Kraxner Helga. Hozzáteszi, bizonyos állapotok esetén – erős tünetek, asztmatikus panaszok, egyes gyógyszerek szedése, várandósság – a bőrtesztet nem szabad elvégezni, vagy nem lesz az eredmény értékelhető. Ilyenkor vérvétel útján tudják meghatározni az allergéneket.

Hogyan kezelhető a pollenallergia?

Az allergiás betegek gyógyszeres kezelését a várható szezon előtt egy-két héttel már el kell kezdeni. A tüneti szerek folyamatos használatával tompíthatók leghatékonyabban a panaszok, melyek a fentieken kívül kiegészülhetnek még fül- vagy torokviszketéssel, valamint az arcüreggyulladástól eltérően nem járnak fájdalommal, szaglásvesztéssel, arcduzzanattal. A terápia alapját az antihisztaminok (tabletták, orrsprayk és szemcseppek) és a lokális szteroid orrsprayk jelentik, utóbbiak helyileg gátolják a gyulladást. Érdemes emellett sós orrmosó folyadékot is használni, amely eltávolítja az orrnyálkahártyáról az irritáns anyagokat és a polleneket.

Az allergia oki kezelésében az allergénspecifikus immunterápia nyújthat segítséget, amely azonban csak az orvos és a beteg együttműködésében, szoros kontroll mellett alkalmazható, minimum három szezonon keresztül, a javulás pedig fokozatosan alakul ki – mondja a szakértő. A hatékony terápia kialakítása mellett életmódbeli változásokkal is javítható az allergiás betegek élete: gyakori hajmosás, ruha- és ágyneműcsere, légtisztító, pollenszűrős szúnyogháló is segíthet a tünetek enyhítésében.

hazipatika.com

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.