Világháborús katonatiszt életének felidézésével zárult a Hadak útján idei évada

facebook megosztás


 Horváth László alezredes életútja elevenedett meg a Hadak útján programsorozat idei utolsó állomásán szerdán este a Halis István Városi Könyvtárban. A II. világháborúban szolgáló katonatiszt történetébe két nagykanizsai pedagógus, fia Horváth Tamás és unokája Horváth Gábor engedett betekintést az érdeklődőknek. 

2022-ben indult el a Hadak útján program a városi könyvtárban. A különböző prezentációk között számos olyat hallhatott már a nagykanizsai közönség, amelyben személyes történeteken keresztül elevenedett meg a magyar történelem valamelyik korszaka. A szervezők szerint ezek az előadások kiemelten sikeresek, mert segítenek egy adott időszakot is megérteni a téma iránt érdeklődőknek. 

-  Már voltak korábban is ilyen jellegű előadások. Hirtelen Orbán László az, aki eszembe jut, aki édesapjáról Orbán Nándorról tartott előadást. De talán még Pintér Tamás előadása is kiemelhető, aki az első világháborúról tartott előadást. Ott is a megtalált levelek vagy az a tény, hogy a katonák hogyan írtak haza a családtagjaiknak, az ember hátán a hideg szokott futkosni ezektől a történetektől. Így értjük meg igazából, hogy ezek milyen dolgok is voltak - mondta el Benke Dániel, a Halis István Városi Könyvtár könyvtárosa. 

Horváth László Kőszegen katonatanárként dolgozott, ahol többek között a későbbi miniszterelnök Boross Péter is a tanítványa volt. A II. világháború éveiben ő is szerepelt vállalt a hadseregben, nagy szerepet játszott Győr és környékének védelmében. Gyermekkorától kezdve egészen 1965-ig naplót vezetett, a memoárt csak 1994-ben bekövetkezett halála után találták meg gyermekei. Horváth Tamás kiemelte édesapja rendkívüli megbecsülésnek örvendett egykori növendékei körében. 

-Ez nekem, mint történelemtanárnak óriási lehetőséget kínált és ezt ki is használtam. Ha rövidre akarom fogni, akkor ebből a naplóból született egy könyv, aminek a bemutatása 2015-ben volt Kőszegen. Apám ott volt katonatiszt, ott volt katonatanár és mindenki ismerte a városban. Nagyon nagy sikere volt a bemutatónak, a régi volt zögeres katonanövendékek között volt olyan is, aki hírül véve a bemutatót, Bécsből jött el, csak azért, hogy meghallgassa az apára való visszaemlékezést - hangsúlyozta Horváth Tamás, nyugalmazott középiskolai tanár. 

Az említett könyv a Kőszegtől Kőszegig címet viseli, amelyben a katonai pályafutás mellett nagy szerepet kaptak Horváth László hadifogságban töltött éve is. Horváth Gábor szerint nagyapja történetéből nemcsak a történelmi korszak hétköznapjai rajzolódnak ki, hanem rajta keresztül a világháborúban szolgálók későbbi sorsába és elnyomásába is betekintést kaphatunk. 

- Ő kiváló elemzőképességgel bírt, nagyon éles és széles látókörű ember volt. Ezt autentikus forrásként elfogadták a győri levéltári kutatók is a csatáról, amit megörökített a visszaemlékezéseiben. Történészek dolgoztak a vonatkozások ügyében, amik a hadi felszereltség ügyében izgalmasak. Illetve elég  látleleted ad arról a korról, a B-listázás korszakáról, az ’56-os szerepvállalásról, a különböző rendszerek konszolidációjáról - emelte ki Horváth Gábor pedagógus. 

Az előadást Gredics Péter korhű, 20. századot bemutató fegyvergyűjteménye színesítette a bibliotékában. A hadak útján előadássorozat a tervek szerint áprilisban folytatódik. 

K.T.

(Borítókép: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.