Dohányzás tiltása: EU-szintű lépések jönnek
Az Európai Bizottság támogatja az Európai Tanács döntését, amellyel elfogadták a füstmentes környezetekre vonatkozó ajánlás felülvizsgálatát. Az új irányvonal célja a másodlagos füst és aeroszol káros hatásainak mérséklése, különösen a gyermekek és fiatalok körében.
Az EU-ban évente közel 700 000 ember veszti életét a dohányzás miatt. A dohányzás a rák egyik vezető kiváltó oka, az összes daganatos megbetegedés 27%-a a dohányzásnak tulajdonítható.
A becslések szerint 2023-ban az európaiak 24%-a volt dohányos.
Az Európa a rák legyőzésére irányuló terv célja, hogy 2040-re elérje a dohánymentes generációt, ahol az EU lakosságának kevesebb mint 5%-a használ dohánytermékeket. Ennek felülvizsgálatát, a füstmentes területek kialakításáról szóló tanácsi javaslatot az Európai Bizottság is támogatja – derül ki az uniós végrehajtó testület közleményéből.
Az ajánlás szerint a tagállamoknak ki kell terjeszteniük a füstmentes szabályokat olyan kulcsfontosságú kültéri területekre, mint például a játszóterek, egészségügyi és oktatási intézmények környezete, valamint tömegközlekedési megállók.
A cél nem csupán a passzív dohányzás elkerülése, hanem a dohányzás és új dohánytermékek normalizálódásának megakadályozása is, különösen a fiatalok körében.
Az ajánlás alapját a tagállami szinten már meglévő szabályozások és kezdeményezések adják, amelyeket a Bizottság EU4Health programon keresztül támogat. Ugyanakkor a végrehajtás a tagállamok feladata, figyelembe véve a helyi körülményeket és sajátosságokat.
Az Európai Bizottság Európai Rákszabályozási Terve célkitűzése, hogy 2040-re létrejöjjön egy olyan generáció, amelyben a dohánytermékek használata 5% alá csökken.
Ez az ajánlás fontos mérföldkő a közegészségügy terén, hiszen nemcsak az egyéni egészség védelmét szolgálja, hanem hozzájárul a hosszabb távú társadalmi szemléletváltáshoz is a dohányzással kapcsolatban. A tagállamokon múlik, hogy ezt az eszközt hogyan használják ki saját egészségügyi céljaik elérésére.
portfolio.hu