Kabar honfoglalók, Thúry György temetkezési helye, olasz testvérvárosi kapcsolat felvétele – mozgalmas kulturális év vár ránk

facebook megosztás

Az októberben indult új önkormányzati ciklus első közgyűlésén megválasztotta az új tanácsnokokat a testület. A kultúrával és külkapcsolatokkal összefüggő feladatokat ellátó tanácsnoki feladatokra Károlyi Attila önkormányzati képviselőt (Éljen VárosuNK Egyesület, DK-Jobbik, Konzervatívok-LMP-MSZP), a Jogi, Nemzetpolitikai és Közrendi Bizottság, valamint a Közbeszerzési Bizottság elnökét bízta meg a testület. 

Károlyi Attilát a jövő évi, kultúrával kapcsolatos terveiről, feladatairól kérdeztük.

A feladatom szerint a tanácsnok véleményt nyilvánít a közművelődéssel, közgyűjteményekkel, kulturális, művészeti kérdésekben, koncepciók, fejlesztési tervek kérdésében. Kapcsolatot tart a közművelődési, közgyűjteményi, kulturális, művészeti feladatokat ellátó önkormányzati fenntartású intézményekkel, figyelemmel kíséri az intézmények feladatellátását, részt vesz a tevékenységi körét érintő előterjesztéseket tárgyaló bizottsági üléseken. Véleményt nyilvánít a nemzetpolitikát érintő kérdésekben, közreműködik az önkormányzati feladatok előkészítésében, kapcsolatot tart az egyházakkal, egyházi szervezetekkel – foglalta össze elöljáróban. 

Áprilisban városunk lesz a helyszíne a „Hunok, kabarok, székelyek és magyarok – Tények és tévhitek a korai magyar történelemben, a legújabb tudományos kutatások. Emlékkonferencia Márton Alfréd (1959-2017) Nagykanizsa magyar őstörténeti kutatójának tiszteletére.” Társrendező a Pázmány Péter Katolikus Egyetem. 

Thúry György halála, hová temették el a kanizsai várkapitányt? – témában dr. Vándor László régész, a Göcseji Múzeum örökös igazgatója ismerteti a kutatási eredményeit. Thúry György 1571. április 2-án halt meg Orosztonyban. Miután a törökök lépre csalták a várkapitányt, a fejét levágták és kiküldték Sztambulba, de a teste itt maradt. Zrínyi György temettette el, és nagy valószínűséggel abba a rotundába, körtemplomba, ami az alapja lehet az Inkey Boldizsár által épített Inkey Mauzóleumnak. Azt feltételezzük, hogy amikor a mauzóleum és a zalaszentbalázsi templom építője Inkey Boldizsár emberi szerveket tartalmazó urnákat talált, azokat titokban eltemette a zalaszentbalázsi templomban – ennek bizonyítéka, hogy a templom Historia Domusa egy szóval sem említi az urnákat. Amikor a zalaszentbalázsi templom felújításakor Szűcs Imre plébánosnak jelezték, hogy a járószint alatt találtak két rézből készült urnát és abban emberi szerveket, ebből azt sejtjük, hogy Thúry György belső szervei lehetnek benne. Beszéltem annak idején egy Inkey leszármazottal, gróf Jankovics Dénes Györggyel, akivel régi jó kapcsolatban állok, és a Magyar Örökségvédelmi Hivatal egykori elnöke, gróf Jankovics György hozzájárult volna a DNS-minta adásához, ahhoz hogy az Inkey családot kizárjuk, a vállalkozó azonban sürgette a munkavégzést, és visszatették az urnát feltalálási helyére. Az akkori önkormányzat vezetői 2014-ben nem álltak e kezdeményezés mellé. Ez a kérdés most is felmerült, időrendben a negyedik polgármester, Horváth Jácint remélhetőleg támogatja a feltárást, és bízunk benne, hogy az megtörténik Vándor László vezetésével. 

A Kanizsa Monográfia 4. kötetének kiadása is szerepel a tervünkben. A közeljövőben lesz egy konferencia, ahol ezzel kapcsolatban ismertetik a terveiket a szerzők. Kaposi Zoltán személye garanciát jelent, és az önkormányzat új vezetése is elszánta magát arra, hogy az 1945-től a rendszerváltozásig, vagy a napjainkig felölelő időszakot tartalmazó 4. kötet is elkészüljön. 

A város képzőművészeti gyűjteményéből gyűjteményes kiállítás rendezése is szerepel a Vasemberház épületében lévő, leendő képtárban. Reméljük, 2025-ben visszakapjuk tulajdonunkba a helyiségeket. Az MNV Zrt. eddig megakadályozta, hogy a tulajdonunkba kerüljön saját épületünk. Legutóbb felajánlottuk a Zrt.-nek, hogy elcserélnénk egy belvárosi épület illetőséggel, és ha megtörténik, azonnal nekiállunk a képkiállítás megszervezésének. 

A gleisdorfi testvérvárosunk művészeinek is szervezünk a Plakát Házban egy kiállítást. 

Ugyanitt láthatják a városlakók Keleti Éva, Magyarország egyik legjelentősebb fotóművészének alkotásait, mégpedig úgy, hogy a kanizsai születésű Vadas Ernő kamarakiállítása is megtekinthető lesz mellette. 

Az egykori DKG-ban található műalkotások átadásának folyamata megfeneklett ugyan, de most újra nekibuzdulunk. A Mol-lal már felvettük a kapcsolatot, és ezeket a város tulajdonába visszaszállva (és visszaszállítva, mert egyet, Bálits Kálmán hatalmas bronz faliképét a magyar olajkutatásról a falból kitépve eltulajdonították) köztéren fogjuk felállítani. 

Olasz testvérvárosi kapcsolat felvétele is szerepel a jövő évi tervünkben, a napokban már megtörténik az előkészítés egy Lombardia tartományi, 49-50.000 fős várossal.

 A köztéri projekteknek már egyszer ugyancsak nekiálltunk. A Dózsa Györgyöt ábrázoló szobor másolatának felállítása, illetve a Török kút Deák térre történő elhelyezése szintén napirenden van. 

Megismételjük a Cegléd Város Közgyűlésének írott levelünket, adják vissza a tulajdonunkat, a méltatlan módon, katonai segédlettel elorozott Dózsa György mellszobrunkat A levelet a ceglédi közgyűlés minden képviselőjének elküldjük, lelkiismeretükre apellálva.

A Török kutat nemcsak egyszerűen kiállítjuk, hanem működő kút lesz, amihez EU-s támogatást fogunk igénybe venni.

A Tripammer utcai temetőben már 2013-ban elkezdtük a városi elöljárók síremlékének restaurálását, és idén is folytatjuk a védett síremlékek felújítását. Újakat tárunk fel, keressük például Babócsay György, egykori polgármester sírját, eltemetésének helyét, ami valószínűleg a Nagykanizsát ért amerikai bombatámadásban semmisült meg 1944-ben. 

Ehhez a munkához segítséget ígért az Alsóvárosi templom plébánosa, Csorba Tamás plébános úr, aki az egyházmegye levéltárát veszi igénybe a célra. 

Zrínyiújváron, a Cseke Ferenc által készített bronz emléktábla helyreállítása, felújítása is tervben van.

 A Vasemberház árkádja alatt lévő Csokonai Vitéz Mihály mellszobrát szeretnénk védett helyre, az Aradi udvarba vezető átjáró falára felhelyezni, hogy a vicces kedvű kanizsaiak a cigarettacsikket ne nyomják el a Kanizsához ezer szállal kötődő szeretett költőnk szobrán. 

Végezetül, nem a kultúrához kapcsolódó hírt is megosztott a lakossággal Károlyi Attila tanácsnok: 

A Hevesi-Rózsa utca közötti körforgalom építés nem befejeződött, hanem még el sem kezdődött. A munkaterület átadása 2025. március közepén történik meg a kivitelező számára. Valószínű, hogy a folyamatban lévő áttervezéssel a körforgalomban történő áthaladás egyszerűbbé és zökkenőmentesebbé válik – nagyon várjuk a megépítést, több évtizedes álmunk válik valósággá – fejezte be nyilatkozatát.

BAKONYI Erzsébet

(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. november 6-ai számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.