A szociális ellátás első lépcsője a NESZI-ben
A szociális szféra első lépcsőfoka lehet a Kodály Zoltán utcában működő nappali ellátás. A NESZI intézményében az aktív idősek számára a mindennapi teendőkhöz való segítségnyújtás mellett közösségteremtő foglalkozásokkal is készülnek az ápolók. A szolgáltatás az önkormányzat intézkedéseinek köszönhetően térítésmentesen igénybevehető.
Az elöregedő társadalmunk miatt nemcsak az egészségügyi problémákkal, de az elmagányosodással küzdők száma is növekszik. A még aktív, de egyedül élő idősek legtöbb idejüket társaság nélkül töltik, ami hozzájárulhat mentális és fizikai leépülésükhöz is. A Nagykanizsai Egyesített Szociális Intézmény az ő számukra is segítséget kínál. A koronavírus-járvány alatti leállás után a nappali ellátás népszerűsége is megsokszorozódott.
- Ahogy újra elkezdődött az élet, én azt gondolom, hogy sikerült feltöltenünk az intézményeinket, erre kifejezetten jó példa a Kodály utcai idősellátó rendszer, hiszen itt létszámot is kellett emelni ahhoz, hogy szabályosan tudjunk működni, tehát ez már egy 50 férőhelyes intézmény. Én azt gondolom, hogy a kolléganőim annyira szép, színes, tartalmas programokkal várják itt az ellátottakat, és igyekeznek nagyon tartalmasan eltölteni az időt, hogy ezt élvezik - mondta el Tóth-Bagó Mónika, a NESZI igazgatója.
Ahogy arról már egy korábbi riportunkban beszámoltunk, Nagykanizsán is egyre több családot érint a demencia, vagy az Alzheimer-kór. A memóriavesztés kezdeti szakaszában lévő időseknek ideális, biztonságos hely lehet a reggel 8-tól délután 4-ig rendelkezésre álló nappali ellátás.
- Abban az átmeneti időszakban, amíg nem tudják elhelyezni bentlakásos intézményben a hozzátartozóikat, megkeresnek minket vagy háziorvos-ismerősök tanácsára jönnek hozzánk, és ilyenkor tudunk nekik felügyeletet biztosítani addig a stádiumig, amíg még ő jól érzi magát, a közösségbe be tud illeszkedni és a társait nem zavarja. Néhányan vannak ilyenek jellemzően – árulta el Juhász Tímea, a NESZI tagintézmény-vezetője.
Harcz Lajosné lassan 30 éve tartozik a Kodály utcai közösséghez. Ő elmondta, az ellátásnak köszönhetően lelt társaságra, barátokra és máig lelkesedik a különböző foglalkozások iránt.
- 27 éve vagyok itt, amióta nyugdíjba mentem. Megszűnt a bölcsőde, ahol dolgoztam, és az egyik volt kolléganőm jött ide vezetőnek. Én egyedül maradtam akkor, meghalt a férjem. A kolléganőm elcsalt ide, hogy egymagamnak ne főzzek, itt van foglalkozás, tudunk beszélgetni egymással, mert hát egyedül az ember nem beszél - tudtuk meg Harcz Lajosnétól.
Az ellátás igénybevételéhez egy a háziorvos által kitöltött kérelem, valamint jövedelemigazolás szükséges. Az ellátásról többet is megtudhatnak a Nagykanizsa Ma című műsorunk egy későbbi adásában.
SZ.F.
(Képek: Kanizsa Médiaház)