Dél-zalai katonák is fontos szerepet játszottak a ’48-49-es szabadságharcban

facebook megosztás

Dél-Zala ’48-49-es katonahőseinek történetével folytatódott a Hadak útján programsorozat szerdán a Halis István Városi Könyvtárban. Hermann Róbert prezentációjában a budai vár visszavételénél fontos szerepet játszó, Inkey Kázmér és Püspöky Grácián életével ismerkedhettek meg az érdeklődők. 

A 2022 tavaszán indított programsorozatban az előadók eddig leginkább a 20. század történéseit elevenítették fel, de volt már prezentáció a török korról és a történelmi Magyarország területén zajló csatározásokról is. Ezúttal egy, eddig az előadásokban fel nem dolgozott korszak került előtérbe. 

hadtörténei

- Nagyon örülök, hogy a professzor úrral sikerült ezt az előadást leegyeztetni, így végre az 1848-49-es szabadságharc és forradalom időszakát is kitárgyalhatjuk. Hermann professzor személyében egy országosan elismert szaktekintélyről beszélünk és az ő személye garancia, hogy itt a legjobb forrásból meríthetjük a tudást - mondta el Huszár András, a Hadak Útján fő szervezője. 

Hermann Róbert évtizedek óta foglalkozik a ’48-49-es eseményekkel, számos kötetet írt a történésekről, valamint kutatja a katonahősök élettörténetét. A mostani prezentáció két alanya egyaránt a 47. Zalai Honvédzászlóaljban szolgált. Püspöki Grácián zászlótartó volt, aki néhány nappal a budai vár visszavétele előtt állt be a seregbe és 1849. május 21-én ő tűzte ki az erődítményre a honvédek zászlóját, későbbi katonai előmeneteléről nincsenek pontos információk. Inkey Kázmér ennek a zászlóaljnak volt az őrnagya, az ő pályafutása részletesen nyomon követhető. 

- Már ’48 nyarától ott van a Nemzetőrség szervezői között, aztán beáll a zalai önkéntes nemzetőr-zászlóaljba, amiből ’48 novemberében szabályos honvédzászlóaljat szerveztek. Ha nem is részletesen, de a narratív források részletesen tudósítanak arról, hogy ő melyik összecsapásban milyen szerepet játszott. Még olyanokat is tudunk, hogy egy nagydarab ember volt, és amikor a tápióbicskei ütközetben a Tápió hídjánál a mocsaras patakon volt kénytelen átgázolni az ellenség elől menekülőben, akkor annyira elfáradt a gázolásban, hogy alig bírták összeszedni a többiek – árulta el Hermann Róbert, a Hadtörténeti Intézet tudományos helyettese. 

Hermann Róbert kiemelte, a szabadságharc leverését követően Inkeyt besorozták a császári-királyi hadseregbe, ahol egy magas összeget fizetve megváltotta a szabadságát. A Hadak Útján programsorozat a tervek szerint még az ősszel folytatódni fog a városi könyvtárban.

K.T.

(Képek: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.