A földre loccsant méregből sarjadt szépség

facebook megosztás

Az őszi kikericsről van szó, mely megbújik a lápos mezők rétjeinek fűcsomói közt, helyenként szőnyegként beborítva gyönyörű, halványlilás színével a mezőket, egy-egy domboldalt. Az ősz elérkeztét is hirdető virágocska amilyen szép, olyannyira mérgező is. A monda a görög mitológiából eredezteti, Médeia híres-hírhedt méregkeverőnek köszönheti az emberiség e vadvirágot.


Dombvidéki kaszálók, hegyi rétek ékessége az őszi kikerics, mely ugyan nem védett növény, de népies neve, mely kutyadöglesztőfű sokat elárul tulajdonságairól. Ezek a tulajdonságok pedig egységesek: a gyönyörűség minden porcikája mérgező, nem is akármennyire. A szépség hazánk egyik legmérgezőbb növénye, olyan erősek a benne lévő méreganyagok, hogy közvetve is hatnak. A legelő állatok által elfogyasztott méreg például kiválasztódhat a tejükben, így az emberre is veszélyes lenne. Viszont a természet tudja a dolgát, az állatok nagy ívben elkerülik a növényt, ezért is tud ilyen szépen felszaporodni a legelőkön.

A falvakat körülvevő rétek, legelők ismert vadvirágához számos népi megfigyelés, hiedelem is kapcsolódik. Egyes vidékeken az évszak hírnökeként tartják számon, de időjárást is jósolnak az őszi kikericcsel. Eszerint minél több nő belőle, annál tovább fog tartani az ősz. Érdemes körülnézni a környéken.

Őszike, a már említett kutyadöglesztőfű, varjúhagyma, csókatörökbúza, kakukk-kendő, gólyabors, leánykökörcsin – ezek mind az őszi kikerics népies elnevezései, a magyar lakta területekről, szerte a Kárpát-medencéből. Elgondolkodtató lehet egy-egy elnevezés, de a monda, a legenda, mely a görög mitológiából ered, még homályosabb. Az őszi kikerics elnevezése „Colchicum autumnale”. Nevében fel lehet fedezni Colchis, azaz Koklhisz város nevét, mely város a görög mitológiából ismert, a Fekete-tenger keleti partvidékén található. Médeia a kolkhiszi király leánya volt, és híres méregkeverő hírében állt, állítólag e növényt használta mérgei készítéséhez. A hitrege szerint az őszi kikerics annak a bájitalnak földre hullott cseppjéből nőtt, melyet Médeia kilenc éjszakán át összegyűjtött hegyi virágokból készített.

A fehéres-lilás őszi, mérgező szépségét őrzi az irodalom is.

Arany János: Őszikék  
(részlet)

Olvasó, ha fennakadsz, hogy
Könyvem címe „Őszikék”,
Tudd meg, e néven virágok
Vannak ősszel, és csibék.

 

Kányádi Sándor: Őszi réten  
(részlet)

Őszi réten
lila-fehéren
csak viríts csak viríts
menyasszony-ruhás kikerics.

 

VINCZE Adél

(fotó: SZALAI Szilveszter)

Megjelent a Kanizsa Újság 2024. október 9-ei számában. 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.