Elkezdte az új testület
Ferincz-show, eskütételek, ünnepi hangulat, némi vita, a korábbiaknál több kompromisszum – címszavakban így lehetne összefoglalni a 2024 októberében induló ciklus első közgyűlését. A frakciók nem tétlenkednek a hónapban, hiszen október 24-én az első soros ülést is megtartják.
A június 9-i önkormányzati választásokon a tíz egyéni választókerületből hatot vitt el az ÉVE, így Gábris Jácint, Berta Krisztián, Károlyi Attila, Fodor Csaba, Schauta Marcell és Gondi Zoltán nyert egyéni mandátumot. A kormánypárti képviselők közül Radics Bálint, Szabó Szilárd, Dénes Sándor és Balogh László hozta a körzetét. A 8-6-1-es arány végül a kompenzációs lista alapján alakult ki. Az ÉVE oldaláról Bodó László, míg a Fidesz részéről, akárcsak 2019-ben, innen szerzett mandátumot Bizzer András. Szintén így került be Bata Hajnalka is a testületbe, valamint a Mi Hazánk oldaláról Hokker Tibor. Bata kapcsán mondhatni politikai kuriózum, egy sajátos kanizsaikum, hogy csütörtökön ugyan felesküdött a városra, de úgy tűnik mindössze 1 napig lehetett képviselő, hiszen pénteken megválasztották a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnökének. Erről a 4. oldalon olvashatnak bővebben.
Az eskütételeket Ferincz Jenő zavarta meg, sokadik performanszával, ezúttal is táblákkal érkezett, akárcsak 2022. április 28-án, akkor egyebek mellett azt írta ki, hogy a Fidesz létezése már önmagában bűncselekmény. Most az alaptörvényi esküt kritizálta, mondván, az csak egy betűhalmaz, joghatályosan és jogszerűen nem létezik. A 2-3 percnyi kilengés után jöhetett a városatyák, majd a polgármester esküje. Horváth Jácint a programját is ismertette, ez így hangzott:
„Hiszem, hogy annak ellenére, hogy sok esetben mást gondolunk a világról, máshogy közelítünk a problémákhoz, más fontossági sorrendet állítunk fel magunkban. Attól még vannak közös ügyeink, közös céljaink, közös elképzelésink. S van legalább egy valami, ami mindannyiunk számára egyformán fontos: Nagykanizsa, szeretett városunk. Sokat jelent számunkra, helyeket, emlékeket, élméneket. Jó és rossz dolgok egyaránt kötődnek hozzá, mindannyiunk életében. Történjen is bármi, számunkra a legfontosabb hely marad örökre. Hiszem, hogy mindannyian azért ülünk itt az asztal körül, hogy minden döntésünkkel, cselekedetünkkel jobb hellyé tegyük Kanizsát. Elkötelezett vagyok Nagykanizsa fejlődése iránt. Nem lehetünk elégedettek akkor, ha nem teszünk meg minden tőlünk telhetőt azért, hogy városunk gazdasága bővüljön, erősödjön. Nagyon fontosak az itt működő vállalkozások, amelyekre hosszú távon lehet alapozni, javaslataik, üzleti kapcsolataik nélkülözhetetlenek számunkra. De folyamatosan a szemünk előtt kell legyen még egy fontos cél: vonzó befektetési céllá kell válni. Építeni kell gazdasági hagyományainkra, de nyitottnak kell lenni az új technológiák felé. A tisztességes megélhetést és az előrelépést biztosító új munkahelyek létrejöttét előmozdítását, amelyek nem szennyezik környezetünket és nem élik fel indokolatlan mértékben természeti erőforrásainkat. Mindehhez proaktív hozzáállás, tapasztalat szükséges, illetve jó szakemberek, akik nélkül mindez nem sikerülhet. Fejlesztenünk kell városunk elhanyagolt részeit, akár belvárosi, akár külső városrészekről beszélünk. A megkezdett zöldterület-fejlesztéseket folytatnunk kell, parkokat, szabadidős felületeket egyaránt, elég, ha a Csónakázó-tó környezetére, Sétakertre vagy éppen a szökőkútjainkra is gondolok. Ugyan intézményeink kapcsán sok előrelépést sikerült elérni, de e tekintetben sem dőlhetünk hátra…De nem ígérhetjük, hogy varázsütésre minden megoldódik és minden szép lesz néhány év alatt. Sajnos az önkormányzatok nagyobb pénzügyi kihívással néznek szembe, mint a rendszerváltás óta valaha. S az érkező hírek sem adnak okot az optimizmusra. Talán még az Európai Uniós tagságunkkal járó fejlesztési forrásainkban bízhatunk leginkább, így a fokozatos építkezés, az évről évre előrelépés látszik ma megoldásnak…Tágabb környezetünkben partnernek kell tekintenünk a kis és nagy városokat, a regionális központi szerepet betöltő városainkat, s horvát és szlovén szomszédainkat, akikkel a történelmi hagyományainkra építve tudunk előrelépni. S nem utolsósorban testvérvárosainkat, akikkel új lehetőségek iránt is nyitunk. A Régiók Európai Bizottságának tagjaként látom Európa számos országában, hogy igazán sikert elérni csak stabil alapokon álló, a saját sorsukról önmaguknak döntő önkormányzatok tudnak a legsikeresebbek lenni...Magyarországon az elmúlt évtizedben ellenkező irányba haladtak a folyamatok. De talán egyszer, a nem is olyan távoli jövőben, visszafordítható lesz ez a folyamat. Rajtunk nem fog múlni!”
A helyi Fidesz régi-új frakcióvezetője, Szabó Szilárd is pozitívan értékelte a nyári egyeztetéseket a bizottsági helyek és a polgármester feladatkörei kapcsán. Minden bizottsági szavazást egyhangúlag fogadtak el, az elnököket az ÉVE adja, ez a kép egészen pontosan így fest: pénzügyi bizottság Gondi Zoltán, jogi bizottság Károlyi Attila, oktatási bizottság Gábris Jácint, szociális bizottság Schauta Marcell, város- és gazdaságfejlesztési bizottság pedig Berta Krisztián.
Nem volt azonban ilyen nagy az egyetértés az alpolgármesterek és a tanácsnokok megválasztásánál. Utóbbi posztra Károlyi Attila, a kultúra és a külkapcsolatok feladatkörében, míg Bodó László a városüzemeltetéssel és a közbiztonsággal kapcsolatban került. Bata Hajnalka kritizálta a tanácsnoki rendszer működését, mondván, miután két alpolgármestere is lesz Horváth Jácintnak, így teljesen felesleges ez a szerepkör. Szintén Bata volt, aki Tóth-Bagó Mónika alpolgármesteri szerepvállalását kritizálta, mondván, nincs elég tapasztalata a NESZI jelenlegi igazgatójának ehhez a pozícióhoz.
MIKÓ-BARÁTH György
(fotó: Horváth Zoltán)
Megjelent a Kanizsa Újság 2024. október 9-ei számában.