Akár tragédia is lehet belőle, figyeljünk oda!
Szombaton délután Zalaegerszegen egy Göcseji úti társasházhoz riasztották a zalaegerszegi hivatásos tűzoltók saját városukban, miután egy első emeleti lakás ablakán és ajtaján sűrű füst áramlott ki. A helyszínen a tűzoltók légzésvédelem mellett behatoltak az ingatlanba, amelynek konyhájában egy készülő étel elszenesedett maradványait találták, ugyanakkor a lakásban senki sem tartózkodott. A tulajdonos elhagyta otthonát, miközben az étel készült, ám mire hazaért, a tűzoltókkal találta magát szembe, és egy füstös, de már kiszellőztetett ingatlannal. A hasonló esetek elkerülhetők!
A jellemzően társasházi lakásokban előforduló hasonló esetek nagy részben többemeletes lakóépületekben keletkeznek, ahol a füst, tűz a lépcsőházat elárasztja és a többi lakóban nagy riadalmat kelthet. A tűzoltók ezekben az esetekben a zárt lakásba is behatolnak, annak érdekében, hogy minél előbb meg tudják fékezni a lángokat és azok ne okozzanak kárt a szomszédos lakásokban. Egyre gyakoribbak emellett a kisebb, nyári konyha jellegű épületekben történő tűzesetek, amelyek legtöbb esetben csak a tűzoltóknak köszönhetően nem torkolltak tragédiába, vagy jelentősebb tűzesetbe.
A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság továbbra is nyomatékosan kéri a lakosságot, hogy
-
mindig győződjenek meg arról, hogy a készítendő étel a lakás elhagyását követően nincs kitéve hőhatásnak, és ellenőrizzék, hogy nem ég-e a gázláng, vagy a villanytűzhely kikapcsolt állapotban van.
-
ha fáradtak vagyunk, akkor semmiképpen se rakjunk sütőbe, tűzhelyre ételt készülni, mert ha elalszunk, akkor az étel attól még készül, és elképzelhető, hogy lakástüzet is okozhat
-
tartsuk észben, hogy a tűzhelyen és a sütőben lévő ételt soha ne hagyják őrizetlenül! Ellenkező esetben akár nagyobb kiterjedésű tűz is lehet belőle
-
fontos tanács, hogy a felhevült, pattogzó olajat soha ne vízzel próbálják meg eloltani. Érdemes inkább fedőt tenni a készülő ételre, és kikapcsolni a berendezést. Nem árt odafigyelni a régi típusú gáztűzhelyekre sem!
Emellett célszerű és erősen ajánlott egy füstérzékelő készülék beszerzése! Ez ugyanis idejekorán felhívja a lakásban, házban élők figyelmét a bajra, abban az állapotában is, amikor még maga a tulajdonos is tud tenni a nagyobb probléma megelőzéséért.
Ha azonban komolyabb bajt észlelünk, akkor azonnal tárcsázni kell a 112-es segélyhívót és kérjék a tűzoltók segítségét. - hívta fel a figyelmet honlapján a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
katasztrodavedelem.hu
(Kép: Kanizsa Médiaház)