Mérlegen az 1%

facebook megosztás

Néhány napja hivatalosak lettek a személyi jövedelemadó felajánlott 1 százalékaiból keletkezett bevételek. Kanizsán az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület végzett az élen a 14.431.805 forinttal, amit 1898 felajánló dobott össze.

Már évek óta lehet élni azzal a joggal, hogy az összevont adóalap után befizetett személyi jövedelemadó 1 százalékát odaadjuk egy regisztrált civil szervezetnek, a további 1 százalékát pedig egy technikai számos vallási közösségnek vagy a kiemelt költségvetési előirányzatnak, utóbbihoz tartozott korábban például a Gyermekszegénység Elleni Program.

Az eredmény kapcsán beszéltünk Varga Károlynéval, az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület elnökével. Mint megtudtuk, tavaly némileg nagyobb összeget kapott a menhely, de a különbség nem számottevő. – Félve számolunk ezzel az összeggel, én mindig kicsit pesszimista vagyok. Reméljük sokkal kisebb nem lesz a jövőben sem, hiszen ebből az összegből a menhely fenntartása a legfontosabb feladat. Nem csak etetni kell a kutyákat, hanem ellátni. Így ki kell fizetnünk a dolgozóinkat és az állatorvosi költségek is nagyon magasak. Minden drágult, a chippelés és az oltások is. Általában a kutyák chip és oltás nélkül kerülnek be hozzánk. Tőlünk csak ivartalanítva mehetnek ki a szukák, így erre is sokat költünk. Mondhatom, hogy nekünk a legnagyobb forrásunk az 1% – szögezte le az egyesületi elnök.

Mi is beszámoltunk arról, hogy „Anomáliák a nagykanizsai állatmenhely körül?” címmel jelent meg a sajtóban egy cikk, amelyben Balogh László polgármester és Bata Hajnalka megválasztott képviselő az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület munkáját mind állatvédelmi, mind pénzügyi szempontból megkérdőjelezhetőnek titulálta. Varga Károlyné elmondta, eltelt azóta 3 hét, de nem történt semmi ebben az ügyben. S úgy látszik a kanizsaiak bizalma sem ingott meg a menhely vezetésében, hiszen 1898 fő döntött úgy, hogy támogatja az intézményt. Ráadásul úgy tudjuk, hogy az eledel felajánlások is folyamatosan érkeznek, ezzel is segítve a csoport munkáját.

A teljes listát figyelve, találkozhatunk több olyan kisebb csoporttal, kezdeményezéssel is, amiket viszonylag sokan támogattak. Ilyen a Magyar Prader-Willi Szindróma Egyesület, amely 2019-ben alakult azért, hogy segítse ebben a genetikai eredetű, több szervet érintő betegségben élőket. Őket 165 fő támogatta, ez összesen 1.405.650 forintot jelentett. Nem sokkal maradt el ettől a Julcsi Jövője Alapítvány. Itt a cél Béres Julianna, halmozottan sérült kisgyermek életének segítése. Idén 164-en döntöttek mellettük, ami 1.378.926 forintot eredményezett.

S ha már Kanizsa és 1 százalék: a Kanizsai Oldtimer Kerékpár Szövetséget 131 fő támogatta, összesen 848.116 forinttal. A csoport nemrégiben adta át a Dunántúl első kerékpármúzeumát. Viszont még februárban számoltunk be arról az esetről, hogy felmerült a gyanú, miszerint a KOKSZ-nevén valaki különböző adószámokat felhasználva küldött be felajánlásokat. Az ügy bekerült az országos sajtóba, de azóta nincs hír arról, hogy milyen eredménnyel zárult a feljelentés.

MIKÓ-BARÁTH György

Megjelent a Kanizsa Újság 2024. szeptember 25-ei számában.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.