Nagy a baj a gyerekek szemével a tudósok szerint, és ebben nagy szerepet játszik a Covid

facebook megosztás

Egy új, átfogó tanulmány szerint a gyermekek látása világszerte folyamatosan romlik, és ebben nagy szerepet játszott a Covid - közölte a BBC.

A British Journal of Ophthalmology szakfolyóiratban megjelent kutatás hat kontinens 50 országának több mint ötmillió gyermekét és tinédzserét vizsgálta.

Az eredmények azt mutatják, hogy jelenleg minden harmadik gyermek rövidlátó, vagy nem képes tisztán látni a távolban lévő dolgokat.

A rövidlátás előfordulása 1990 és 2023 között megháromszorozódott, 36%-ra emelkedett.

A probléma különösen súlyos Ázsiában. Japánban a gyermekek 85%-a, Dél-Koreában 73%-a rövidlátó, míg Kínában és Oroszországban ez az arány meghaladja a 40%-ot. Ezzel szemben Paraguayban és Ugandában mindössze 1% körüli, az Egyesült Királyságban, Írországban és az Egyesült Államokban pedig 15% körüli a rövidlátás előfordulása.

A kutatók szerint a Covid-19 járvány miatti lezárások tovább rontottak a helyzeten.

A felmerülő bizonyítékok arra utalnak, hogy a világjárvány és a fiatal felnőttek látásának gyorsabb romlása között lehetséges kapcsolat áll fenn - írják a tanulmány szerzői.

A szakértők szerint több tényező játszik szerepet a rövidlátás kialakulásában. Ezek közé tartozik

  • a genetika,
  • a korai iskolakezdés, valamint
  • a képernyők előtt töltött idő növekedése.

A brit szemészek azt javasolják, hogy a gyermekek naponta legalább két órát töltsenek a szabadban, különösen 7-9 éves koruk között.

A tanulmány előrejelzése szerint 2050-re a tizenévesek több mint fele lehet rövidlátó világszerte.

Bár a rövidlátás nem gyógyítható, szemüveggel vagy kontaktlencsével korrigálható. Speciális lencsék és innovatív megoldások, mint például az üveg tantermek (a szabadban való tanulás utánzása), segíthetnek lassítani a probléma terjedését.

portfolio.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.