Bővülő termelés, növekvő hatékonyság a magyar zöldségtermesztésben

facebook megosztás

A belföldi zöldségtermesztésben az elmúlt közel másfél évtizedben jelentős hatékonysági előrelépés történt, ami legszembetűnőbben a hozamokban tükröződik - jelentette ki Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint.

Magyarországon 2010 és 2023 között az egy hektárra vetített hozam a paradicsom esetében több mint a kétszeresére, a paprika esetében négyötödével nőtt. Továbbá a gazdák többet takarítottak be sárgarépából, paradicsomból, vöröshagymából, zöldborsóból és csemegekukoricából is - tájékoztatott a tárcavezető.

    

Nagy István kiemelte: habár az időjárás a kertészeti ágazat teljesítményére is komoly hatással van, a piaci környezet, a fogyasztói igények vagy az inputárak változékonysága, a termelésbiztonságot és a gazdálkodói likviditást támogató kormányzati intézkedések lehetővé tették, hogy az elmúlt években a magyar zöldségtermesztés mind színvonalában, mind pedig mennyiségét tekintve előrelépjen. Egyes kultúrák termőfelülete ugyan csökkent, ám a termelés intenzitásának növekedése, a professzionálisan dolgozó termelők erősödése mellett a termésmennyiségek is növekedést mutattak az utóbbi években.

    

A termésmennyiségek alakulásának jó példája a közlemény szerint a paradicsom, amelynek volumene 2010 és 2023 között a hozamnövekedésnek köszönhetően közel egyharmadával emelkedett 177 ezer tonna fölé. Szintén jelentősen nőtt a vöröshagyma termelés, amely 42,4 százalékos növekedéssel meghaladta az 58 ezer tonnát. Ezt a folyamatot erősíti a sárgarépa közel 23,6 százalékos, a zöldborsó 49,6 százalékos és a csemegekukorica közel 68,6 százalékos termésmennyiségének a növekedése is - sorolta a miniszter.

    

A tárcavezető rámutatott, hogy a kertészeti ágazat jelentős forrásokhoz jutott az elmúlt években a Vidékfejlesztési Programon keresztül. Így technológiai fejlesztésre, gépbeszerzésre, kertészet korszerűsítésére, megújítására, üveg- és fóliaházak létesítésére, ültetvénytelepítésre, gombaházak, hűtőházak létrehozására, borszőlőültetvény telepítésre közel hétezer beruházás mintegy 185 milliárd forint támogatást kaphatott.

    

A termesztés mellett ki kell emelni azt is, hogy az AM jelentős forrásokat szán a feldolgozóipari üzemek fejlesztésére és létesítésére, hiszen a megvalósult beruházások jelentősen hasznosulnak a zöldségfeldolgozásban. Az agrártárca a mezőgazdasági termékek értéknövelését, a feldolgozóipari üzemek fejlesztését szolgáló 2024. évi pályázati felhívásokat már meghirdette - tették hozzá a közleményben.



MTI

(Kép: pixabay.com)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.