Ásó, kapa, gereblye 119.: Megvannak az eredmények – 100 százalékos a betakarítási mutató Zalában
Lapunk hasábjain már beszámoltunk arról, rendkívül korán kezdődött az aratás országos szinten, így vármegyénkben is. Akkor viszont még csak latolgatni lehetett a termés mennyiségét és minőségét – most már viszont biztos, hogy a hektikus időjárás rányomta bélyegét erre az esztendőre.
A gépek elsőként az árpa táblákon indultak el, 5,6 tonnás termésátlag lett az idén, Zala vármegyében mintegy 4450 hektáron ültették a gazdák ezt a növényt. A legfontosabb növény – piaci, étkezési és takarmányozási szempontból is az őszi búza, mely 21400 hektáron volt vetve és 6 tonnás átlagot hozott – sorolta a megyei adatokat Sabján Krisztián. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zala vármegyei elnöke elmondta: ez a mennyiség jónak mondható, viszont a minőséggel az aratás előtt hullott sok eső miatt problémák voltak. Ezért a malmi minőség konkrétan hiánycikk, ugyanis az őszi búza szinte teljes egészében takarmányminőségű lett. – Ami még nagyon fontos növényünk, az őszi káposztarepce, a megyében 10 ezer hektárnyi nagyságban termeljük, idén 2,8 tonnás termésátlag lett az eredmény. Ez országos átlagban jónak mondható, de valójában alacsony az érték. Ugyanis éppen, hogy elegendő a gazdálkodónak a termelési költség kifizetésére – mondta el a kamara megyei elnöke.
A még lábon álló növények eredményét illetően sok a kérdőjel, Sabján Krisztián úgy fogalmazott: a zalai gazdák tapasztalata és professzionizmusa is hozzátesz a termelés minőségéhez. De óriási földrajzi adottság számunkra, hogy pont olyan helyen vagyunk, ahol az eső azért hellyel-közzel megjelenik, és nincsenek olyan problémáink, mint amilyenekkel küzdenek az ország keleti régiójában. Az a 30 ezer hektárnyi kukorica, mely lábon áll a megyében, pillanatnyilag jó állapotban van, bár a termékenyüléssel kapcsolatban még nincsenek adatok, nagy kérdés, meddig tart a növény tűréshatára a légköri aszályos időszakban. Ilyenkor még a helyenként, kisebb területenként lehulló csapadék is segíthet azon, hogy legalább néhol jó termés legyen – hangsúlyozta Sabján Krisztián.
Lapzártánk idején lesújtó hírek érkeztek a még szántóföldön tikkadó, csapadékra váró növényekkel kapcsolatban. Hazánk területén ugyanis 80 százalékban közepes vagy annál súlyosabb mértékű az aszálykár a HungaroMet mérései alapján. Mindennek oka, hogy júliusban fele, harmada – vagy néhol töredéke esett az ilyenkor szokásos csapadéknak. A napraforgó és a kukorica elvirágzott, ezekben a hetekben igényelnék a legtöbb nedvességet. Ezt azonban – öntözés hiányában – csak néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban kapják meg a növények. Az előrejelzések szerint a talajok nedvességtartalma péntekig tovább csökken, ezzel egyenes arányban nőni fog az aszállyal érintett területek kiterjedése. A hatóságok figyelmeztetnek: az aszálykárt annak bekövetkezésétől számított 15 napon belül lehet bejelenteni a kárenyhítési rendszerben. Továbbá fontos tudnivaló: a kárbejelentés nemcsak a növénykultúra teljes egészére, hanem annak részterületeire is megtehető.
VINCZE Adél
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. július 31-ei számában.)