A kánikula kiemelt hatással van a szőlő fejlődésére
Az elmúlt évekhez képest is melegebb nyári idő meggyorsíthatja a szőlő fejlődését a dél-zalai területen, ami hatással lehet a termés minőségére. Ábrahám János őstermelő azt tapasztalja, a napi hőmérséklet-ingadozás a betegségeknek is kedvezhet.
A szőlő fejlődéséhez ideális hőmérsékletnek a 25-30 fok számít, ehhez képest napok óta 35-36 fokot lehet mérni árnyékban, ez pedig vegetációt okozhat a növények érésében – hangsúlyozta Ábrahám János. Az őstermelő kiemelte, az év első hónapjainak időjárása meggyorsította az érési folyamatot, és a jelenlegi időszakban is két héttel van a termés az átlagos érettségi időszak előtt. Vannak olyan fajták, amelyeket Somogyban már most lehet szüretelni. A gazda szerint a zöldmunka fontossága ilyenkor hatványozódik, mivel a szőlőnek optimalizálni kell a körülményeket.
- Nem érdemes kilevelezni a fürtzónát, főleg a déli oldalon. Az öreg, tapasztalt gazdák, akiknek elég idejük is van, ők csak az északi oldalt, ahol nem éri direkt napsütés a fürtöket, ott szokták kilevelezni. Azért, mert ha vegyszerezni, permetezni kell, akkor ott üt be jobban a permetlé. A déli oldalon, ha olyan az ültetvény fekvése, akkor ott érdemes a lombot rajt hagyni, hogy árnyékolja, ne legyen napégés, ami egy tipikus, jellegzetes problémája a szőlőművelőnek – árulta el az őstermelő.
Ábrahám János nyolcféle csemegeszőlőt termeszt a birtokán, ezek közül az Esztert akár augusztus 20-a után is le lehet szedni, de az Évát is szüretelhetik már szeptemberben. A szőlősgazdáknak az idei évben megnehezíti az életét a fekete rothadás, de a hőmérséklet ingadozása más betegségeknek is kedvez.
- Még a peronoszt is látni a lombozaton. Ez annak köszönhető, hogyha az ember hajnalban vagy este kimegy a szőlőbe és kicsit simogatja és igazgatja, akkor valamelyik este olyan volt, mintha nyirkos lett volna a levéltől a kezem. Az a lehűlés, ami éjszakára, estére, hajnalra megérkezik, ott van egy kis páralecsapódás. Ott a víz meg tudja támadni abban a mikroklímában a gomba a növényünket - fogalmazott az őstermelő.
Ábrahám János hozzátette, a betegségek mellett a meleg miatt az állatok is több kárt tesznek a szőlőben, mint általában. A témával bővebben foglalkozunk Dombvidék című magazinműsorunk következő adásában.
K.T.
(Képek: Kanizsa TV)