A rendőrség nevében próbálnak adatokat kicsalni

facebook megosztás

A rendőrség nevében is küldtek sms-eket adathalászok az elmúlt hónapokban, amikben elmaradt bírságok befizetésére szólítanak fel. Tóth László hangsúlyozta, az ilyen üzenetek egyértelmű célja, hogy bankkártyaadatokat szerezzenek a csalók. A Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője ennek kapcsán felhívta a figyelmet, hivatalos szervek mindig postai levelet küldenek.

rendőrség

A rendőrség kommunikációja soha nem történik sms-ben, de még e-mail formájában sem, az mindig levél útján vagy ügyfélkapun keresztül zajlik – szögezte le Tóth László. Az utóbbi időszakban jelentősen megszaporodtak az adathalászat céljából küldött üzenetek, megelőzni pedig csak kellő körültekintéssel lehet. A bűnmegelőzési alosztályvezető azt is elmondta, sms-ben kapott linkre soha nem szabad rákattintani.

– Sajnálatos módon ezek az sms-ek a hivatalos rendőrségi oldalra megszólalásig hasonló vagy annak a grafikájára megszólalásig hasonló oldalra visznek. Ha itt mi az elküldött linkre kattintva egy fizetést kezdeményezünk, akkor tulajdonképpen a bankszámlánk, a bankkártyánk és a bejelentkezési adatainkat is meg tudják szerezni – mondta el Tóth László, a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezető.

Ezekben az esetekben a legnagyobb kártételt nem a kifizetett összeg jelenti, ugyanis az Tóth László szerint mindössze néhány ezer forint, hanem az, hogy ezzel a csalók hozzájutnak a bankkártya adataihoz. A hivatalos szervek mindig rendelkeznek saját fizetési felülettel, amit könnyedén fel lehet ismerni.

– Nagyon gyakran nem .hu végződésű az oldal, hanem .com vagy más országra utal. Nagyon gyanús már maga az a cím, ahonnan jön. El kell olvasni a nyelvezetét ezeknek az oldalaknak, amelyikre rámegyünk. El kell olvasni, hogy az kellő magyarsággal van-e írva. Amikor a rendőrségi bírságra hivatkoznak – többször néztem én is ilyen felületet, – ott az van, hogy írjunk be egy ügyiratszámot. Ott bármit ír be az ember, mindig az jön ki, hogy van tartozásunk – tudtuk meg a bűnmegelőzési alosztályvezetőtől. 

Tóth László hozzátette, amennyiben valaki úgy gondolja, hogy csalás áldozata lett, azonnal tegyen bejelentést a számlevezető bank felé. A témával bővebben foglalkozunk Közérdekes című magazinműsorunk mai adásában.

T.CS.

(Kép: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.