Nem kell megijedni – a platánfák kéreghullajtása teljesen normális
Hullajtják a kérgüket a nagykanizsai platánfák. Konrád-Németh Cecília, a város főkertésze hangsúlyozta, ez a jelenség nem a fák betegségéből következik, hanem a csapadékos tavaszi időjárás hatása.
Több száz platán található Nagykanizsán, a népszerű díszfa lehullajtott kéregdarabjai azonban beborítják az utakat városszerte. Forgatásunk idején a Sétakertben és a Platán soron is találtunk olyan egyedet, amely szinte már teljesen csupasz. Az itt található példányok a nyugati és a keleti platánfajok hibridjei, amelyek minden évben hullajtják a kérgüket, azonban nem ekkora mértékben, mint idén.
- Amit tavasz óta tapasztalunk országszerte, ez csak időnként jelenik meg. A nagyon-nagyon bőséges tavaszi csapadék hatására beindulnak a növények, elkezdenek vastagodni. Tulajdonképpen ez a törzsvastagság készteti a fát arra, hogy a külső, már élettelen kéregréteget lefeszíti, ledobja magáról - árulta el a főkertész.
Konrád-Németh Cecília kiemelte, az időjárás mellett a faj is meghatározó abból a szempontból, hogy mennyi kérget hullajt le egy platánfa.
- Tulajdonképpen ez minden olyan platánfára jellemző, ami a nyugati platántól hozza a törzsszerkezetét és a törzsének a genetikáját. Nagykanizsának a nagy jellegzetes platánfasorait, a MAORT-telepen, a Vécsey utcában és az Olaj utcában található – fogalmazott Konrád-Németh Cecília.
A városi főkertész elmondta, számos megkeresést kapott ő is a kéreghullással kapcsolatban, azonban leszögezte, ezt nem szabad fabetegségnek tekinteni. A szakemberek szerint a nyugati platánfák kérgei, az időjárástól függetlenül, 2-5 éves ciklusokban válnak le, nagy lemezekben.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)