Kemencés krumpliprósza és erdélyi hamis gulyás

facebook megosztás

Három éve alakítottunk ki a kertünkben egy nyári konyhát, melyet a múlt század sütő-főző eszközeivel – kemence, sparhelt- rendeztünk be – mondja a rigyáci Tóth Henrietta. – Gyakorlatilag bármi elkészíthető ebben a kis gasztro kuckóban. Családunk a modern fogásokon kívül nagyon szereti a hagyományos magyar ételeket, ezért a napokban kemencés krumpliprószát készítettünk egy igazán tartalmas erdélyi hamis gulyáslevessel.

A kemencés krumpliprósza hozzávalói:

10 nagyobb burgonya, 0,5 l aludttej (vagy 4 kis pohár kefir), 6-7 ek liszt, 1-2 ek zsír a tepsi kikenéséhez.

Elkészítése:

A burgonyát meghámozzuk, tormareszelőn lereszeljük. A reszeléket az aludttejjel gyorsan elkeverjük, hogy ne barnuljon be. Hozzáadjuk a lisztet, a sót és jól összekeverjük. Kizsírozott, lisztezett tepsibe egyenletesen eloszlatunk kb. egy ujjnyi masszát. Kb. 220 fokos kemencében (sütőben 200 fokon) aranybarnára sütjük. A sütés félidejénél (kb. 10 perc) kenőtoll segítségével vékonyan megkenjük a tetejét zsírral, hogy még ropogósabb legyen. Az elkészült prószára ízlés szerint kenhetünk tejfölt, szórhatunk házi sonkát, lilahagymát. De pirított rókagombával is nagyon finom.

Az erdélyi hamis gulyás hozzávalói:

50 dkg sertés tarja, 50 dkg füstölt csülök, 20 dkg szalonna, 2 nagyobb fej vöröshagyma, 5-6 gr fokhagyma, 6 db fehér és sárgarépa, 1 zeller, 2 paradicsom, 1 paprika, 20 dkg burgonya, 1 csokor petrezselyem, 50 dkg savanyúkáposzta, 2 marék csipetke-tészta, 3 db babérlevél, zsír. Fűszerek ízlés szerint: pirospaprika, bors, kömény, majoránna, só.

Elkészítése:

A zöldségeket felaprítjuk, a hagymát és a szalonnát felkockázzuk. A petrezselyemzöld egyben kerül a levesbe. A káposztát átmossuk és kinyomkodjuk, hogy veszítsen a savanyúságából. A húst és a csülköt felkockázzuk. A főzőedényben a zsiradékon a szalonnát elkezdjük pirítani, mikor üvegesedni kezd hozzáadjuk a vöröshagymát, majd a paprikát és a paradicsomot. Mikor a zöldségek is üvegesedni kezdenek, illetve veszítenek a színükből hozzáadjuk a húsokat. Ha a hús kifehéredett, hozzáadjuk a fűszereket, az összeaprított fokhagymát. Lehet, hogy plusz sózásra nem is lesz szükség. Hagyjuk a húst saját levében főni, és mikor elkezd rotyogni, csak akkor öntjük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Beletesszük a káposztát és a petrezselymet. Amikor a hús kezd omlós lenni akkor kerülnek a levesbe a zöldségek, kivéve a burgonyát, hiszen ennek kevesebb idő kell. A zöldséggel együtt kerül bele a csipetke is. Ha mindent jól csináltunk akkor ezek egyszerre érik el a kellő puhaságot.

BAKONYI Erzsébet

(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. július 17-ei számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.