A polgármesterjelöltség népszerű a falvakban, a pártzászló már kevésbé
Május 6-án 16:00-kor lejárt a jelöltbejelentési határidő, eddig volt ideje a megfelelő számú aláírást összegyűjteni az indulással kacérkodóknak. Dél-Zala környező településeit vizsgálva, jócskán születtek érdekes eredmények: Beleznán minden száz főre jut egy jelölt, de Surd sem marad el sokkal ettől, ott öten indulnak a polgármesteri székért. S Zalakomár is tartogat igazi politikai kuriózumot a maga hat polgármester- és huszonegy(!) képviselőjelöltjével.
2006-tól regnál Surdon független polgármesterként Kanász János, aki többségében kihívó nélkül húzta be a választásokat, most azonban minderre alaposan rácáfolt az 552 fős település az öt polgármester- és huszonegy képviselőjelölttel. – Demokrácia van, az indul, aki akar – fogalmazott Kanász János, aki mindezek ellenére magabiztosan várja a júniust. – Örülök, hogy kedvet kaptak, hiszen látják, hogy már mindent megcsináltunk a faluban. Több mint 2 milliárd forintot invesztáltunk a településre: felújítottuk a ravatalozót, annak a kerítését, az utakat, a hivatalt és az óvodát, valamint nemsokára végeznek a szennyvízzel. Ha az is meglesz, a maradék utcát aszfaltozzuk le. Rengeteg teendő van, de ezt nem tudják és azt sem, a pályázatokhoz önrész kell, ráadásul egyre kevesebből gazdálkodnak az önkormányzatok. Azt hiszik, beülnek és kész, de nem idegeskedem, meg fogom nyerni idén is – szögezte le Surd polgármestere.
Beleznán a 608 főre került hat polgármester- és tizenhárom képviselőjelölt. Kanász Jánossal ellentétben, Bődör István nem lepődött meg az indulási kedven, hiszen a legutóbbi választáskor hét jelölt között tudott újrázni. A most kialakult helyzetet viszont nevetségesnek tartja. – Röhej az egész, megpróbálják leutánozni a nagypolitikát és már a faluban is megy a köpkölődés. Én minimum egy érettségihez kötném azt, hogy valaki jelöltethesse magát. Van olyan induló, akit politikai hirdetés miatt letiltott a Facebook…. A faluért kéne tenni valamit, de akik jelentkeztek, azoknak a többsége nem sokat tett eddig a közösségért. Az elmúlt években 200 milliós beruházás valósult meg, azt lehet mondani, hogy fejlődtünk. De azt is látni kell, hogy egyre nehezebb a falvak helyzete, hiszen egyre kevesebb a pénz – szögezte le Bődör.
Az eddig felsoroltaknál lényegesen nagyobb település Zalakomár a maga 2786 lakójával. Itt korábban öt ciklust vitt végig Varga Miklós, majd őt váltotta Csárdi Tamás, aki 2014-től volt hivatalban, idén azonban már nem indul. Vele is beszélgettünk, mint azt elmondta, számított hasonlóra, de a hat polgármester- és a huszonegy(!) képviselőjelölt azért meglepte. Ő a családjával Zalakarosra költözik, ezért döntött úgy, nem folytatja a polgármesterséget, de a fürdővárosban képviselőként rajthoz áll. 19 évet töltött összesen a hivatali életben és mindössze egy olyan indulót lát, akire jó szívvel azt tudná mondani, hogy megfelelően vezetheti Zalakomárt. A két ciklusra visszatekintve nem egy-egy beruházásra vagy fejlesztésre a legbüszkébb, hanem arra, hogy akármikor jött hozzá egy rászoruló személy, ő soha senkit nem küldött el, hanem mindenkinek megpróbált segíteni.
Lakosságarányosan a legnagyobb érdeklődés Kerkateskándon alakult ki. Itt némileg hasonló a helyzet a surdihoz: A Kerka menti faluban 1994-óta – ez szintén kuriózum – Zsálek Ferenc a polgármester, most azonban kapott négy kihívót is, összesen öten indulnak. A falunak 168 lakosa van. Nem sokkal marad el ettől Hosszúvölgy. A 176 fős falu jelenlegi polgármestere, Kiss Krisztián nem indul, de így is négy fő közül választhatnak a szavazásra jogosultak, míg képviselőnek nyolcan indulnak. Végezetül ki lehet emelni Pákát. Bár a 967 fővel viszonylag nagynak számító településről beszélünk, de azért így sem szokványos az öt polgármester- és a 10 képviselőjelölt. Itt Lukács Tibor három ciklus után köszönt le, így az már biztos, hogy új polgármestere lesz a falunak.
Bár a felsoroltakat lehet akár a demokrácia ünnepeként is aposztrofálni, azért kicsit beszéljenek a számok is. Még 2022-ben ugyanis jelentősen megemelték a főállású polgármesterek bérét, ami alapján 500 fő alatt 520 ezer forint jár, míg az 500 és 1500 közötti lakosságszámnál ez a fizetés már 650 ezerre ugrik. Mindezek mellett nem is olyan meglepő a jelöltségi hajnaldóság. Az viszont igen, hogy se közel, se távol nincs olyan falusi polgármesteri induló, aki „bevállalná” a pártszíneket. Több esetben az egyértelmű szimpátia és kapcsolat ellenére is függetlenként van feltüntetve az adott személy. Itt kiemelhetjük Újudvar polgármesterét, Jakab Sándort, aki a Fidesz-KDNP Zala vármegyei listáján a harmadik helyet kapta, de a polgármesteri szavazólapon függetlenként szerepel. Bár azt is hozzá kell tenni, hogy Jakabnak túl sok oka nincs az izgalomra, hiszen kihívója sincs. Petrivente polgármestere 11 éve Korcsmáros Krisztián, aki a DK megyei listáján második, de júniusban ő is függetlenként áll rajthoz.
A Fidelitas Nagykanizsai Csoportjának korábbi elnöke, Léránt Gábor sem tűzte ki a narancssárga címert, ő Csörnyeföldén indul független polgármesternek. Meglehetősen érdekes a helyzet Nagyrécsén. Ott a 2010 óta regnáló Laskai Béla kihívója az a Várfalvi Tibor, aki idén márciusban került be a kanizsai ügyrendi bizottságba. Ez a pozíció egyike volt annak az ötnek, amit a Fidesz évekig üresen hagyott, majd három hónappal a választások előtt feltöltött.
Ha kicsit mélyebb vizekre evezünk, már változik a helyzet: Zalakaroson és Letenyén is nyílt jelöltet indítanak a kormánypártok: előbbiben Novák Ferenc, míg a határ menti városban Vida László képviseli a Fidesz-KDNP-t. Letenyén Farkas Szilárd függetlenként őrizné meg a székét, míg Nováknak két kihívója is lesz. Czirákiné Pakulár Judit, a kanizsai Városfejlesztő ügyvezetője az egyik, valamint egy nagy visszatérővel is találkozhatunk: Szabados Gyula, a megboldogult Pro Bono Egyesület vezére és a legutóbbi, kanizsai választás kamikazéja most Zalakaroson próbál szerencsét.
MIKÓ-BARÁTH György
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. május 15-ei számában)