Helyi fotós képei a fityeházi könyvtárban
Fityeház jellegzetes épületeire és természeti értékeire hívja fel a figyelmet az a fotókiállítás, amely a közelmúltban nyílt a község könyvtárában. A képeket egy helyi alkotó, Boros Károlyné készítette.
A szülőfalu sokszor észrevétlen vagy már elfeledett kincseit mutatja be A fény felé című tárlat. Boros Károlyné a fotózáson keresztül örökíti meg azokat a jellegzetesen fityeházi momentumokat, amelyeket a mindennapok körforgása a háttérbe szorít. Egy-egy képre még a helyiek is rácsodálkoztak a kiállítás megnyitóján. – Van egy épület, egy régi vályogház, amelyről a kiállítás látogatói nem tudták, hogy hol áll, noha minden nap elmennek mellette. De a környéken található egy vízesés is. Sokan kérdezték, hogy ez hol található, nem is sejtették, hogy itt ilyen létezik – volt, aki a nagyapjától hallott róla, vagy egyszer talán el is vitte oda, de azóta nem látta, pedig itt van, mindössze tíz kilométerre – mondta el Boros Károlyné.
Boros Károlyné és Kardos Ferenc
A megnyitón Kardos Ferenc néprajzkutató hangsúlyozta: Boros Károlyné a szemlélődő fotósok táborába tartozik, aki úgy akarja az őt körülvevő tájat ábrázolni, hogy annak a lelke is benne legyen a képben. – A táj lelke a legfontosabb, mert ez köthető a helyi identitáshoz. Egy faluban érdemes arról beszélni, hogyan vegyük észre a szépet, és ennek a szépnek milyen párhuzamai vannak a világban. Például Icának van egy nagyon szép fotója, amin egy erdőből kifelé haladva az út felett összehajlanak az ágak, mint egy gótikus templom – mutatott rá Kardos Ferenc.
A fityeházi könyvtárban most először nyílt kiállítás. A tárlat még két hétig látható az intézmény nyitvatartási idejében.