Holnap folytatódik a sikkasztással vádolt kanizsai biztosítási ügynök tárgyalása
Holnap folytatódik a Nagykanizsai Járásbíróság, Domjánné dr. Kormányos Edit vezette büntetőtanácsa előtt a sikkasztással vádolt kanizsai biztosítási ügynök, K. Zs. elszámoltatása, de tárgyalások lesznek Keszthelyen és a megyeszékhely járásbíróságán is. A Balaton-parti városban a barátnője szüleit milliókkal megrövidítő fiatalember, míg Zalaegerszegen pedig csalók állnak majd bíróság elé.
A sikkasztással vádolt biztosítási ügynöknek összesen 49 visszaélést róttak a terhére a dél-zalai város ügyészei. A nagykanizsai K. Zs. egy biztosítással foglalkozó Kft-nek dolgozott, vállalkozóként. Feladata a biztosítást kötni szándékozók felkeresése, a nyomtatványok kitöltése, és az ajánlattételi díjak átvétele volt, amelyeket csekken kellett továbbítania a biztosító felé. Azonban a vád szerint bizonyos esetekben ezt nem tette meg, illetve, többször fiktív szerződéses ajánlatot is kötött, hogy megkapja utána a jutalékot. A K. Zs. által okozott kár egy része a nyomozás során megtérült, így most körülbelül 800 ezer forintnyi hátrányt okozó sikkasztás bűntettével vádolja a Nagykanizsai Járási Ügyészség.
Két tárgyalási napot – holnap és csütörtök – is tűztek a héten a Keszthelyi Járásbíróság dr. Sinkó Vilmos vezette büntetőtanácsa elé annak a fiatalembernek az ügyében, aki még a családi ékszereket is ellopta barátnője szüleitől, összesen 11 és fél millió forintos kárt okozva ezzel.
D. vádlott bejáratos volt barátnője szüleinek Hévízen bérelt lakásába, illetve üzlethelyiségébe, amit a sértettek 2016 októberétől béreltek. Egy alkalommal, valamikor 2017 tavaszán, mikor a szülők nem tartózkodtak otthon, a fiatalember a lakásban, a lépcsőfordulóban lévő beépített szekrényben elhelyezett, kulccsal nyitható széfet kinyitotta, oly módon, hogy a széfkulcsot és a szekrényajtó kulcsát már korábban, máig ismeretlen módon megszerezte a szülőktől. Az így kinyitott széfből, ezen alkalommal összesen 2.030.000 Ft-ot és 1000 Eurót tulajdonított el. Miután a sértett szülők 2017. május 15. napján észlelték, hogy hiányzik a széfből fenti összeg, feljelentést tettek a rendőrségen és megtiltották a kiskorú gyermeküknek, hogy találkozzon D. terhelttel. Ezen kívül a széfet kicserélték egy másik, számzáras berendezésre, valamint a szekrényajtó zárját is kicserélték, s egy nyitásérzékelőt helyeztek el benne.
A szülők 2017. június 01. napjának reggelén Budapestre utaztak autóval, majd onnan Törökországba repültek, hogy két éjszakát ott töltsenek. Ekkor, az egymással még mindig kapcsolatot tartó kiskorú gyermekük és a barátja, D. terhelt megegyeztek abban, hogy a fiatalember beszökik a lakásba, hogy együtt lehessenek. Azért, hogy ezt a kislány nagyanyja, aki felügyelni érkezett, ne vegye észre, a lány a boltot előröl bezárta, azonban az üzlet hátsó bejáratának belső oldaláról levette a lakatot, hogy azon keresztül tudjon beszökni az üzletbe, majd onnan a lakásba a barátja. Így is történt: mikor a kamaszlány megüzente D. terheltnek, hogy üres a lakás, az a kerítést átugorva, a nyitva hagyott hátsó ajtón keresztül, az üzleten át a lakásba felment. Itt azonban elhatározta, hogy ellopja a szülők összes megtakarított pénzét, majd a barátnőjével együtt el fog szökni a városból. Egy csavarhúzóval felfeszítette a széfet tartalmazó szekrény ajtaját, a széfet kitépte a helyéről, majd ahogy jött, úgy távozott is. A széfben négy és félmillió forint, majd 11 ezer Euró, valamint a család arany ékszerei voltak.D. terhelt a széfet a hévízi Romkertbe vitte, ott elrejtette, majd felhívta telefonon az ügyben bűnpártolásért másodrendűként megvádolt N. terheltet, és elmondta neki, hogy mit tett és segítséget kért tőle. N. Keszthelyről gépkocsival utazott át Hévízre, majd segített a fiatalembernek észrevétlenül, a zsákmánnyal együtt elhagyni a fürdővárost, és eljutni Keszthelyre. Itt megállapodtak abban, hogy a segítség fejében a széf tartalmán elosztoznak, ami így is történt. D. és vádlott-társa sorsáról a tavasz folyamán döntenek majd.
Zalaegerszegen pedig csalókat állítanak holnap a járásbíróság elé. Az egyik bűnügyben a vád szerint K. A.a2009. esztendő IV. és a 2010. év I. negyedévében, valamint 2013 tavaszán és nyarán egy megyeszékhelyű gazdasági társaság ügyvezetőjeként számlákat állított ki magánszemélyek, illetve cégek részére, melyeket az adóbevallásában nem szerepeltetett, amivel az állami költségvetésnek összesen 17 millió 680 ezer 682 forintos kárt okozott.Ezen túlmenően K. A. 2013 nyarán szállítási szerződést kötött egy megyeszékhelyi festékbolt ügyvezetőjével. A vádlott a szerződés alapján összesen 1 millió 328 ezer 995 forint értékű árucikket vitt el a boltból, fizetés nélkül. Amikor ismételten árut kívánt vételezni,akkor a sértett ugyan megtiltotta ezt a vádlottnak, de mivel a bolt alkalmazottja erről nem értesült időben, így K. A. további 52 ezer 980 forint értékben vitt el festékanyagot, ugyancsak fizetés nélkül. A csalással vádolt férfi felett dr. Kovács Erzsébet büntetőbíró ítélkezik majd.
Szintén csalással vádolják B. R. terheltet és bűntársát, akiknek bűnügyében dr. Czipóth Edit bíró mondja ki a végső szót. Az egerszegi ügyészek szerint B. R. 2016 májusában tudomást szerzett arról, hogy a sértett – akit már hosszabb ideje ismert – el kívánja adni a tehergépkocsiját. A vádlottak és a sértett között lezajlott beszélgetés során a II. rendű vádlott jelezte, hogy tudna egy vevőt a gépkocsira, akit azonnal fel is hívott telefonon és megegyezett vele egy összegben. Három nap múlva a vádlottak előzetes megbeszélés alapján iratokkal és a sértett által aláírt, hiányosan kitöltött adásvételi szerződéssel együtt elvitték tehergépkocsit, azzal, hogy a vételárral még aznap elszámolnak. Ezt követően a vádlottak a gépjárművet értékesítették, azonban a vételárat a sértettnek nem adták át, és ez eredetileg sem állt szándékukban.Az okozott kár 1 millió 401 ezer forint volt.
Papp Attila