Vasutas Népművészeti Kiállítás nyílt a VOKE-ban

facebook megosztás

Megnyílt a XIII. Országos Vasutas Népművészeti Kiállítás a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Házban ma délelőtt. Az eseményt öt év kényszerszünet után rendezték meg ismét, az érdeklődők több száz alkotást tekinthetnek meg az intézményben.

kiállítás

A Kanizsa Tv tudósítása a képre kattintva érhető el.

Az Országos Vasutas Népművészeti Kiállítást háromévente rendezik meg, ám a koronavírus-járvány, valamint a gazdasági válság miatt ezúttal hosszabb kihagyás után tudták ismét lebonyolítani a rendezvényt. Kámánné Szép Terézia úgy fogalmazott, ez egy valódi ünnepnap az intézmény életében, hiszen a magyar népművészet hagyományait tudják bemutatni és továbbörökíteni. 

- Tényleg nagyon boldog vagyok, az eső ellenére én ahogy így körülnéztem elég szép számmal megtisztelnek bennünket az érdeklődők és természetesen a kiállítók nagy része is eljött nagyon-nagyon messziről. Úgyhogy szerintem ez egy fantasztikusan jó rendezvény lesz, amit szeretnék kiemelni: december 31-ig megtekinthetik azok is a kiállítás anyagát, akik valamilyen okból kifolyólag nem tudnak ma velünk ünnepelni - fogalmazott Kámánné Szép Terézia, a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház intézményvezetője.

A megnyitón részt vett Balázsiné Gődér Ágnes, a VOKE elnöke is, aki kiemelte, hogy a kanizsai művelődési ház évek óta élen jár a hagyományápolásban, ráadásul a ma bemutatott tárlat is kiemelkedőnek számít az országban. Számára a kiállított ruhadarabok, használati tárgyak az emberi alkotás bemutatása miatt számítanak különlegesnek. 

- Én megmondom őszintén, saját véleményemet mondom, én nem tudnék zsűrizni, hiszen itt minden alkotás maga a csoda, maga a kiválóság. Én nem irigylem a zsűrit, sőt, ha rajtam múlna nem is adnék díjat vagy mindenkinek adnék – mondta Balázsiné Gődér Ágnes, a Vasutas Országos Közművelődési Egyesület elnöke.

A kiállításra Debrecenből, Székesfehérvárról, Lentiből, Zalakarosról, Újudvarról és Szabadkáról is érkeztek alkotók. A Vajdaságból jött Sebők Valéria, aki fehér hímzésekkel és fonottcsipke-készítéssel foglalkozik. Utóbbi technikát már az ókorban is használták, ám rendkívül nehéz a megtanulása.

- 2000 óta kutattam a Néprajzi Múzeumban, a technikája nem volt leírva. Nagyon sok küzdelem után rájöttem, hogy hogyan készíthették, mert ez Krisztus előtt 2000-4000 korabeli sírokból került elő. A Hagyományok Házában van 14 olyan főkötő, annak a nézegetésével és forgatásával találtam ki, hogy hogyan fonhatták meg a régiek - fogalmazott Sebők Valéria, a Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület csipkekészítője.

A kiállításmegnyitó után a program a zsűri díjainak átadásával, majd kulturális műsorral folytatódott. Az eseményről bővebb összeállítást láthatnak Dombvidék című magazinműsorunk későbbi adásában.

 

K.T.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.