Filmbemutató: Holnap nem jön fel a nap
Bemutatták Lendvai Kristóf legújabb rövidfilmjét vasárnap délután a Medgyaszay Házban. A Holnap nem jön fel a nap című alkotás olyan keveset emlegetett társadalmi problémákat feszeget, mint a javítóintézetet megjárt fiatalok társadalomba való visszaintegrálása.
A Kanizsa Tv tudósítása itt indul - Klikk a képre!
Többre való a hetedik művészet annál, minthogy lágy és felületes témákat dolgozzunk fel – fogalmazott a rendező. Lendvai Kristóf fiatal kora ellenére már két korábbi rövidfilmmel is büszkélkedhet, amiket nem csak a hazai, de a külföldi közönség is elismert. A szakértők szerint olyan vonalat képvisel, ami sokaknak meglepő, akár provokatív is lehet. Legújabb filmje egy olyan közegbe enged betekintést, amiről sokan vagy semmilyen, vagy csak téves információkkal rendelkeznek.
- Fiatalkorú bűnelkövetőkről szól, a javítóintézetről. Hallatlanul keveset tudunk erről, pedig egy elképesztően izgalmas világ. Olyan srácok kerülnek be ide, akikre azt monda a bíró, hogy még lehet esély változni. Ugye a javítóintézet az egy gyermekvédelmi intézmény, ahol nevelő, pszichológiai, gyógypedagógiai munka folyik. Azzal a nemes céllal dolgoznak ott a szakemberek, hogy belőlük lehessen egyszer egy tisztességes ember, egy családapa. Nagyon hányattatott sorsú fiúk ők, és úgy érzem, hogy nem hallunk eleget róluk, és ha más nem, akkor én leszek az, aki megmutatja, hogy van ilyenünk – fogalmazott Lendvai Kristóf, filmrendező.
Tóth Artúr alakítja a főszereplőt, F. Máriót. A színész sokat készült a szerepre, saját tapasztalatok hiányában különböző segédanyagokkal igyekezett minél jobban beleélni magát a karakter helyzetébe. A történet végtelenül tanulságosnak tartja, nem csak a fiatal, de bármely korosztály számára.
- A fő mondanivaló talán, amit én belülről, a karakterben éreztem, az az, hogy bármit is hozhat az élet, ha feladjuk, az nem vezethet jóra. Vagy hiába próbálunk meg elmenekülni a bajaink elől, egy idő után úgyis utolérnek minket, szóval valahol Máriónak is ez a legnagyobb problémája, hogy próbál mindent helyrehozni, de sajnos nem talál olyan megoldást, ami tényleges nyugalmat és biztonságot hozna az ő életébe, és ezek az ilyen kis egyszerű és gyors megoldások azok, amik végül ebbe a sok bajba keverik – mondta Tóth Artúr, színész.
Bellus Attila színész már ismerős lehet a közönségnek Kristóf korábbi filmjeiből. Karaktere, a Félútonhoz hasonlóan, most is a tapasztalatot, a bölcsességet képviseli, aki egyfajta mentorként kíséri végig a főszereplő történetét. A forgatás pillanataira jó szívvel emlékszik vissza, nem csak a szakmai munka minősége, de a stáb közt kialakult baráti kapcsolat miatt is.
- A forgatás maga, az nagyon örömteli volt és nagyon bensőséges légkörben zajlott. Azt lehet mondani, hogy fantasztikus munkatársakat gyűjtött maga köré Kristóf. Tehát az asszisztenstől kezdve mindenki, aki ott körülöttünk élt, mozgott, egy nagyon jó csapattá lett. Tehát annak ellenére, hogy ez nem egy vidám történet, és amiről szól, ugye az azért eléggé megrendíti az embert. De maga a forgatás egy nagyon jó, kellemes légkörben zajlott – fogalmazott Bellus Attila, színész.
A kamera mögötti munkát Pusztai Lőrinc operatőr végezte. A film sajátosságai között a képi világot is fontos megemlíteni, ami minél inkább törekedett a realisztikus, kissé baljós ábrázolásra. A forgatókönyv kezdeti változtatásai ellenére abban biztosak voltak, milyen fókusszal akarják megvalósítani a történet vizualitását.
- Én elég sok verzióját láttam a forgatókönyvnek, tehát volt idő arra, hogy leülepedjen, hogy én ezt, hogy valósítanám meg vizuálisan. És aztán igazából egy olyan irányba indultunk el, hogy erősen a főszereplőre koncentrál ez a történet, tehát a kamerakezelés is ezt a logikát követi, az ő érzelmeit reprezentálja sokszor például az, hogy a kamera hogyan mozog. Emellett nyilván ez nem annyira boldog történet, tehát tónusaiba, meg hangzásában is egy ilyen kicsit piszkosabb, koszosabb filmet akartunk csinálni Kristóffal – mondta Pusztai Lőrinc, operatőr.
Ahogy korábban, Kristóf legújabb filmjét is számos hazai és külföldi fesztiválon láthatja majd a közönség. A moziról és a készítéséről bővebben beszámolunk kedden, a Kanizsa KULT című magazinunkban.
SZ.F.
(Borítókép: Kanizsa TV)