Festészet a múzeumban
Az 1920-as évekre jellemző, a magyar képzőművészet sajátos festészetéből látható néhány alkotás a Thúry György Múzeumban. Szerdán, a magyar festészet napján nyitották meg azt a tárlatot, amely kamarakiállításon ismerteti néhány korabeli kanizsai alkotó munkásságát.
Paletta, ecset, tehetség - Kanizsai festészet a 20. század első felében címmel ajánlja legújabb összeállítását a közönségnek a Thúry György Múzeum. Az intézmény nem először csatlakozott - a civil kezdeményezésre 2002 óta október 18-án tartott - magyar festészet napjához.
- A Thúry György Múzeumnak nagyon gazdag képzőművészeti gyűjteménye van. Hozzá kell tennem, hogy a helytörténeti gyűjteményben is vannak kincsek, amiket annak idején oda leltároztak be, komoly festmények, úgyhogy ez a gyűjtemény mondhatni kötelezi a múzeumot arra, hogy mi is csatlakozzunk a magyar festészet napjához. Igaz nem kortárs, nem jelenleg is élő művészek alkotásait láthatja itt nálunk a közönség, de ezek olyan alkotások és alkotók, akiknek többségéről lényegében még meg sem emlékeztünk vagy csak ritkán, szűk körben - hangsúlyozta Szmodics-Tugya Beáta, a kiállítás kurátora.
Hat alkotó 18 munkája látható a tárlaton. Sass Ferenc, későbbi tanítványa és felesége Sassné Farkas Böske, Faragó Márton, Balogh Gyula, Fekete László és Sándor Mátyás képei díszítik a múzeum folyosóját. A megnyitón Babati Csaba képzőművész, pedagógus kiemelte: több nézőpontból is fontos ezen kiállítás, hiszen felkelti a figyelmet a festészetre, az alkotókra és bemutatja, hogy Kanizsa is csatlakozott a magyar és európai kultúrához.
- Az időszak is jelzi, hogy Nagybánya után vagyunk. Nyilván a nagybányai, a müncheni és a párizsi hatás, hogy keretbe foglaljam, az impresszionista hatás érvényesül. Ugye ez a ’20-as, ’30-as években még működik, de aktualitását veszti, ettől függetlenül egy olyan kisváros, mint Kanizsa, ezek előtt a művészek előtt ennek az irányzatnak, az aktuális magyar művészeti kultúrának a vérkeringésébe került bele - mondta Babati Csaba.
A tervek szerint november 19-ig megtekinthető a kamarakiállítás a Thúry György Múzeum Fő úti épületének folyosóján.
K.V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)