A közös játék színtere
Felavatták a nagykanizsai befogadó játszóteret ma délelőtt a Kanizsa Aréna és a Kanizsa Centrum közötti területen. A beruházás a Szerencsejáték Zrt. „A játék összeköt” programjának részeként valósult meg.
Az állami cég 2017-ben indította el programját, évente négy-öt olyan játszóteret adnak át, ahol testi épségtől függetlenül, együtt játszhatnak a gyermekek. A következő időszakban Dunaújvárosban, Berettyóújfalun és Szerencsen is hasonló komplexum nyitja meg kapuit. A játszóterek különlegessége, hogy minden településen egy helyi jellegzetesség alapján épülnek fel, Nagykanizsán egy vár tematikájú tér létesült. A közösségi terek kiépítését a Szerencsejáték Zrt. a Nagykarácsony sorsjegyek bevételéből finanszírozza. Mager Andrea, vezérigazgató stábunknak elmondta, a társadalmi felelősségvállalás egyik alappillére az esélyegyenlőség biztosítását célzó közös munka, és ezt a játszóterek építése mellett is igyekeznek erősíteni.
- Az, hogy mi ki mertünk lépni egy ilyen programmal, ennek az alapját az teremtette meg, hogy 20 éve saját magunk, a Szerencsejáték Zrt. együtt dolgozásra invitálja az ép és fogyatékkal élő dolgozóit. Ez nagyon sikeres, ma már 180 fogyatékkal élő dolgozik nálunk, így azt gondoltuk, hogy ami vállalatszinten sikeres program lehet, akkor azzal lépjünk ki a világ elé – mondta Mager Andrea.
Drávucz Rita tavaly csatlakozott a „Játék összeköt” programhoz, mint jószolgálati nagykövet. A vízilabdázóként Európa-bajnokságot és világbajnokságot is nyerő korábbi sportoló kislánya egy ritka genetikai betegség miatt kerekesszékben éli mindennapjait, ezért is támogatja kiemelten a befogadó játszóterek építését. Szerinte egymás elfogadása szempontjából is fontosak ezek a terek.
- Bízom benne, hogy mindenki oda fog figyelni a kivitelezés során, hogy ez mindenki számára elérhető legyen, hogy megvalósulnak ezek a játszóterek. Beszéljünk arról is, hogy iskolák, munkahelyek is nagyobb figyelmet fordítanak erre, hiszen úgy fogunk tudni közösen dolgozni, közösen játszani és a gyerekek is. Ez az első helyszín a játszótér, ahol tudnak találkozni és megismerni egymás különbözőségeit – hangsúlyozta Drávucz Rita.
Az átadóünnepségen a szakemberek bemutatták, hogy a mozgáskorlátozottak milyen módon tudják majd használni a különböző játékokat. A befogadó játszótereknél nem alapelvárás, hogy valamennyi elem inkluzív legyen, de a nagyobb részének meg kell felelnie ennek a követelménynek. Mivel a kerekesszékesek nem tudnának közlekedni kavicsos vagy homokos felületen, így a talajt gumiburkolattal látták el. Fördős Hódi Erzsébet, rehabilitációs szakmérnök kiemelte, nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is használni fogják a közösségi teret, így a kialakításnál rájuk is kellett gondolni.
- A mellettünk lévő hinta tipikusan jó példa erre, hiszen háromállású hinta és a több fajta hintázási funkciót nagyon jól ki lehet rajta próbálni. A hagyományos lapülőkét bárki használhatja, a baba-mama hintát pedig a legkisebbekkel, a szüleikkel, testvéreikkel tudják használni. A fészekhintánk pedig egy olyan speciális ülőke, ahol egy fogyatékkal élő gyermek is biztonságosan tud hintázni, hátra tud dőlni, hogyha gyenge a felső teste, kényelmesen el tud helyezkedni és többen egyszerre használhatják ezt az ülőkét – emelte ki Fördős Hódi Erzsébet.
Az új játszótéren, összesen kilenc játékelemet helyeztek el, de kerékpártároló és okospad is várja a látogatókat. Az átadóünnepségről bővebb összeállítást láthatnak Közérdekes című műsorunk novemberi adásában.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)