Fogyatkozó "igen"-ek, kevesebb az életre szóló döntés

facebook megosztás

Nagykanizsán is csökken a házasságkötések száma. A 2021-es rekordév után, a kormány számos ösztönzőnek szánt intézkedése ellenére, lényegesen kevesebben mondják ki a boldogító igent. A megkérdezett szakértő szerint az is szembetűnő, hogy egyre több a megromlott kapcsolat.

2021-ben a KSH szerint több, mint 72 ezer volt a házasságkötések száma Magyarországon, ami 1986 óta a legmagasabb, azonban az utóbbi másfél évben folyamatos csökkenés tapasztalható. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény január elsejétől megszűnik a jelenleg formájában, a módosítás után az 5000 fő fölötti településeken nem lehet igénybe venni. Baloghné Békési Beáta, párkapcsolati tanácsadó szerint, ez további csökkenést eredményezhet. Hozzátette, nem szabad, hogy az anyagi támogatások legyenek a házasságkötések fő motivációi.

–  Azt gondolom, hogy a CSOK biztos, hogy jó hatással volt arra, hogy vállalják a fiatalok ezt az elköteleződést. Tartok tőle, hogy esetleg igen, most csökkenni fog, de mindenkit szeretnék biztatni arra, hogy ne csak azért vállalja a házasságot, hanem azért a sok jóért, amit egy boldog házasság tud adni egy ember életében – hangsúlyozta Baloghné Békési Beáta párkapcsolati tanácsadó.

Az utóbbi években a 20-as, 30-as éveikben járó fiatalok körében mondták ki többen a boldogító igent. A szakértő szerint sokan nincsenek tisztában azzal a felelősséggel, amit a házassággal együtt vállalnak, emiatt fontosnak tartaná, hogy már az iskolákban tanítsák az egymás iránti elköteleződés előnyeit és hátrányait.

–  Azok a párkapcsolatok, amik házasságban folytatódnak, azok még így is tartósabbak, mint az élettársi kapcsolatok, úgyhogy jobban jár igazából az is, aki házasságot köt, hogyha szeretne tartós, boldog párkapcsolatot. Hogy miért félnek az emberek a házasságtól, azzal kapcsolatban pedig azt látom, az a baj, hogy az emberek azt nem tudják, hogy ahhoz, hogy boldog házasságban éljünk, ahhoz nem elég egy jó választás. Utána nem szerencse kérdése már, hogy jó legyen a kapcsolatunk, hanem törődés kérdése. Foglalkoznunk kell a kapcsolattal, foglalkoznunk kell a párunkkal, időt kell rá szánni, arra, hogy a kapcsolatunk mélyüljön és erősödjön –  mondta a szakember.

Baloghné Békési Beáta hangsúlyozta, fiatalon sokkal nehezebb életre szóló döntést hozni. Szerinte az a kulcs, hogy tudni kell a problémákkal szembenézni, szükség esetén pedig segítséget kérni.

T.CS.

(Borítókép: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.