Felavatták Kanizsai Dorottya szobrát a homokkomáromi templomnál

facebook megosztás

Újabb alkotással bővült a homokkomáromi kegytemplomhoz vezető szoborpark. A csingahegyi művésznapok alatt Csávás Csaba és Tislér Zoltán ezúttal Kanizsai Dorottya alakját álmodták meg, és faragták fába.  

A művésznapok résztvevői, a homokkomáromiak és környékbeliek, valamint az alkotás támogatói gyűltek össze szombat délelőtt, hogy együtt ünnepeljék az idei művésznapok fő eredményét, Kanizsa Dorottya szobrát. Tislér Zoltán elmondta: a 18 évvel ezelőtt megkezdett munka során többször feltették az érdeklődők a kérdést, a történelem nagyjai közt túlnyomórészt miért csak férfiak láthatók a szoborparkban? Kanizsai Dorottya alakjának megfaragásával egyfajta hiánypótlás is volt az alkotók célja, ugyanis mint ahogy a művésznapok vezetője fogalmazott: méltatlanul kevés köztéri szobor őrzi országos szinten Kanizsai Dorottya emlékét.A homokkomáromi Felső-Csingán idén is a régi mesterségek képviselői alkottak, a fafaragók mellett festők, kovácsműhely, bőrös várta az érdeklődőket. Az idei rendezvény több szempontból is váltásnak számított.

– Egy új csapat kezd körvonalazódni, aminek nagyon örülök. Már a tavaly is – az úgymond kisegítő csapat és az új gazdák, akik itt vettek birtokot, ide ruháztak be, magukénak érezték az egészet. Az alkotótelepen most tényleg éreztük, hogy volt alkotás, leszűkítettük, klubosodtunk magyarán mondva. Ez nem kéktúraútvonal, nem valamilyen művészetek völgye vagy hegye, hanem tényleg tudunk alkotni, egymással beszélgetni. Nagyon jó minőségű munkák születtek – nyilatkozta Tislér Zoltán, a Csingahegyi Művész Műhely vezetője. 

Kanizsai Dorottya alakja, a szoborpark legújabb tagja ezúttal is Csávás Csaba vezényletével készült, a fafaragóknak három napjuk volt a munkára.

– Végre egy szobor Dorottyáról. Nekem ez régi-régi vesszőparipám volt, hogy nincs Kanizsának Dorottyáról szobra. Mikor 15 évig itt élt. A vár tulajdonosnője volt. Thúry vitéz, aki zsoldoskapitány volt, tehát pénzért tette a dolgát, öt évig élt itt, és több szobra van a városban, mint ennek a gyönyörű és nagy hírű asszonynak –mondta el Csávás Csaba fafaragó iparművész.

A csingahegyi alkotótelep a hét végére elcsendesedett, de a maroknyi csapat már elkezdte a közös gondolkodást, hogy jövőre a magyar történelem melyik nagy alakja kövesse az elődöket a kegytemplomhoz vezető út mentén.  

V.A.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.