Azt hiszed szemét? A cselekmény büntethető!
A Kanizsa Újságról, és annak terjesztéséről van szó, ami a legnagyobb jóindulat és szerződéses feltételek mellett sem jut el sok esetben az olvasókhoz. A probléma leginkább a társasházaknál jelentkezik, ahová kötegelve érkezik meg a lap, és fakkokba, tehát nem a postaládákba helyezik ki a terjesztők. Volt – nincs. Az egyik pillanatban ott volt 30-40 Kanizsa Újság, aztán nyoma sincs.
Ezen írást több hetes adatgyűjtés, ismeretszerzés előzte meg, ami nem tekinthető úgy, mint reprezentatív felmérés. Viszont folyamatosan érkeznek az észrevételek a terjesztőhöz és szerkesztőségünkhöz is, mi szerint nem kaptak újságot. Ez a lap ingyenes. Minden híresztelés ellenére semleges. Szerepelnek benne civilek, orvosok, sportolók, természetesen politikusok is – már akik hajlandóak nyilatkozni egy önkormányzati fenntartású újságnak. Az újságírók, a riporterek sok esetben találkoznak a „közönségükkel”, vagyis az olvasókkal, a nézőkkel. Az információ adatgyűjtés. - Először is örülök, hogy népszerű az újság. Még, ha ilyen áron is. Tehát azok is figyelik, akiknek úgymond szálka a szemükben ez az újság – amit nem tudok, hogy miért. Amióta megtörtént a váltás 2019 telén, azóta az újság szervezete is megváltozott, és az egy oldalú propaganda újságból azt gondolom lett egy tisztességes városi lap. És ez nem biztos, hogy mindenkinek jó. Akik ragaszkodnak a propagandához, azok nem találják meg benne a számításaikat. Bosszúállásból, vagy gyűjtik, nem tudom. Lehet, hogy 20 év múlva előkerülnek relikviaként, nem tudhatjuk. De nem tudunk mit tenni. A terjesztőkkel is beszéltünk, kimentünk helyszínekre, ahol tényleg pár óra alatt eltűnt a kötegnyi újság – mondta el Tar Mihály, a Kanizsa Médiaház ügyvezetője.
Árulkodó nyom az, hogy nem papírgyűjtés lehet a háttérben. Ugyanis az általunk megkérdezettek, a terjesztők, több házmester és közös képviselő elmondta: csak a Kanizsa Újság tűnik el. Visszatartó erő lehet a kamerarendszer, ami nem minden lépcsőházban van kiépítve. Elsődlegesen a személyi védelem miatt, de a lopásokat is megfékezi. - Itt nálunk a Berzsenyi 14/A-ban nem visznek el semmit. Ha megmarad a szórólap, az újság, begyűjtjük. De a B lépcsőházban például... átviszem a fakkba a Kanizsa újságot, fél óra múlva nincs belőle egy darab sem – mondta el Molnárné Kati házmester.
Kell-e az újság? Mindenkinek szíve joga eldönteni azt, mit szeretne olvasni. De vannak, akik kifejezetten várják a megjelenést – ezt támasztotta alá Rudolf Tamás is, aki a terjesztésért felelős, az Info Kft. ügyvezetője. - Van jó néhány olyan lépcsőház, ahonnan érkeznek panaszok, hogy nem kaptak újságot. Pedig igen, kivittük. A Berzsenyi lakótelep mellett említhetem a Kisberkit, a Városkapu utcát, vagy a Csokonait. Számos visszajelzést kapunk. Tapasztalataim szerint ez egy közepes szintű időszak jelenleg. Ha a választások beindulnak, akkor lesz igazán hangsúlyos az újságok, szórólapok eltulajdonítása – hangsúlyozta Rudolf Tamás.
„Én szeretem ezt az újságot. Egy ekkora házban, ahol több, mint 60 lakás van, nem jutok hozzá mindenhez. De megkértem, tudom, ki hozza, hogy dobjanak a postaládámba, mert szeretném olvasni. 78 éve Kanizsán élek, persze, hogy szeretem olvasni. Normális cikkek vannak, tényleg szeretem olvasni, kis politika, ez-az, egyéb írások, komolyan szeretem – árulta el Horváth Lajosné, a Berzsenyi lakótelep egyik lakója.
Végezetül nézzük a jogi tényállást. A lap ingyenes a lakosságnak. A kihelyezett kötegek eltulajdonítása vajon bűncselekmény? Dr. Rinfel János ügyvéd válaszolt a kérdésre: - Mindenképpen szabálysértés, vagy pedig lopás vétsége áll fenn ebben az esetben. A bizonyításhoz szükséges az elkövető azonosítása, de feljelentést lehet tenni, az eljárást meg lehet kezdeni – szögezte le az ügyvéd.
VINCZE Adél
Fotó: Balogh Martin