Bőrműves kurzus indult a Voke Kodály Zoltán Művelődési Házban

facebook megosztás

A foglalkozásokon öten sajátíthatják el a tradicionális népművészet legapróbb fortélyait.

A népművészet iránti elkötelezettség miatt már korábban szoros kapcsolat alakult ki a kanizsai intézmény és a Zala Megyei Népművészeti Egyesület között. Az egyesület szeretne Nagykanizsán egy bázist kialakítani. Itt a tervek szerint a népművészet köré csoportosul majd a munka. A most indult kurzus egy hosszú munkafolyamat első lépése.

–Szeretnénk majd szakköröket indítani. Erre a kurzusra alapulna a szakkör, elindítása, ha minden lehetőség és minden feltétel együtt lesz, ezt nagyon remélem. Ismerve az egyesület tagjait és a Kodály művház munkatársait, művészeti csoportjait, biztosan közösen meg fogjuk valósítani. Ami még nagyon fontos, elkezdődtek a tárgyalások, hosszú távon együtt fogunk működni, más projektek révén is, lásd, az országos vasutas népművészeti kiállítást, melynek időpontja novemberben lesz –fogalmazott Kámánné Szép Terézia, a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház intézményvezetője.

A kurzus összesen 96 órás, a résztvevők hetente egy alkalommal, három órára gyűlnek össze. A foglalkozásokat vezető Tálosi Adrienn szerint a bőrművesség elsajátításához kitartásra és precizitásra van szükség, ezért fokozatosan haladnak az oktatással.

–Alapvetően először a bőrrel, mint anyaggal ismerkedünk, az anyagnak a képlékenységével. Majd a varrás, a fűzés, fonás alapjait sajátíthatják el egyszerűbb tárgyakon. Ahogy egyre több ismerettel rendelkeznek, úgy egyre bonyolultabb tárgyakat fognak tudni elkészíteni –emelte ki Tálosi Adrienn, a Zala Megyei Népművészeti Egyesület bőrművese.

A részvételhez nem volt előfeltétel az ilyen jellegű munkával kapcsolatos tapasztalat, de Stiller Richárd azok közé tartozik, akik korábban már próbálkoztak bőrrel bánni. Az alkotó eddig fafaragással foglalkozott, most egy újabb területen igyekszik bővíteni a tudástárát.

–Alapvetően nekiálltam elkészíteni tudás nélkül, szerszámok nélkül. Aztán elkezdtek gyűlni a szerszámok, alapanyagok és jobban tanulja az ember, egyre inkább érzi a hiányosságokat. Ebből látszik, hogy ez mégiscsak egy szakma –  mondta el Stiller Richárd, iparművész.

A résztvevők az első órákon ékszereket, később különböző tokokat készítenek, Tálosi Adrienn tervei szerint azonban a tanulmányaik végére már egy sarut vagy szandált is képesek lesznek egyedül összeállítani.

K.T.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.