Újra régi fényében pompázik Zalamerenye több funkciót ellátó víztározója

facebook megosztás

A három évvel ezelőtti, júliusi özönvíz Nagykanizsa környékén több tavat rongált meg, Merenyén akkor átszakadt a gát, a víz hatalmas pusztítást okozott a faluban. A községben állami támogatásnak köszönhetően megerősítették a védműveket, a mederben újra víztükör csillog és a horgászturizmus is elindulhat heteken belül.

Ünnepre gyűlt össze a lakosság Zalamerenyén a tó mellett, hiszen csaknem három év után adták át a helyrehozott tavat. 2020. július 25-26-a sokak számára emlékezetes marad, hiszen özönvízszerű esőzés érte Dél-Zalát. A csapadék számos településen okozott jelentős károkat, több víztározó súlyosan megrongálódott.  

– A felméréseket követően az útra a vis maior pénzeket megkaptuk, viszont a tóra nem. Aztán a kormány kedvező döntésének köszönhetően, 2020. december 24-i kormányhatározattal 118 millió forint forráshoz jutottunk, így lehetőségünk nyílt arra, hogy elindítsuk a közbeszerzési eljárást és a tórekonstrukciót megkezdjük – emelte ki Herodek Miklós József, Zalamerenye polgármestere.

A tó megmaradt vizét leengedték, a halállományt értékesítették, a rekonstrukcióhoz az anyagiak rendelkezésre álltak. Ám a kivitelezést akadályozta a Covid-időszak, több alkalommal az időjárás és technikai nehézségek is felléptek.

–Ennek a tónak az a specialitása, amikor leengedtük a vizet, akkor lehetett látni, hogy rengeteg a domboldalból érkező, fakadó víz, forrás tört fel, ez rendkívüli módon megnehezítette a munkát. A másik, amikor ősszel odaértünk, hogy komolyabb technikai felállással lehet a munkát végezni, addigra megjött az erősen csapadékos idő, ami még inkább akadályozta a munkát –tette hozzá Herodek Miklós József.

A mai ünnepségen már befejezettnek nyilvánították a beruházást.

Zalamerenyén a horgászturizmus is beindulhat, egyelőre ponty és keszeg van a tóban. Horgászjegyeket a faluban két helyszínen értékesítenek júliustól.

Több környékbeli település már nem volt ennyire szerencsés. A galamboki 2-es számú tó helyén – ami szintén nagymértékben károsodott három éve – ma szinte egy kis erdő van. Pár kilométerrel arrébb, a miháldi tó hasonló képet mutat, a község a mai napig nem kapott támogatást a helyreállításra. Az egykor kedvelt horgásztó helyén ma nádas, fás szárú növényzet és szúnyoginvázió fogadja a látogatót. A dél-zalai károsodott tavak helyzetével részletesebben foglalkozunk a Kanizsa Újság következő heti lapszámában.    

V.A.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.