Kanizsai kötődésű legendás katonatiszt élete elevenedett meg a Hadak útján
Folytatódott a Hadak útján történelmi előadás-sorozat a Halis István Városi Könyvtárban. Szerda este Szakály Sándor, a VERITAS Történelemkutató Intézet és Levéltár főigazgatója idézte fel a többszörösen kitüntetett, kanizsai kötődésű katonatiszt, vitéz Oszlányi Kornél életútját.
A posztumusz altábornagyi rangra előléptetett Oszlányi Kornél az első világháborúban a császári és királyi 52. gyalogezred századparancsnokaként harcolt, majd parancsnokként vett részt 1939-ben Kárpátalja visszafoglalásában. A második világégés idején nevezték ki a nagykanizsai 9. könnyű hadosztály parancsnokává. A voronyezsi hídfőnél embereivel biztosította a német erők elvonulását, miután 12 napig verték vissza az orosz támadásokat. A harcokból sebesülten tért haza, magatartásáért a Katonai Mária Terézia Renddel tüntették ki, de korábban a Tiszti Arany Vitézségi Érmet is kiérdemelte. Szakály Sándor szerint Oszlányi helytállása kimagaslónak számított, ahogyan ezt kitüntetései is bizonyítják.
– Azt szokták mondani a katonák, hogy – nagyon leegyszerűsítve mondom – a parancs ellenében végrehajtott cselekedet, ha sikerült Mária Terézia Rendet hozhatott a végrehajtónak, ha nem, akkor hadbíróságot. Oszlányi 1943-ban, a Don-melletti harcoknál, mint a 9. könnyű hadosztály parancsnoka nyújtott kimagasló teljesítményt. Ezért érdemelte ki ő ezt a kitüntetést, nem egy egész katonai pályafutást vettek figyelembe, ezt a kitüntetést minden tiszt elnyerhette – a legénységi állományból nem nyerhették el – ha olyan teljesítményt nyújtott – nyilatkozta Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója.
A katonatiszt amerikai hadifogságát követően Németországban, majd az Egyesült Államokban élt és a szocializmus idején hiába csábították, nem tért haza. Az előadáson vitéz Oszlányi Kornél több felmenője is részt vett. Horváth Ákos nem találkozhatott nagyapjával, akinek történetét és szellemiségét generációról-generációra igyekeznek átörökíteni a családban.
– Sajnos én már nem találkozhattam vele, ezért inkább csak azokat az információkat tudom felhasználni vagy képet alkotni róla, amit innen-onnan össze tud szedni az ember. A legfontosabb, hogy büszke vagyok rá és örülök, hogy ilyen ember a nagyapám. Annak külön örülök, hogy vannak itt olyan aktív emberek, akik ezt az ügyet felvállalták és igyekeznek megismertetni az emberekkel személyeket, tevékenységeket, hogy ezek ne felejtődjenek el – mondta el Horváth Ákos, vitéz Oszlányi Kornél unokája.
Huszár András az előadás szervezője az eseményen jelentette be, hogy Oszlányi Kornél életműve az OKISB március végi döntésének értelmében bekerült a helyi értéktárba.
– Két támogató levelet szerveztem be, az egyiket az ifjú nagykanizsai történésztől, Kanász Viktortól. A másikat pedig a Halis István Városi Könyvtár igazgatójától, Czupi Gyula úrtól. Ezt a beadványt, javaslatot, hivatalos formában eljuttattam az önkormányzat illetékesének, ahol az illetékes bizottság szerencsére pozitív döntést hozott – árulta el Huszár András, a Hadak útján szervezője.
A szervezők Gredics Péter gyűjtő évtizedeket felölelő magángyűjteményének bemutatásával tették még korhűbbé a rendezvényt. A Hadak útján nyolcadik előadását május végén rendezik a könyvtárban.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)