Kiállított üvegképpel emlékeznek Sárkányölő Szent Györgyre a múzeumban
Egy Sárkányölő Szent Györgyöt ábrázoló üvegkép lett a hónap műtárgya áprilisban a Thúry György Múzeumban. Az alkotás – amelynek korábbi tulajdonosa ismeretlen – feltehetőleg az egykor Nagykanizsán élő görög családok hagyatékából származik.
Az üveg hátuljára, fordított festési technikával elkészített jelenet római katonaként ábrázolja Szent Györgyöt, amint leszúrja a földön heverő sárkányt. A képen a szent neve görög betűkkel olvasható. Az ilyen jellegű alkotások a 19. században fontos tárgynak számítottak a parasztházakban, általában a tisztaszobák falára akasztották ki őket, ezzel erősítve szakrális mivoltukat.
– A stílusjegyei alapján valószínűleg Sandl településről származik ez a kép. Az osztrák-cseh határnál volt Sandl és Buchers két ilyen jellegzetes üvegképkészítő központ. Ők ellátták az egész Dunántúlt. Dél-Zalában, Nagykanizsa környékén szinte az összes házban voltak ilyen üvegképek, egészen a 20. század elejéig. Aztán kimentek a divatból, jellemzően kikerültek a szőlőhegyre vagy simán feldobták őket a padlásra, vagy csak úgy eltették őket. Mivel szent tárgyak voltak, kidobni nem akarták őket – mondta el Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos-főmuzeológusa.
A pásztorok védőszentjeként is ismert Szent György egyike a kereszténység tizennégy segítő szentjének, személyéhez számos néphagyomány kapcsolódik. Április az ő hónapjának számít, Szent György napját, vagyis április 24-ét pedig a tavasz kezdeteként tartják számon. Gyanó Szilvia szerint a megáldott személynek a dél-zalai régióban is nagy kultusza van.
– Nézzük meg a településneveket, Szent György rendszeresen előfordul egész Zala megyében is. Dél-Zalában az otthonok falán ott volt vagy az üvegképe, vagy egy olajnyomat róla, de még a 21. századból is tudtam behozni Szent György ábrázolást, ami új volt és tipikusan Sárkányölő Szent György. Az ő legendájáról azért azt kell tudni, hogy az egyház nem fogadja el teljes mértékben, hogy ő sárkányt ölt. Vannak még különféle legendái is, amiket apokriffnek minősítettek – tette hozzá Gyanó Szilvia.
A keret nélküli üvegképet egy kanizsai múzeumbarát ajándékozta az intézmény néprajzi gyűjteményének. A hónap műtárgyáról és a Szent Györgyhöz kapcsolódó népszokásokról további érdekességeket tudhatnak meg mai Napi Kanizsa című műsorunkban.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)