Emlékoszlopot avatott a Thúry Vitézlő Oskola Nagybakónakon

facebook megosztás

A Thúry Históriás Napok nyitásaként szentelték fel a Csávás Csaba által faragott művet, amit az ezeréves határon álló mementó ihletett. A rendezvényen zenés programok és solymászbemutató is várta az érdeklődőket.

Az ezeréves határon járva jött az ötlet, hogy mi is hasonló emlékművet állítsunk Nagykanizsán az Inkey-kápolna köré – mondta el Vörös András, a Thúry Vitézlő Oskola vezetője. Az Örökségvédelem azonban nem engedélyezte az építmény felállítását, így az istenes szimbólummal ellátott alkotást a vitézek nagybakónaki székhelyén helyezték és szentelték fel a Thúry Portya első állomásaként.

– Nagy vágyam volt évek óta a Tűz Körül Vitézül esemény, ami egy szabad ég alatt megélt, nagy máglya körüli jó kedélyű beszélgetés, rendes jó emberekkel. A máglya elkészült, a hely adott, majdhogynem minden rendelkezésre állt. Amit ember tehetett, azt megtett, innentől az égiek úgy gondolták, hogy mi ezt ne így éljük meg, és az idő nem kedvez nekünk, tehát ilyen viharos időjárási viszonyok között nem fogunk tüzet gyújtani. Nagybakónak megengedte, hogy bejöjjünk kultúrházba, és az este itt folytatódik a Canischa Cronica zenekarral, s a Tubai család kulturális programjával –nyilatkozta Vörös András, a Thúry Vitézlő Oskola vezetője.

A meghívott vendégek között volt még Horváth István versmondó, Lóki György solymász és a Kárpátia frontembere, Petrás János. A zenész elmondta, nagyon fontosnak tartja a hagyományőrzést és egy különleges ereklyét is magával hozott Erdélyből.

– Összegyűjtöttük, 72 ember összegyűjtötte a 72 vármegye földjét, és ezt összekevertük és vittük ki, meg egy ilyen kis ereklyeként magánál tartotta mindenki, hogy mint Nagy-Magyarországot egy kis kapszulában tarthatta. Ebből maradt föld, és azóta időről-időre, ha valahol például trianoni emlékművet vagy hasonlót avatnak, akkor szoktak nekünk szólni, hogy ha ebből a földből még van, akkor adjunk – emlékezett vissza Petrás János, a Kárpátia frontembere.

A hagyományőrzők másnap egy 24 kilométeres gyalogtúrára indultak Orosztonyba, hogy Thúry György halálának helyszínén emlékezzenek meg a törökverőről.

SZ.F.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.