Van jövő, és hamarosan lesz szép áru is!
Kerestünk, kutattunk, és találtunk is egy fiatal házaspárt. Bársony Szabolcs és felesége Bernadett csupán pár éve vágott bele a zöldségtermesztésbe. A szülők és nagyszülők segítségével megtalálták a saját útjukat. Rovatunk keretében az ő földjükre, fóliasátraikba látogatunk el.
A földeken és a kiskertekben még éppen, hogy csak sarjadnak a növények, az ősszel ültetett salátafélék, hagymák és hagymás növények. A fóliákban viszont már nagyüzemi – vagy ahogy tetszik, kisüzemi – munka zajlik. Megismertünk egy olyan fiatal, palini házaspárt, akik pár évvel ezelőtt költöztek haza Angliából, és a főállásuk mellett a zöldségtermesztésben találták meg a jövőt. A palini fóliasátorban jelenleg a hónapos retkek sarjadnak, kint a szabad földben pedig a saláta, a hagyma, és egyéb növények – köztük virágok hajtásai virítanak. - A nagyszüleimtől láttam, anyai ágon, ők eszteregnyeiek. Ma is földet művelnek, és én szinte kiskoromtól fogva kint voltam a földön velük – mondta el Bársony Bernadett. - Édesanyámék is mindig ezzel foglalkoztak, volt föld, mindig mindent megtermeltek. A régi, kanizsai piacon is jelen voltak. (az úgynevezett kosaras piacon – a szerk.)
A gyökereket, a kötődést tehát ismerjük. Családi hagyaték a földművelés. De mégis: hogyan, miért éppen ezt a foglalatosságot választotta egy fiatal házaspár – ez valóban nem jellemző. - 2020 tavaszán költöztünk haza Angliából. Akkor volt a Covid járvány. Munkahelyek nem nagyon voltak. Valamibe bele kellett vágni, akkor álltunk neki építkezni is. És jött az ötlet, húzzunk fel pár fóliát... Az ötletek és a szezonális zöldségfélék folyamatosan jöttek, tavasz, nyár... elkezdtünk termelni hónapos retket, újhagymát, salátát. Aztán a különböző tökféléket, sőt dísztököt is, burgonyát, uborkát, csemegekukoricát, cukorborsót, zöldbabot. Minden a sajátunk – fogalmazott Bársony Szabolcs.
A szülők, nagyszülők természetesen mindenben segítenek az ifjú termelőknek. A veteményezésben, a gyomlálásban, a piacra való készülésben. S ha már megemlítettük a piacot, - a Bársony házaspár megtalálta azt a helyszínt, ahol értékelik a friss, helyben előállított, nem nagyáruházban kapható zöldségféléket. - Fonyódon vagyunk jelen például, már több éve. Az ottani piacon ez lesz a negyedik évünk, hogy megtalálnak minket. Fontos a küllem, tehát friss, tisztított áruval várjuk a vásárlókat. Az ottani piac egy teljesen más közeg. Visszajáró vendégeink is vannak évek óta – árulta el Bársony Bernadett.
A szezon a házaspár számára gyakorlatilag húsvéttól novemberig tart a piacon, ugyanis a virágtermelésben, a kegyeleti növényekben is érdekeltek. Ha több termékük van ebben az időszakban, a fonyódi piac mellett a kanizsai vásárcsarnokban, sőt, a zalaegerszegi piacon is megjelennek.
Beszélgetésünk során több alkalommal került elő, a miért? Hiszen nem szokványos dolog, hogy fiatalok a földműveléssel kezdenek foglalkozni. Óhatatlanul előkerült a kérdés: Megtaláltátok a számításotokat? - 100 százalékig – jelentette ki Bársony Szabolcs. - Mára az életünk részévé vált ez az egész, pedig még nem főállásban dolgozunk ezen a téren. De ez a jövő. Mindenképpen szeretnénk továbbra is ezzel foglalkozni. Tudjuk, hogy jót, egészséges terméket állítunk elő. Nekünk is jólesik ez a munka. Mindenképpen ebben látjuk a jövőt, és nem adjuk fel.
Vincze Adél
fotó: Novák Viktor