Vízbiztonsági újítások megvalósítására nyert 8 milliárd forintot a Pannon Egyetem vezette konzorcium

facebook megosztás

A Pannon Egyetem, mint konzorciumvezető és 10 konzorciumi partnere - Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Debreceni Egyetem, Miskolci Egyetem, Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, Agrártudományi Kutatóközpont, Országos Meteorológiai Szolgálat, Széchenyi István Egyetem, Országos Vízügyi Főigazgatóság és Ökológiai Kutatóközpont –  8,000 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében meghirdetett, RRF-2.3.1-21 számú „Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése” felhíváson. Az RRF-2.3.1-21-2022-00008 azonosítószámú, „Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium” című projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.  Magyarország elhelyezkedését és vízgazdálkodását, vízkészletét figyelembe véve olyan víztudományi és vízbiztonsági újítások megvalósulását célozza, amelyek hozzájárulnak a vízminőség védelméhez.

A fejlesztés célja: A Nemzeti Laboratórium a vízfolyásokkal és állóvizekkel egyenértékűen, azokkal összekapcsolva tervezi a meglévő tudás interdiszciplináris, új kompetenciákat eredményező bővítését a felszín alatti vízkészletek, a területi, mezőgazdasági vízgazdálkodás biztonsága, a városi vízgazdálkodás „okossá” tétele, valamint a víz- és szennyvíztisztítás korszerűsítése tekintetében.

Az éghajlatváltozás és a társadalmi-gazdasági fejlődés veszélyezteti az ökoszisztéma szolgáltatásait és infrastruktúráját (ivóvízellátás, szennyvízelvezetés, az öntözés fenntarthatósága, a belvízi hajózás, a természetes vizek alkalmassága stb.), míg a Nemzeti Laboratórium javítja a társadalmi fenntarthatóságot és ellenálló képességet a vízbiztonság fokozásával, a sérülékenység csökkentésével és a vízzel (szárazsággal és árvízzel) kapcsolatos kockázatok csökkentésével.

Rövid távon a társadalom számára nyújtott előnyök a jobb vízbiztonsági stratégiában és a társadalmi ellenálló képességben mutatkoznak meg. Hosszú távon tudományos háttérintézetet hozunk létre a magyar vízgazdálkodás számára és a többi országhoz alkalmazkodó, összetett vízgazdálkodási eljárásokat fejlesztünk ki. A projektet a 11 konzorciumi partner telephelyein (Veszprém, Nagykanizsa, Baja, Budapest, Debrecen, Győr, Martonvásár, Miskolc, Tihany) valósítják meg. A projekt megvalósításának időtartama: 2022.06.01 - 2026.02.28.

Forrás: uni-pen.hu

(Borítókép: Pannon Egyetem - Soós Ernő Kutató-Fejlesztő Központ/facebook.com)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.