Különleges könyvsorozatot mutatott be a Szabadegyetem
Bemutatták Pap Gábor „A lélek magyar formái” című könyvcsoportját a Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem pénteki előadásán. A hat kötetből álló sorozatot egyben Nagykanizsán ismerhette meg először a közönség.
A könyvest részeként átadták a Magyar Műveltség díjat Bertalan Péternek és Dékány Beatrixnek. „A lélek magyar formái” kötetben Pap Gábor az emberiség legnagyobb sorskérdéseibe és a modern kor legégetőbb problémáiba, valamint azok megválaszolásaiba kalauzolta el az érdeklődőket.
– Elég hosszú utat kellett megtenni, mert ennek az először elkészült első könyvpéldánya 92-ben látott napvilágot. Ahhoz képest most 30 év telt el. Ez akkor egy olyan sorozatnak indult Debrecenben az ottani baráti kör, mondhatnám úgy is, hogy tanítványi kör, meg az azt kiegészítő, akkori kultúrával foglalkozó mondjuk hivatalos szerv is benne volt – nyilatkozta Pap Gábor, művészettörténész.
A kötet hosszú múltja is emelte a rendezvény színvonalát. Az esten Miklósvölgyi János festőművész és Szántai Lajos művelődéskutató méltatták a köteteket és a szerzőt.
– Nagyon nehéz méltatni azt, amit nem azért kell méltatnunk, mert a méltattatást azt nem érdemli meg, hanem egy olyan életműfoglalatról van szó, egy olyan életpálya szellemi termékéről van szó, ami egyszerre szolgálta a magyar művelődés és egyetemes művelődéstörténetet is. Most abban a különös helyzetben vagyunk, amiben minden időben, minden korban, minden társadalomban és minden nemzedék általában benne találja magát, hogy igazából nem biztos, hogy mindig fel tudjuk mérni a kortársaink szellemi teljesítményét – fogalmazott Szántai Lajos, művelődéskutató.
A könyvekben a magyar műveltség hat alappilléréről is értekezik Pap Gábor, aki egyszersmind zarándoklatra is hívja az olvasóit.
K.B.V.
(Borítókép: Kanizsa TV)