Több különleges kötet került a városi könyvtár tulajdonába

facebook megosztás

A mintegy 150 éve kiadott dokumentumok korábban semmilyen közgyűjteményben nem voltak elérhetők. A könyveket másolt formában kölcsönözhetik ki a bibliotéka olvasói, de az intézményen belül van lehetőség az eredeti példányok átlapozására.

A bemutatott kötetek az 1860-as, 1870-es években, a Wajdits család nyomdájában készültek. A nagykanizsai vállalkozás országosan ismertnek számított, munkáik szinte valamennyi könyvesboltban megtalálhatóak voltak. Az évtizedek múlásával azonban ezek a kötetek feledésbe merültek.

– Ezek a könyvek, amik a XIX. századnak a második felében jelentek meg, ezek a könyvek elkallódtak a gyűjteményekből. Nem nagyon örököltünk belőle, most viszont valahogy úgy alakult, hogy számunkra több nem létező kötet megvásárolhatóvá vált antikváriumban. Tudtunk erre áldozni és így összeállt egy kis sorozat – tudtuk meg Czupi Gyulától, a Halis István Városi Könyvtár igazgatójától. 

A könyvek főként antológiák, amelyek egy bizonyos téma köré csoportosulnak. Akad köztük daloskönyv és ünnepi köszöntőket magába foglaló gyűjtemény. Czupi Gyula szerint a könyvek azok számára is érdekesek lehetnek, akik kíváncsiak a 150 évvel ezelőtti nagykanizsai mindennapokra.

– Gondoljunk el egy könyvet, amelyik arról szól, hogy ünnepi köszöntőket mondunk, tehát ezek mintakönyvek egy kicsit. És ott nem az van, hogy általános témákban csak, hanem mondjuk nagykanizsai szerzők nagykanizsai eseményekre írt tósztjai, felköszöntői is találhatóak benne. A legutóbbi az „Egy tarisznya ostobaság” ez egy különleges kísérlet, nem tudjuk, hogy ki gyűjtötte – nyilván a kiadó környékéről valaki, nem ismerjük a nevét –, a történetek között vannak kanizsaiak is és amelyek kanizsai bolondságokra utalnak – tette hozzá Czupi Gyula. 

A könyvtár igazgatójától megtudtuk, hogy a kötetek online formában is elérhetőek lesznek az intézmény gyűjteményben.

K.T.



(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.