Kosárfonó kiállítást láthattak az érdeklődők a Bogdán János Közösségi Házban
A tárlat anyagát Kakas József munkái és tudománya adta. Az alkotó nem csak a kész termékeit mutatta meg, de betekintést is adott a mesterségébe, amelyet egyre kevesebben űznek.
A Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat és az Anosztru Országos Egyesület folyamatosan szervez olyan programokat, amelyekkel a helyi és a környékbeli romák hagyományait mutatják be. Az egyesület sorozatának részeként ezúttal egy kosárfonót hívtak meg.
– El is mondja, meg is mutatja, hogy kell ezt csinálni. Főleg a fiatal generációnak szeretnénk ezt bemutatni, nekik hirdettük elsősorban, de ide bárki jöhet. A fiatal generáció próbálja meg megörökíteni azokat a pillanatokat, amelyeket a művész úr itt bemutat. Annak érdekében, hogy ne haljon ki ez a nagyon fontos hagyomány, a kosárfonás –nyilatkozta Teleki László, az Anosztru Országos Egyesület elnöke.
Régen a kosárfonásból meg tudtak élni a romák, a kézműves mesterségük megbecsült volt. A bemutatók és a kiállítások a hagyomány életben tartását is szolgálják. Kakas József, Somogy megyei mesterember egészen kis korában ismerkedett meg ezzel a tevékenységgel, amit ma már professzionális szinten végez.
– Rengeteg mindent fontak vesszőből. A kosárfonás, mint mesterség, ennek megvannak a szerszámai, eszközei, a nagyon szép néprajza. Mi az, amit fontak, hova fontak, hogyan alakult ki az egész története. Tehát egy nagyon széles palettáját ismerhetik meg azok az emberek, akik hozzám leülnek, kipróbálják ezt a mesterséget – árulta el stábunknak Kakas József kosárfonó.
A nemzetiségi önkormányzatok, az egyesületek és a mesterek részéről az igyekezet megvan, de mint azt elmondták: félő, hogy ezek a régi szakmák hamarosan eltűnnek, mert nincs utánpótlás.
V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)