Atomfórum Nagykanizsa
Szükség van a Paksi Atomerőmű bővítésére, hiszen a jelenlegi reaktorok élettartama 15 év múlva lejár, ráadásul ez a legbiztonságosabb és legolcsóbb energiaforrás. Erről is szó volt ma délelőtt az Atomfórum Nagykanizsa elnevezésű konferencián. A szakmai napon több energetikai szakember és politikus is felszólalt. Az eseményen elhangzott, az új blokkok megépítésével még több cég telepedhet le az országban, hiszen olcsó és megbízható energiát kapnak.
A konferencia előtt a Paks II. kamiont tekintették meg az energetikai szakemberek és a politikusok. Az óriási jármű kedd reggeltől állomásozott Nagykanizsán, hogy bemutassa az embereknek a Paksi Atomerőművet és az újonnan épülő blokkokat. – Számtalan félelem merült fel az elmúlt időszakban az atomenergiával kapcsolatban, és éppen ezért szervezett ez a szakembergárda egy konferenciát a mai napra ide Nagykanizsára az atomerőművel és az atomenergiával kapcsolatban, hogy átadja azokat az információkat, amelyek arról szólnak, hogy miért van szükség energiára, milyen előnyei lehetnek a magyar gazdaságnak, Magyarországnak abból, hogyha önállóan tudja biztosítani a felmerülő energiaigényt – mondta Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő.
Az új paksi blokkokra azért van szükség, mert a jelenlegi blokkok működési ideje 15 év múlva lejár, valamint megnövekedett az energiafelhasználás is. – Alapvetően azért van szükség, mert a magyar energiarendszer olyan, hogy már most is termelésikapacitás-hiányokkal küzd. A későbbiek során pedig a fejlődés – most a fejlődés alatt értem a fogyasztás fejlődését, növekedését, az elektronikus mobilizációnak az elterjedését és így tovább -, illetve a régebbi erőművek kiöregedése kapcsán ezeket a kapacitásokat pótolni kell – mutatott rá Lenkei István, a Paks II. Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója.
A paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter, Süli János a konferencián hangsúlyozta, fontos a két új blokk megépítése, ráadásul Magyarország villamosenergia-igénye is növekszik. – Az elmúlt évek folyamatos ipari fejlesztésének az eredményeként azt lehet mondani, hogy tavaly minden tekintetben csúcson volt az energiafogyasztás. Az éves teljes energiafelhasználás 45 terrawattóra fölötti volt. Ez 2,3 százalékkal több, mint a 2016-os évben – emelte ki Süli János.
A konferencián elhangzott, a Paks II Atomerőmű veszélytelen erőforrás. – Természetesen biztonságos, amennyiben az emberi lét biztonságos. Mert a biztonság kifejezés, ugye, egy eléggé bonyolult probléma, de a mai technikai viszonyok között a legbiztonságosabb energiatermelési módszer – fogalmazott Dr. Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke.
Dénes Sándor polgármester szerint hasznos volt, hogy a héten a városban állomásozott az atomkamion. A Paksi Atomerőmű működésére ugyanis sokan voltak kíváncsiak. – Több mint ezren voltak a partnerek, akik eljöttek és érdeklődtek. Itt iskolások, diákok és a lakosság felnőtt tagjai is. És ezt egy ilyen konferenciával zártuk le tulajdonképpen itt, a mai délelőtt – nyilatkozta Dénes Sándor.
A Paks II. építésében egyébként 4-5 évig több mint 10 ezer emberre lesz szükség. A számítások szerint 1800 felsőfokú végzettségű szakember és 5000 szakmunkás dolgozik majd a beruházáson, vagyis 7-8 ezres lesz a közvetlen létszám az építés idején.