Tripla ünnep május 1-én
Idén az a különleges helyzet állt elő, hogy az év ötödik hónapjának első napjára esett több ünnep is. Rögtön május első vasárnapján megünnepelhettük az édesanyákat, a munkát, a májusfaállítás hagyományát.
Ha május 1-e, akkor elsőre szinte mindenki a munka ünnepére asszociál, a jeles dátum eredetéről viszont már kevesebben tudnak. Hiába örvendett kultusznak ez a nap a szocializmusban, igazából az előtt tiszteleg, hogy 1886-ban a chicagói munkások sztrájkolni kezdtek a nyolcórás munkarend bevezetésért. Ráadásul május 1. katolikus ünnepnek is számít az 1950-es évek óta, mivel ez Szent József, Jézus nevelőapja és a munkások védőszentje ünnepe. Érdekesség, hogy hiába az Egyesült Államokból indult el a munkások harca, a tengeren túl szeptemberben ünneplik a munkát. A rendszerváltást követően csökkent a pártpolitikai háttér, a majális azonban ugyanúgy része marad az ünneplésnek, mint negyven-ötven évvel ezelőtt.
Nagykanizsán két kimaradt év után került sor ismét majálisra, ám nem a megszokott módon, sőt nem is a megszokott napon. A Csónakázó-tónál tartott minimajálist ugyanis április 30-án rendezték meg. A három hét alatt megszervezett esemény főként a családokra és a gyermekekre fókuszált. A legfiatalabb korosztályt ugráló vár, csúszda, játszóház valamint az ilyenkor elmaradhatatlan pattogatott kukorica és vattacukor várta. A Nagykanizsai Modellező Közösség felajánlásának köszönhetően gyerekek és felnőttek együtt próbálhatták ki az egyesület autó és repülőmodelljeit.
Világszerte több évszázados hagyománnyal rendelkezik az anyák napja ünneplése is, amelyet szintén májusban ünnepelnek. Magyarországon az első anyák napját 1925-ben tartották. Hazánkban május első vasárnapján szokás köszönteni az édesanyákat, nagymamákat, dédnagymamákat virággal, édességgel és különböző ajándékokkal. Az áremelkedések miatt egy átlagos anyák napi csokor 20-30 százalékkal került többe, mint egy évvel ezelőtt, ám a híradónk által megkérdezett Martonné Jeszek Katalin virágbolt-tulajdonos szerint a drágulások nem hatottak drasztikusan a forgalomra és a vásárlók a nagyobb virágcsokrokat, illetve az új trendnek számító díszdobozos virágokat részesítették előnyben.
Tradíciónak számít a májusfa felállítása is. A főként Nyugat-Magyarországon elterjedt rituálé részeként a fiatal legények egy fát állítottak fel a kiválasztott leányok kertjében. Az állításnak április 30-án vagy május 1-én kellett megtörténnie. Az állítók általában nyárfát vagy fenyőfát használtak, amelynek lekaparták a kérgét, majd különböző szalagokkal díszítették. Fontos volt, hogy a kiválasztott fa minél magasabb legyen, ezzel is kifejezve azt, hogy különleges személy kertjében magasodik és a lakosok akár a falu végéről is meglássák. A fák egy hónapig álltak, majd az úgynevezett kitáncolási rituálé során vették ki őket a földből. A hagyomány megőrzése céljából számos zalai faluban állítottak májusfát idén, köztük Magyarszerdahelyen is. A településen mindig is szokás volt, hogy a helyi fiatalok felállítottak egy-egy fát, tavaly és idén a helyi IKSZT szervezésében a faluközpontba is került egy májusfa.
Az állítás korántsem zajlott zökkenőmentesen, ám két sikertelen kísérlet sem szegte a helyiek kedvét, harmadszorra már sikerrel jártak a helyi lányok, asszonyok nagy örömére.
Kálovics Tibor
Ennek a cikknek a nyomtatott változata elolvasható a Kanizsa Újság május 6-án megjelent számában.