Leszáll a „Béke, mennyeknek koronás leánya”? – Közgyűlési sorok

facebook megosztás

Az április 28-ai ülés előtt kaptunk arról információt, hogy a polgármester és az ÉVE-frakció telefonon egyeztetett a békésebb hangvételről. A tanácskozáson ez hol jobban, hol kevésbé igazolódott be, ami azonban lényeges eltérés az elmúlt hónapokban, években tapasztaltaktól: politikai csend honol mind a két oldal közösségi felületén. 

A közgyűléseket követően néhány nap, de a márciusi kivonulás után például pár perc is elég volt arra, hogy megjelenjen az ügyeletes poszt az éppen aktuális politikai helyzetről a polgármester hivatalos(?) közösségi oldalán. Ezekben az írásokban rendre nem finomkodott Balogh László és/vagy a kabinet: kezdetben a szivárványkoalíciózás, majd Horváth Jácint kapcsán a gyurcsányozás rendre előkerülő formulának számított, mint ahogy a Margaret Thatcher idézetek sem hiányozhattak vagy a Médiaház pellengérre állítása, mondjuk éppen a Város Napja halasztása kapcsán. Most azonban, ha már oly nagy divat az idézetekkel élés a Vasemberházban: „Áll néma csend; légy szárnya bent, Se künn, nem hallatik…” Balogh László a 28-ai ülés óta posztolt például a bolondballagásról, a Szent Korona Hőlégballonról, az ünnepi közgyűlésről és Hevesi Sándorról. Politika azonban nincs. Az ÉVE is mindössze egy idekapcsolható bejegyzést eresztett meg, ebben Szabó Szilárdnak szúrnak oda, hiszen a Fidesz-frakció vezetője a közgyűlésen úgy fogalmazott: tudomása szerint a város egy fillért sem tett bele a leendő uszodába. Ezt cáfolta a többségi frakció közlése, hiszen tételesen sorolják fel, hogy mi mennyibe került eddig, a jelenlegi tervek szerint 2026-ig elkészülő létesítmény kapcsán Nagykanizsának. 

Ez a csend lehet átmenti, vagy csak a túl sok egyéb probléma, esemény szülte némaság – Sberbank-csőd, újabb Fidesz-kétharmad, Tungsram-leállás, Giro érkezése – de az is előfordulhat, hogy a Balogh László által felemlegetett Virág Benedek vers sorai valóssággá válnak, és más típusú politikának lehetünk szem- és fültanúi 2024-ig. 

S most egy kronológiai huszárvágással térjünk vissza a 28-ai ülésre, ami egy performansszal kezdődött. Ferincz Jenő tiltakozott táblákkal és személyre szóló levelekkel, utóbbiakban a fideszes képviselők lemondását fogalmazta meg. A történést az országos sajtó is felkapta, Ferincz azóta leírta: már életveszélyesen is megfenyegették az akciója miatt. Ő az egészet – ahogy fogalmaz a bejegyzésében – nem személyek, hanem egy párt ellen csinálta, hiszen a Fidesz hatalma nagyon sok eszközt bevetett, hogy őt ellehetetlenítse. Az ülés legkomolyabb vitáját az 588 millió forintos lista hozta. Mint ismert: nem fogadta el a Belügyminisztérium a fejlesztési lajstrom módosítását. Az ÉVE előterjesztése alapján Fodor Csaba, Horváth Jácint és Balogh László személyesen mennek tárgyalni az ügyben Budapestre. Ezt Bizzer András alpolgármester időhúzásnak minősítette, felvetette, fogadják el az eredeti listát, majd a küldöttség is menjen fel. Ezzel mind a két fél akarata érvényesülne. Majd Szabó Szilárd kért szünetet, hátha sikerül megegyezni ebben a kérdésben. Nem sikerült, a végső döntés az lett, hogy találkozik a kanizsai küldöttség Pogácsás Tibor, önkormányzati államtitkárral. Fodor Csaba szerint a 19-es udvar esete is jó példa arra, hogy igenis lehet eredményt elérni a személyes egyeztetésekkel, hiszen akkor a levelezések folytatása helyett ő és a hivatal szakemberei elmentek Zalaegerszegre, és sikerült is megállapodniuk az illetékesekkel a belváros egyik szégyenfoltjának bontásáról. Szintén hozott némi feszültséget a Városfejlesztő beszámolója. Bizzer András alpolgármester nem először fejti ki, hogy a kanizsai G-napon kinevezett Czirákiné Pakulár Judit nem végzi jól a munkáját. Szerinte számos projektről azért marad le a város, mert azokat nem jól készíti elő a Városfejlesztő. Itt jelezte először Fodor Csaba, hogy kezd kijönni a béketűréséből, és Horváth Jácint is utalt arra, hogy Bizzer András alaptalanul vádaskodik, holott minden fejlesztésnek beakasztanak a Kincstárnál, amiért szégyelhetné magát a kormányoldal. Érdekesség, hogy az igencsak szerteágazó vita végén Szabó Szilárd és Tóth Nándor tartózkodott, ellentétben a Fidesz-frakció többi tagjával, akik mind nemmel szavaztak. 

A megszokottnál egy fokkal kompromisszumkészebb hozzáállásra két példát már erről az ülésről is hozhatunk. Megosztó téma volt a Város Napja kérdése a kanizsaiak körében, a közgyűlés mégis szinte teljesen egységes maradt a döntést illetően. Fodor Csaba javasolta, hogy a Dödölle Fesztivállal egy időben, szeptemberben tartsák meg a szabadtéri programokat. Végül a 15 fő közül egyedül Szabó Szilárd, a Fidesz-frakció vezetője nem támogatta az előterjesztést, ő tartózkodott. Hosszas jogászkodás alakulhatott volna ki a megyei kormányhivatal válasza kapcsán, amely szerint nem vezethette volna le az ülést Károlyi Attila a Fidesz-frakció kivonulása után március 23-án. Azt a döntést a kormányhivatal azonban rábízta a kanizsai képviselő-testületre, hogy elfogadják-e az ott hozott döntéseket. Némi ügyvédi párbaj lett Károlyi és Erdős között, de a szavazás egyértelműen bizonyította, mind a két oldal jobbnak látta, ha nem borítja az akkor történteket - 13 igennel fogadták el a döntést a városatyák.

Mikó-Baráth György

fotó: Horváth Zoltán

Ennek a cikknek a nyomtatott változata elolvasható a Kanizsa Újság május 6-án megjelent számában.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.