Város Napja: Lenni vagy nem lenni: az itt a kérdés

facebook megosztás

„Akkor nemesb-e a lélek, ha tűri, Balsorsa minden nyűgét s nyilait…” Így folytatódik Arany János fordításában Hamlet monológja. A kanizsai lelkeknek kijutott az utóbbi években, hónapokban a tűrésből: pandémia, állandó politikai csatározások, infláció, Sberbank-csőd, etc. Mindezekre még jön koronaként a Város Napja, ami, ha lesz is, az már biztos, hogy nem az eredeti időpontban rendezik meg. 

Legutóbb 2019-ben tartották meg a Kanizsa első írásos említéséhez kapcsolódó rendezvénysorozatot, amely akkor ünnepelte 25. születésnapját. A szombati programban – mások mellett – a Stolen Beat zenekar és Fenyő Miklós szerepelt. Vasárnap pedig az Utca Tánc Fesztivál csábította az Erzsébet térre a kanizsaiakat. A táncosok felvonulásán csaknem ezer résztvevő és húsz feldíszített jármű vett részt.

2020-ban jött a világjárvány és vele együtt a rendezvénystop, avagy több Balaton, kevesebb Adria.

Egy évvel később a mostanihoz sokban hasonlító politikai vihar játszódott le a Város Napja kapcsán. A 2021. augusztus 26-ai közgyűlésen Bodó László már az interpellációknál előhúzta a véres kardot, azt kérdezte ugyanis a polgármestertől, hogy miként áll az önkormányzat pere a KonTuRplusszal a 2020-as Város Napja kapcsán, amire a támogatást megkapták, a rendezvény mégsem lett megtartva.

A közgyűlést – „jó” kanizsai szokáshoz híven – hosszas Facebook-üzengetés előzte meg, élén a fideszes mémoldallal. Több polgármesteri poszt is született, amelyek a 2021-es rendezéssel megbízott Médiaházat és a cég vezetőjét, Tar Mihályt tették felelőssé a program elmaradásáért.

Az ülésen Fodor Csaba, az ÉVE frakcióvezetője kitért arra, hogy a korábbi határozatban arra kérték Tar Mihályt, akkor legyen Város Napja, ha a kormány augusztus végén felfüggeszti a korlátozó intézkedéseket. Ez azonban nem történt meg.

Tar Mihály is felszólalt a közgyűlésen: a tervei között szerepelt, hogy a főtéren lett volna egy nagyszínpad és egy kisebb, valamint a Károlyi-kertben és még több más helyszínen apróbb programok. Úgy tűnt, ezt Balogh László is támogatja, majd mégis szakmaiatlannak nevezte.

A kormánypárt oldaláról Erdős László, Szabó Szilárd és Bizzer András is azzal érvelt, hogy az ÉVE határozata kibúvót adott Tarnak a program lefújására, holott az egész város várta már a rendezvényt.

„Csak egy sima NEM kanizsai srácként, aki szerette a város napokat közlöm, hogy egy a cél…hiába balos vagy jobbos mindig az egyenes út a nyerő…harc helyett összefogás kéne, lehet egymásra ujjal mutogatni...” „Szégyen! Zalaegerszegen jártunk a hétvégén, van egy csomó program és csak néztem, hogy milyen élet van ott. Javaslom mindenkinek, látogassatok el ti is!” – ez csak két komment a politikai felek írásaira érkező több tucat közül, amelyek mind azt jelzik, társadalmi igény idén is van/volt a programra.

A március 21-ei soron kívüli közgyűlésen döntött arról a testület, hogy a polgármesteri kabinet szervezési csoportját bízza meg az idei Város Napja lebonyolításával. A polgármester eredeti előterjesztésében a KKK-t kérte fel, de az idő rövidsége miatt a kulturális központ nem is pályázott a kiírásra.

Balogh László részéről felmerült az is online kritikaként, hogy a kabinet elesik a szponzorációs bevételektől, 3 millió forint támogatástól, valamint az árusok helypénzétől. Szerinte az ÉVE döntését a bosszú vezérelte, hiszen „a legszebb ünnepünket egy olcsó zsibvásár, egy „lekvárzsibbasztás” szintjére vinnék le…” Balogh László írásában helyet kapott az is, hogy a jó döntés az lenne, ha későbbi időpontra halasztanák a rendezvényt. Nem sokkal a közösségi oldalra feltöltött sorok után a megyei napilapban már ezzel a címmel jelent meg egy írás: idén elmarad a városnapi fesztivál Nagykanizsán, majd az ÉVE is közzétett egy viszontválaszt.

Ebben leírják, hogy minden szükséges döntést meghoztak ahhoz, hogy a Város Napja áprilisban legyen, még úgy is, hogy a Fidesz szándékosan az időt húzta, hiszen csak idén januárban terjesztették elő a kiírását. Hozzátették, hogy a hivatali SZMSZ szerint a kabinet munkatársainak lehet rendezvényszervező végzettsége, nekik ez is a dolguk, de az elmúlt hetekben Cseresnyés Péter kampányát szervezték, így most csak a kifogásokat keresik a tehetetlenségükre és alkalmatlanságukra.

A kialakult helyzetről nemrégiben Berta Krisztiánt, az ÉVE önkormányzati képviselőjét kérdeztük. Ő elmondta, a Sberbank-csőd miatt a város még mindig nehéz anyagi helyzetben van, így a rendezvény halasztása valóban indokolt, s az ÉVE – a képviselőit ért támadások ellenére – kész az együttműködésre.

Érdekesség, hogy az Aréna nyitására beígért Wellhello koncert eddig fel sem merült, mint lehetséges opció. Tavaly decemberben Balogh László polgármester jelentette be, hogy a fellépés a járványhelyzet miatt elmarad. Akkor beszéltünk az együttes sajtósával, aki elmondta, amint lehet, pótolni szeretnék a kanizsai bulit. Az alkalom megvan, már csak a rá szánt forrás megléte kérdéses.

Mikó-Baráth György

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság április 22-én megjelent lapszámában olvasható. 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.