Hogyan érdemes kommunikálni gyerekekkel a háborúról?
Az életkornak, valamint az érzelmi és mentális állapotnak megfelelően kell beszélgetni a gyerekekkel a háborúról. Molnár Ibolya, kanizsai pszichológus azt tanácsolja, hogy ne részletekbe menően, de az általános iskolásokkal mindenképpen kommunikáljanak a szülők a jelenlegi orosz-ukrán helyzetről. A Piarista-iskolában többen megkeresték az oktatókat, hogy kerüljön szóba a háború témaköre osztályfőnöki órákon.
Otthon és az iskolában is előkerült a háború kérdése a harmadik és a negyedik osztályos tanulók között Rédicsné Tóth Martina szerint. A Piarista-iskola tanítója elmondta, náluk a lányokban inkább félelem, a fiúknál pedig érdeklődés övezi ezt a témát. A szülők kérésére beszélgettek a diákokkal a fennálló konfliktusról. A tanórákon a pedagógusok egy veszekedéshez hasonlították a háborút, amiben minél hamarabb a békére kell törekedni. Rédicsné Tóth Martina úgy gondolja, a gyerekek megértették és átérzik a helyzet komolyságát.
– Mindenképpen fontosnak tartottuk a kollégákkal, hogy megnyugtassuk a gyerekeket ebben a témában, illetve azt hangsúlyozzuk, hogy a béke az nagyon fontos számunkra és ezért imádkozzunk akár a diákmiséken vagy napi szinten a reggeli liturgiákon. Hittanórákon is elő szoktak jönni ezek a témák mostanában. Azt még nagyon fontosnak tartjuk, hogy a szülőkkel együttműködve beszélgessünk a gyerekekkel – nyilatkozta Rédicsné Tóth Martina
Ez a koronavírust követően egy újabb olyan élethelyzet, amikor a szülőnek meg kell próbálnia a gyerek félelmeit, aggódásait csökkenteni – hangsúlyozta Molnár Ibolya. A pszichológus szerint a kisebbekkel elég akkor beszélgetni a háborúról, amikor a gyerek kezdeményezi és ő maga teszi fel a kérdéseit.
– Mit mondjunk és hogyan mondjuk? Először is hallgassuk meg és kérdezzük őket, hogy mit tudnak, milyen információik vannak a témakörben. Ha fals információi vannak a gyereknek, azt is hallgassuk végig, ne szóljunk közbe, ne kérdőjelezzük meg. Tudjuk meg a forrását ennek az információnak és adjunk a gyereknek új forrásokat. Mutassuk meg neki azokat az internetes oldalakat, azt a sajtófelületet, amiben korrekt információkat kaphat és próbáljuk meg együtt korrigálni a téves információit – összegzett Molnár Ibolya klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus.
A szakemberek elmondták, abban minden korosztályt meg kell erősíteni, hogy biztonságban van. Sokat segíthet például, ha a felnőttek a fiatalokat is bevonják az adománygyűjtésbe.
K.V.
(Borítókép: Kanizsa TV)