Magyarországon 4,1, Romániában 5,3, míg Csehországban 8,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom
A magyarok kevesebbet jártak élelmiszer jellegű boltba, a románok többször fordultak meg a benzinkutakon, csehek pedig öltözködésre költöttek.
KSH: januárban 4,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalma Magyarországon
Januárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,5, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben lényegében nem változott, 0,1 százalékkal nőtt, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 10,7 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletekben az értékesítés volumene 0,8 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,3 százalékkal emelkedett.
A nem élelmiszer-kiskereskedelemben az eladások volumene 32,9 százalékkal nőtt a használtcikk-üzletekben, 17,9 százalékkal a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben, 15,5 százalékkal a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben, 2,2 százalékkal a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben. A forgalom volumene az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 3,6, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 6,3 százalékkal csökkent.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 8,2 százalékkal bővült.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,5 százalékkal csökkentek.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1094 milliárd forint volt, 15,2 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott - közölte a KSH.
Romániában 5,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom januárban
Januárban 5,3 százalékkal nőtt Romániában a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adatok szerint az egy évvel korábbihoz mérten - közölte a román országos statisztikai intézet.
A szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint a bővülés 9,5 százalékos növekedést mutat.
A nyers adatok szerinti növekedés főként az üzemanyag-eladásnak köszönhető, amely 8,2 százalékkal bővült, a nem élelmiszerek értékesítése 6 százalékkal nőtt, míg az élelmiszerekből, italokból és dohánytermékekből 3,1 százalékkal többet adtak el.
Decemberhez képest a nyers adatok szerint 23,7 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene, a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint is 0,9 százalékos visszaesést jegyeztek.
Tavaly 10,1 százalékkal nőtt Romániában a kiskereskedelmi forgalom volumene éves összevetésben, miután 2020-ban 2,2 százalékkal emelkedett 2019-hez képest.
Januárban 8,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Csehországban
Januárban éves szinten 8,5 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom Csehországban - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal Prágában. Decemberben ez a mutató 8,4 százalék volt.
A statisztikák szerint elsősorban azoknak az üzleteknek ment jól, amelyek működése tavaly a koronavírus-járvány miatt korlátozva volt. A másik oldalon viszont most mérsékeltebben nőttek az internetes eladások.
Havi összehasonlításban a kiskereskedelem növekedése januárban 1,6 százalékos volt. Az elemzők általában azzal számolnak, hogy a magas infláció következtében az idén alacsonyabb tempóban növekszik majd a kiskereskedelmi forgalom.
Januárban éves szinten az iparcikkek forgalma 14,8 százalékkal, az üzemanyagoké 7,8 százalékkal, míg az élelmiszereké 0,4 százalékkal volt magasabb.
A leggyorsabb növekedést a ruházati és cipőboltok forgalma mutatta, forgalmuk megháromszorozódott, amely annak következménye, hogy tavaly a pandémia miatt korlátozva volt a nyitvatartásuk. "Mindezek ellenére a 2019-es év szintjét még nem érték el az eladásaik" - mutatott rá Marie Bousková, a statisztikai hivatal szakigazgatója.
Az internetes boltok és a küldőszolgálatok forgalma 5,7 százalékkal emelkedett, ez alacsonyabb tempó, mint egy éve. Bousková szerint ez annak következménye, hogy 2021-ben a normális boltok jelentős részének bezárása miatt forgalmuk nagyon megugrott.
A sportfelszerelések forgalma 30 százalékkal, a háztartási berendezéséké pedig 27 százalékkal nőtt.
Az új személygépkocsik eladása, illetve a szervizek forgalma éves összevetésben viszont 10,1 százalékkal visszaesett.
MTI
(Borítókép: allekringloopwinkels.nl)