Percről percre a soron kívüli közgyűlésről (folyamatosan frissül!)

facebook megosztás

12:07 - Netta közbeszerzés

Vita nélkül, egyhangú. Az ülés nyílt része véget ért.

12:05 - Költözünk vagy nem költözünk, ez itt a kérdés

A pontot Fodor Csaba ismertette. Az előterjesztésben mindenki láthatja, milyen állapotban vannak az irodák. Erről lentebb bővebben is olvashat.

Az előterjesztés arról szól, hogy július 30-ig készüljön egy anyag arról, hova költöztethető a Médiaház. 

13 igen 0 nem 1 tartózkodás - a közgyűlés elfogadta a pontot. Tóth Nándor tartózkodott.

11:58 - Legyen újra képtár

Károlyi Attila elmondta: a helyiség elcserélése a kórházzal egy kényszerhelyzet volt, s már másnap megbánták. A több száz festményből, szoborból álló anyag méltatlan helyekre került. A helyzetet bemutatta frakciótársainak, a polgármesternek, az egyeztetéseket lefolytatta, s mindenki belátta, hogy a jelenlegi helyzet méltatlan. Az épület jelenlegi használója április 30-ig kivonul, s egy gyönyörű képtár fog felszabadulni. Hosszan sorolta Károlyi Attila, hogy tízmilliókban mérhető érték van a kanizsai gyűjteményben.

Vita nincs. Balogh László megköszönte Károlyi Attila kitartását. S amíg a Kiskastély jelenlegi, szomorú állapotában van, addig ez helyettesítheti.

Egyhangú döntés - 14 igen.

11:39 - Visszatér-e a főkertész?

Károlyi Attila szerint ciklusonként változott a helyzet a főkertészt illetően, de a megnövekedett munka megkívánja ezt a munkakört, bérezés szempontjából pedig nem jelent ez gondot a városnak. A virágos város díj elnyeréséhez is hozzájárulhat ez.

Balogh László szerint a kitüntetés valóban sokak munkája, és komoly cím. De nem biztos, hogy ezt a kinevezést a pandémiában kell meghozni. 2023-ban európai virágos versenyen is indulhat Kanizsa. Így valóban előjöhet a főkertész, de nem biztos, hogy most, hiszen ezzel 7 és félmillió forintos bérköltség jelenne meg. Ő inkább a városgondnokra bízná az újabb feladatokat.

Bizzer András sem ért egyet ebben a formában ezzel az előterjesztéssel, szerinte a 7 és félmillió kidobott pénz lenne. Legyen főkertész, de a városgondnok feladataként, hiszen ez eddig is így volt, szívességi alapon. De most kapjon plusz fizetést is, amit nyilvánvalóan a Vianak kell kigazdálkodnia, hiszen 1 milliárdos cégről van szó. Ráadásul hiába lenne főkertész, a hatósági feladatok a főépítésznél maradnának. Kiemelte: a jelenlegi határozat pénzkidobás, inkább a munkaköröket kell egybevonni.

Magyarán: a városgondnok kapjon magasabb fizetést és legyen ő a főkertész -- ez Bizzer András álláspontja.

Fodor Csaba szerint azt elfelejtette Balogh László, hogy a Viahoz rendelt területek nagysága jelentősen megnőtt, hiszen például az Arénát is odarendelték. Fodor Csaba szerint a felesleges munkáról Bizzer Andrásnak lehet tapasztalata, hiszen a Vianál volt számítástechnikai igazgató, ami aztán valóban felesleges volt. Így igencsak nem szerencsés azt forszírozni, hogy ki mit gazdálkodik ki. Fodor Csaba szerint abból következtetés levonni, hogy régen nem volt 8 órás munka a főkertészi, elég nevetséges, hiszen ennyi erővel most ő is levonja azt a következtetést, hogy az alpolgármesteri munka is felesleges. Fodor szerint a szakmára kell bízni a döntést, ha szerintük kell a főkertész, akkor tegyék meg.

Balogh László szerint neki egy alpolgármesterre mindenképp szüksége van.

Schauta Marcell szerint is jó az előterjesztés, ez szakmai munkáról szól. A zöldfelületek állapota sok helyen kívánnivalót hagy maga után, máshol pedig igazi szakmunkát követel meg. Példaként hozta a Sétakertet, aminek rendbetétele jelentős költségeket jelent, s megfelelő szakember önkormányzati cégnél mindössze kettő van a városban. Így az biztos, hogy a főkertésznek lesz munkája.

Bizzer András kért szót: Fodor Csaba méltatlanul megtámadta a Viaban ellátott munkássága miatt. Szerinte ő azért vesztette el a munkáját, mert a Fidesz színeiben politizál. S szerinte az ÉVE hazudozik az Facebook-oldalán: korábban Zentai Miklós látta el ezt a munkát, aki azért hagyta el, mert kevés volt a fizetés, s valójában nem egy ember volt hozzá rendelve, hanem 4. S ő nem támadta a Viat, csak megjegyezte, egy 1 milliárdos cég igenis ki tudja gazdálkodni a fizetést. 

Tett egy módosítót: plusz bruttó 150 ezer forintért lássa el a városgondnok a főkertész munkáját.

Fodor Csaba szerint az igazság az ő oldalukon van. Nem politikai alapon lett kirúgva Bizzer András, hanem a cég belátta, a munkájára nincs szükség.

A módosítóról szavaznak a felek: 6 igen 7 nem 1 tartózkodás - el lett utasítva, Gábris Jácint tartózkodott.

Az eredeti előterjesztést 8 igen 0 nem 6 tartózkodással fogadták el.

11:32 - Fizetések

Vita nélkül el lett utasítva a polgármesteri honorárium. Az alpolgármestert illetően Károlyi Attila kért szót. Érzelmi és jogi kategóriákat is meg lehet fogalmazni szerinte. Hiszen érzelmi alapon meg kell említeni, hogy ők elutasították Bizzer András kinevezését, de Balogh László ezt megtette egyszemélyi döntésként. A nyakas kanizsai önérzet sem engedi azt, hogy a kormány mondja meg, mennyi az alpolgármester és a polgármester fizetése. A város büdzséje nem engedheti ezt meg, így a kormányhivatalhoz fordulnak, és felkérik Cseresnyés Pétert azért, hogy egy célzott támogatással a béremelést a kormány kifizesse.

Balogh László szerint az ügy folytatódni fog.

A második szavazásnál: 5 igen 4 nem 5 tartózkodás lett. Szabó Szilárd a szünetben távozott az ülésről.

09:05 - Költségvetés

A minimálbér és a garantált bérminimum emelése kapcsán Balogh László elmondta, helyi szinten ez valóban okozhat problémát, de hadd fejezze ki örömét, hogy ezt elrendelte a kormány. 640 millió forinttal csökken a vállalkozóknak biztosított kedvezmény miatt a városi büdzsé. Ehhez hozzátette a polgármester: ez tavaly is így volt, és kaptak mellé állami támogatást, ez talán idén is így lesz. Ez nem minden idők legjobb költségvetése a polgármester szerint, ahogy a tavalyi sem volt az, de azzal törődtek, hogy a közfeladatok ellátását ne veszélyeztesse semmi, és hitelfelvétel sem történt. A kiadások és a bevételek között van egyensúly, de a megtalálása ennek nem volt egyszerű. 2,5 milliárd mínuszból indult a költségvetés, de Balogh László elmondta: sikerült egyensúlyt teremteni. Majd azért odaszólt az ÉVE-frakciónak: az általuk elígért 814 milliót nem tudta beépíteni. Többletforrásként hivatkozott az 588 millióra, ennek részleteiről már sokszor írtunk, alább is olvashatnak róla. Végül megjegyezte: a kompenzáció részeként fontos forrást kaphatnak vissza. Fontosnak látja ő is a gazdasági társaságok megsegítését. +60 és +40 millió forrás érkezik a Via-hoz, így 1 milliárd feletti cég lett a Via. Tudja azt is, hogy a többi cég még több forrást kért, ezt részben sikerült teljesíteni. A polgármesteri keret 5 millió forinttal van benne a tervezetben, de Balogh László úgy véli, nem sokáig marad benne. A verseny és élsport keret 50 millióval van csak benne, míg a kulturális csak 10 millió. 95 millió saját forrás szerepel a BLG felújításához, az energetikai projekt mellett, utóbbiról szintén olvashatnak, ha lejjebb görgetnek. Az utolsó összefoglalásaként Balogh László kiemelte: 439 millió forint többletforráshoz jutott az önkormányzat az államtól, ami igenis segítség volt.

Fodor Csaba kért szót. Ahogy várható volt, nem ment el szó nélkül Balogh László posztjai mellett. Mint mondta, ezek azt a célt szolgálták, hogy az ÉVE ellen hangolják a várost. Azt is hangsúlyozta: a polgármesternek jogi kötelessége elkészíteni a költségvetést, nekik az után kell vele foglalkozni. Szerinte Balogh László rájuk akarta lőcsölni a munkát. Kiemelte: az állam 1,2 milliárdot vont el, ehhez képest a 604 milliós remélt kompenzáció elég karcsú. Kitért az önkormányzati cégeket sújtó helyzetre: a Vízmű 2009 óta nem emelhet árakat, közben az energiaárak elszabadultak. Még a kedvezményes ár is 50 százalékkal drágult, de ebbe a kategóriába csak azok kerülhetnek, akik beleférnek az intézményi körbe. A cégek által kapott ajánlatok pedig 80-90 forint között vannak. Mindezt azért mondta el, mert nem olyan rózsaszín a kép, mint ahogy a polgármester úr azt lefestette. Az pedig, hogy az állam jelentős bevételt elvesz, majd utána valamennyit visszaad, de ő szabja meg, hogy mire költheti el a város, Fodor Csaba szerint ez kommunista szokás, de a miniszterelnök jó úton halad, hogy az orosz barátját kövesse. Annak is hangot adott, hogy a Facebook-oldalára Balogh László valótlanságokat tölt fel. Az energetikai pályázat kapcsán szerinte egy gusztustalan írás jelent meg - erről is olvashatnak a Háttér fejezetben - szerinte a projekt el nem indulása nem köthető sem Fodor Csabához, sem Horváth Jácinthoz. Ez Cseresnyés Péter felelőssége. Kiemelte: csak akkor lehetnek konszenzusos döntések, ha az elektronikus sajtóban nem jelennek meg uszítások. A költségvetést ma nem fogadja el az ÉVE-frakció, de erre sor kerülhet a március 10-i ülés előtt.

Balogh László válaszolt: a Facebook a nyersebb csaták színtere, erre szerinte van igénye a lakosságnak. A közgyűlésben mindenkinek meg kell őriznie úriemberi mivoltát. Szerinte a képviselők kompetenciáját firtatni felesleges, és reméli, a Cseresnyés Péterezésből is kevés lesz ma. Inkább eredménykommunikációt kér mindenkitől.

Horváth Jácint kért szót. A Pénzügyi és Gazdasági Bizottság is megtárgyalta a költségvetést. A mai formában nem tudja elfogadni, módosításokat kell végrehajtani. Szerinte polgármester úr jól fogalmazott: ez a költségvetés valóban kényszerpálya, a kormány hiába állít mást. A kormány osztogat mindenkinek, csak az önkormányzatoknak nem, sőt, a nagyvárosokat kifejezetten bünteti. A bérfeszültségek növekedésének örülni nem lehet, hiszen az elvándorlást jelent. Így ezt a kérdést egyben kell kezelni, de az állam ezt nem teszi meg a saját szférájában. A kompetenciák terén pedig Horváth kiemelte: igenis kell ezzel foglalkozni, hiszen a polgármester posztjai számos alkalommal sértik meg a városi cégek alkalmazottjait. Nem a vezetőket, hanem azokat a munkavállalókat, akik a városi cégnél dolgoznak. 5 milliárd forintnyi bevétellel számoltak, ez 3,2 lett, 1,8 milliárd forint hiányzik. Szerinte ez a nagy gazdasági fejlődése Kanizsának, és a 12 éve uralkodó Fidesz-kormánynak. Ezek számok, ezekkel nem lehet vitatkozni. Az 50 millió élsport támogatást nagyon kevésnek véli Horváth, hiszen ebből még az Aréna bérlését sem tudják kifizetni. Ráadásul a mintegy 80 milliós támogatása az Arénának szerinte a bérekre sem lesz elég. Hiszen van, aki úgy keres ott 700 ezer forintot, hogy nem is ügyvezető. Az egyetem 20 helyett 10 milliót kap, ha ez így marad, lehet venni egy lakatot a kollégiumra és az egyetemre. Nagyon borúsan látja a költségvetést Horváth, a kultúra és a sport ebben az évben is megszenvedi majd a költségvetést. Aktuálpolitikai is érkezett: a 604 milliós kompenzáció azt jelenti, ha a kanizsaiak jól szavaznak, akkor jár, ha nem, akkor nem jár? Meg lehet nézni Szombathely esetét, az ellenzéki város egy forintot sem kapott. Végül a nagyberuházásokról is szólt: Bizzer András minden évben elmondta a költségvetési tárgyalásokról, hogy idén indulnak a nagyberuházások, s ebből csak az Aréna valósult meg. A menedzsmenti pénzt mind elköltötték, kapavágás pedig nem történt sehol. 

Balogh László visszautasította: ő nem sértegeti a dolgozókat. Sőt, a vezetőket sem, ezek a posztok adott ügyekre koncentrálnak. Ez egy pandémiás költségvetés, ezt el kell fogadni. Mint mondta, számára is fontos tételek estek ki: ilyen volt a Mező-gimnázium étkezdéjének megoldása, a Vegyeskar támogatása, s a Helikonra utazók gimnazisták helyzete.

Bizzer András hangsúlyozta: ez egy kezdeti költségvetés, ami sokat fog módosulni. A 2021-es költségvetésnél is azt mondta az ÉVE, hogy az egy borzasztó költségvetés, sosem volt még ennyire rossz. Közben az év során jöttek újabb források, amik alapján az ÉVE adhatott plusz forrásokat. Így igenis működőképes volt a város. Szerinte az idei is ilyen lesz, a város működőképes lesz, hitel nélkül. Az év közben jelentős források szabadulhatnak fel, így lesz mozgástere az ÉVE-frakciónak. 44 millió forint most is szabadon mozgatható. Reagált arra is, amit Fodor Csaba mondott. Részben igaz, hogy a polgármester dolga a költségvetés beterjesztése, de az ÉVE nélkül elfogadni nem lehet. Így az elfogadás érdekében jó lett volna, ha az ÉVE már az egyeztetések során elmondja a politikai véleményét, s lássák, miként alakítsák a kiadásokat. Így utólag végzik el ezt a munkát, ezért tolódik az elfogadás. A kormányt pedig lehet bírálni, de 2 éve már az ÉVE van többségben, így ők döntik el a kereteket, ez pedig hatással van Nagykanizsára. Felidézte a cégvezetők jutalmát, ezt nem a polgármester döntötte el, hanem az ÉVE-frakció. Kérdése még a következő: tett bármit az ÉVE, hogy az elmúlt 2 évben legyen gazdaságfejlesztés Nagykanizsán? Szerinte nem. Gazdaságfejlesztés szerinte csak a Fidesz-frakció részéről történt. A pandémiás időszak miatti visszaesés pedig nem az Orbán-kormány hibája, hiszen ez világméretű probléma. A kormányzat szükséges lépéseket hozott meg. A gépjárműadó, a reklámadó megszűnése 190 forintos mínusz volt, de lehet számolni 200 milliónak. Ez két évre tekintve 400 milliós elvonás, így igenis plusztámogatást kapott a város, hiszen összesen 1 milliárd forint plusz állami támogatás érkezett a városnak. Ezek ugyan kötött összegek, de így is segítette a kormányzat a város. A rezsicsökkentés pedig fontos lépés volt, hiszen így nem gyűrűzött be a családok pénztárcájába ez a világméretű probléma. A kormányzat pedig azon dolgozik, hogy a cégeknek is segítsen. A nagyberuházások kapcsán hangsúlyozta: amennyiben marad a Fidesz-kormány, most új erőre kapnak ezek a fejlesztések.

Schuata Marcell és Berta Krisztián is azt emelte ki, hogy Balogh László szavaival együtt tudnak érteni, ellentétben Bizzer András 15 perces felszólalásával. Berta azt is megjegyezte: a Mező-gimnázium fejlesztése valóban fontos pont, a forrás is megvolt rá, de Cseresnyés Péter mégsem tartotta azt fontosnak. Hangsúlyozta: Horváth Jácint fontosnak fogja tartani.

Balogh László megjegyezte: örül, hogy valamiben konszenzus van.

Károlyi Attila kért szót: a képviselők dolga igenis az, hogy a közgyűlésen tárgyalják meg a költségvetést. Bizzer András azt sulykolja, ami Balogh László Facebook-oldalán is olvasható: mindenért az ÉVE a hibás. Bizzer András gazdaságfejlesztési kérdésére is reagált: hogy hajtottak volna bármit is végre, ha a pénzünket elvette a kormány? Orbán Viktor pontosan 588 millió forintot vett el, majd visszaadta. Károlyi kiemelte: ez katasztrófa, neki ugyanazt a pénzt ne adja vissza, amit ellopott. Ez így nem maradhat, ezt a Fidesz képviselői is tudják, csak nem merik kimondani. A beruházások kapcsán hangsúlyozta - nem először -, hogy a nyakunkra ültettek egy budapesti céget, akik Nagykanizsa szent területén építgetnek. Adják oda pénzt, a pesti céget pedig haza kell zavarni. A kérése az: hagyja békén a kormány a nagykanizsaiakat. Zárszóként: nagyon reméli ez a kormány elmegy, s mindent visszakap Nagykanizsa. 

Balogh László leszögezte: soha nem gondolta volna, hogy kommunista lesz.

Szabó Szilárd szerint az elmúlt egy órában kampány folyt a baloldaltól, a költségvetési tárgyalás helyett. Méltatlan volt szerinte minden felszólalás a másik oldal részéről. Emlékeztetett: 1 éve pontosan ugyanitt tartottak, pedig még kampány sem ment. Csak a sárdobálás ment. Aztán mégis lett annyi forrás, hogy az ÉVE osztogathatott. Szerinte a másik oldalt felesleges döntések sora jellemezte. Érdekesnek találta a rezsicsökkentés támadását. Ő biztos benne, hogy a kormányzat megoldja a cégek problémáját. Támadják ezt az intézményt, holott a másik oldal is a csökkentett rezsit fizet, ellentétben a nyugati "Kánaánnal", ahol sokszorosára emelkedtek a rezsiköltségek. Cseresnyés Péternek köszönhetően a Vízmű is részesült kompenzációban, de ezt eddig elfelejtették megemlíteni. Az elvonások pedig a vállalkozásoknál maradtak, ezt is elfelejtették megemlíteni. A kompenzáció is negatív köntösben lett feltüntetve: az 588 milliót Nagykanizsa 1 év alatt nem tudta elkölteni. Akkor egyáltalán minek? Tette fel a kérdést Szabó Szilárd.

Megjegyzés: ahogy várható is volt, ma a cicerói felszólalások napját éljük

Szabó szerint az ÉVE akadályozza a források felhasználását. A cégek szerinte felelőtlenül gazdálkodtak, ha nem csinált volna az egyik cég több tízmilliós hitelfelvételt, akkor nem lett volna probléma a megemelkedett rezsi. Szerinte lesznek itt még komoly harcok, hogy melyik céget kell kihúzni a bajból. Végül leszögezte: egy céljuk van, hogy a költségvetés a város működését biztosítsa. Biztos benne, hogy érkeznek majd pluszforrások.

Fodor Csaba szerint az ilyen megnyilvánulások nem könnyítik meg az ÉVE képviselőinek helyzetét. Szerintük, ha a Fidesz-kormány marad, az önkormányzatiság teljesen leépül. Ma a kanizsai önkormányzatnak annyi a dolga, mint a '90-es években egy falusi önkormányzatnak. Mindent kiszervezett a Fidesz, s most azt várják el, hogy örömködjenek az emberek annak, hogy a járásokhoz tolódnak az önkormányzati feladatok. Erre Cseresnyés Péter egyszer Fodornak azt mondta: így ment régen is. A frakcióvezető szerint igen, a kommunista világban. Az adók elvételével a szabad felhasználású pénzeket vitték el, amivel az önkormányzatok vállalását tették lehetetlenné. Ki az a bolond ember, aki, ha ellopnak tőle 10 ezer forintot, majd visszakap 5 ezret, akkor örül? Ő ügyvédként ilyennel még nem találkozott. Azt mondta nem a személy kommunista, hanem ez az eszme putyini. A BMSK-ra is kitért: megoldanák ők a saját maguk problémáját, a pesti cég nélkül is. Szabó Szilárd szerint a Cseresnyésnek köszönhető a Vízmű kompenzációja - Fodor reflektált: alá sem írta a parlamentben az előterjesztést, Szabó Szilárd nézze már vissza, mielőtt felszólal. S az rezsicsökkentés: hogy fizetésemelést nem kap, mert nincs rá pénz, de cserébe kevesebb lesz a számla? Az 588 millió forint pedig nyáron lesz egy éve, hogy itt a pénz. Az 1 éves fordulóra pedig már a java el lesz költve. Csak annyit kérnek Cseresnyés Pétertől, hogy ne akadályozza ezt. Ha ez megtörténik Fodor rajzol egy rózsaszín pontot Cseresnyésnek.

A Modern Városok Program kapcsán emlékeztetett: Dénes Sándor aláírta nagyon boldogan, a több pontból álló csomagot. Az uszoda például 2019-es átadással volt benne. Ehhez képest a csarnok alapkőletétele történt 2019-ben. A többiről pedig semmit nem tud az önkormányzat, mivel a BMSK semmiről nem ad információt. Annyi azonban történt, hogy a csarnok 8 milliárd volt, 3 fésűszerű nyúlvánnyal. S miután a Mészáros-cég elnyerte a pályázatot: a nyúlványok eltűntek, a forrás pedig a duplájára emelkedett. S hol van a többi beruházás? Azt kérte Fodor Csaba fejezzék be Cseresnyés Péter fényezését, hiszen más városokban érdekes módon megvalósultak a beruházások, míg nálunk semmi nem történt. Akkor ezért ki a hibás? Az ÉVE? Cseresnyés Pétert szerinte aljas politikai szándékok vezérelik, így alkalmatlan arra, hogy egy régiót képviseljen.

A cégek kapcsán elmondta: a vezetők felelőtlennek beállítása szerinte gusztustalan. A polgármester elmondta: ez egy pandémiás költségvetés. De Fodor szerint úgy látszik, azt nem veszik észre, hogy ez a cégeket is érinti. Ő nem bánta a cégeket, jó példa erre a Vagyongazdálkodás, amely több lakást újított fel 2 év alatt, mint az előző vezetés regnálása alatt összesen. Nyilvánvalóan vannak problémák a cégeket tekintve, s ha netán, április 3-a után marad a Fidesz-kormány, akkor mindenki térdre, imához, hiszen az Isten csapása lesz a városnak és a demokráciának.

Balogh László nem akar parttalanná válni: ne Cseresnyézzünk és cégvezetőzzünk, kéri, ne legyenek mini parlament. Emlékeztetett: 7 milliárdos adósságban voltak, majd a centralizálódásnak köszönhetően ez megoldódott. A költségnövekedések kapcsán pedig emlékeztetett a Víztoronyra, ami szintén megduplázódott.

Horváth Jácint szerint azért lettek politikusok, hogy politizáljanak. Az szerinte visszás, hogy a kormányt dicsérni lehet, de bírálni nem. Szabó Szilárdnak említette: azért olyan túl sok költségvetési vitában még nem vett részt. Megjegyzés: Szabó Szilárd 2019-ben került be először a közgyűlésbe. Az intézmények elkerültek az önkormányzattól, ezzel csorbult az önkormányzatiság. Elismerte, valóban volt adóssága a városnak, de törleszthető volt. Elvitte a kormány, de arra használta fel, hogy csorbítsák a városok jogait. 2021-ben átverték az ÉVE-frakciót, azért nem vettek részt idén. Tavaly Bizzer András első mondatával elmondta: ez az ÉVE költségvetése, holott közösen csinálták. Horváth egyetért azzal, hogy valóban óvatosan kell bánni a bevételekkel. Lehet, hogy lesznek még újabb bevételek, de szerinte "lehetekre" nem lehet költségvetést építeni, kiadási oldalt tervezni. A szolidaritási adót is említette, ami 71 millió volt 2020-ban, idén már több mint 400. A kettős mérce a gazdaságfejlesztési kérdésekben is érződik: a Fidesz-frakció 12 év alatt nem tudott lépni, most pedig az ÉVE-frakciót 2 év után számon kérik. Amikor a városi költségvetésről beszélnek, akkor az pandémiás, de a cégek gazdálkodását mindenért számon kérik. Szerinte a polgármester amikor egyedül dönthetett, mindent megtett azért, hogy a cégek ne fejlődjenek. Mint mondta: ezt köszönik, de többet nem kérnek belőle. Zárszóként: a számok nem hazudnak.

Balogh László '98 óta képviselő. Mint mondta: mindig volt egy fűnyíró bizottság, most ő az, aki a hiányokat csökkentette.

Radics Bálint először kért szót. Azt mondják, az Orbán-kormány ellopja a forrásokat. Országosan több mint 1000 milliárd volt az önkormányzatok adóssága, amit az Orbán-kormány átvállalt. Ha ezt az ÉVE lopásnak minősíti, ahhoz nem lehet mit mondani. Azt pedig lassan el kellene döntenie a másik oldalnak, hogy most ellenzékben vannak vagy többségben. A gazdasági társaságok vezetőinek járó prémiumokat a pandémia közepén rendelték el, miközben folyamatosan azt tették szóvá, hogy a polgármester a pandémia alatt nem vonta be őket az egyeztetésekbe. S most is arra hivatkoznak, hogy a tavalyi eset miatt nem vesznek részt az egyeztetéseken. Radics szerint egy vezető, egy politikus nem sértődhet meg. Szerinte joggal tette fel Bizzer András azt a kérdést, hogy mi történt a gazdaságfejlesztéssel? Tavaly az ÉVE is beismerte, hogy az ezért létrehozott társaság nem érte el a célját.

Bizzer András szerint nem olyan tragikus az önkormányzatiság, mint ahogy az ÉVE lefesti. A Gyurcsány-korszak alatt valóban több feladata volt az önkormányzatoknak, de cserébe adósságba kerültek, Nagykanizsa is. Így most azt várja el a kormány, hogy ilyen többet ne alakuljon ki. Azt is jogosan tiltották meg, hogy hitelt ne vehessenek fel az önkormányzatok. Így ő azt sem tartja tragédiának, hogy az iskolák vagy a kormány állami fenntartású, hiszen így a fizetést nem az önkormányzatnak kell meghatároznia. Mint mondta: ugyanúgy kanizsaiak a tanárok és az igazgatók is, tehát nagy dolgok nem változtak, viszont az a probléma megszűnt, hogy a tanárok fizetését az önkormányzatnak kell finanszírozni. Bizzer András szerint az ÉVE képviselői helytelen következtetéseket vonnak le, politikai alapon. 

Károlyi Attila szerint Bizzer András és Radics Bálint, amikor ő megszólal, dugót tesznek a fülükbe, Az Orbán-kormány az önkormányzatból az ÖN-rész levette. Így nem ők kormányoznak. Nem kérnek pénzt, csak ne lopják el. Majd odaszólt Erdős Lászlónak: ne sóhajtgasson, hiszen ez zavaró, szólaljon fel, és cáfolja meg. Radics Bálintnak szólt oda: a megalapított kft felügyelői kik voltak, havi 40 ezer forintért? A Fidesz-képviselői. Arra is felhívta Bizzer András figyelmét, hogy az ÉVE-frakció képviselőinek párjai közül kettő tartja magát baloldalinak. Károlyi örül annak, hogy Bizzer András kórházakra és iskolákra tett megjegyzését a kanizsaiak is hallhatták, hiszen biztos benne, hogy az érintettek harsányan felnevettek. Ismét elmondja: a visszaadott pénzt a Fidesz ellopta.

Balogh László megkérte Károlyi Attilát, ne folytassanak ideológiai vitát. Az Aréna-bizottság kapcsán: ő biztos volt benne, hogy az ÉVE képviselői azonnal leváltják azt a 3 személyt, akiket ő kinevezett.

Fodor Csaba szerint ő katolikus, nemzeti, keresztény és mégis baloldali. Radics Bálintnak is üzent: azt a céget nem ők hozták létre, így, hogy nem működött, nem hiszi, hogy az ő hibájuk lenne. Bizzer Andrásnak is válaszolt: nem volt adósságcsapda, hiszen az önkormányzat tudta fizetni az adósságait. A hitellel nem az a baj, hogy van, hanem azzal, ha olyannal veszik fel, ami nem teremt értéket, tehát "elcukrozzák". Az állam felelőssége az, hogy az önkormányzatra testált feladatokra a szükséges forrást a kormány adja oda. Ha ezt nem teszi, akkor az a kormány felelőssége, nem az önkormányzatoké. 

Balogh László reflektált: jó lenne, ha a költségvetésről is esne szó. Ezt nagy mosolygás fogadta a Fidesz oldalán.

Horváth Jácint kért szót. Az intézmények, kórházak és iskolák kapcsán azért érdekesnek találná megkérdezni az illetékeseket is, hogy valóban jobban működnek-e, mint előtte. Amikor például mindenhez 800 papírt kell kitölteni. A kórház igazgatója egyszer volt itt 2014 óta, akkor is azért, mert pénzt kért, mivel az államtól nem kapott. Ennyit arról, hogy mennyire része a munkájuknak az egyeztetés, természetesen Cseresnyés Péter szívesen fotózkodik Brünner Szilveszterrel. Amennyiben a fejlesztés a fő feladata az önkormányzatnak, Horváth azt kérdezi, miért jött létre a BMSK? Horváth szerint ez az egész már régen távol áll az önkormányzatiságtól.

Schauta Marcell a költségvetés kapcsán a cégek kapcsán elmondta: legközelebb jöjjön be a hivatali SZMSZ is, hiszen számokat lát e témában, de azt nem, hogy azok miből jöttek ki. Erre ígéretet kapott Balogh Lászlótól -- bólintott a polgármester Schauta Marcell kérésére.

Dénes Sándor polgármester először szólalt fel, tette azt a Helikon kapcsán. Legutóbb 2018-ban volt, ez a dunántúli középiskolások kulturális versengése. Holnap kell jelentkezni, 20 kategóriából 12-ben vennének részt a BLG diákjai. Ezt ő polgármesterként mindig támogatta, amikor anno Balogh László megkereste. Egy diák nevezése 15 ezer forint. Ő most csak a BLG-ről beszél, de ez a többi iskolát is érinti. Arra kéri a képviselőket, támogassák ezt azt ügyet, hiszen ez Nagykanizsáról szól. Korábban is támogatta ezt a testület, ezt illene most is. 

A vitát 125 perc után Balogh László lezárta. A költségvetést végül 7 igen 3 nem és 5 tartózkodás mellett nem fogadták el a felek. Bodó, Károlyi, Schauta, Gábris és Horváth képviselők tartózkodtak.

09:00 - Kezdünk

Ezúttal időben. Balogh László nyitotta meg az ülést. Ezen Virág Benedek vers járt ma reggel az eszében: https://mek.oszk.hu/06200/06222/html/makolt180520012.html

Mint mondta: az ukrajnai események mellett eltörpül a költségvetés. Végül, ahogy az várható is volt, a 3-as napirendet levették. Az ülésen minden városatya részt vesz.

Háttér:

Várhatóan kilenc pontról lesz szó nyílt, míg kettőről zárt ülésen. Minden jel szerint a leghosszabb vitát a költségvetés hozza. Még januárban jelentette be az ÉVE-frakció, hogy nem vesz részt a polgármester által kezdeményezett költségvetési egyeztetéseken Balogh László és Bizzer András kijelentései miatt. Ezt a döntést a polgármester többször is kritizálta a Facebook-oldalán. Íme néhány példa: „Fodor Csaba és Horváth Jácint levélben közölte, hogy az ÉVE-frakció ebben nem kíván részt venni. Érthető, hiszen felelősségről és munkáról van szó…” „A költségvetés elkészítésének feladatát és felelősségét ugyan átadták a polgármesternek, mert a közgyűlésen majd úgy is megszavazzák a kedvüknek megfelelő végleges változatot, de az előkészítést megelőzően már több mint 600 millió forintot előre lekötöttek 2022-re...” Ilyen online csörték után jöhet az igazi ütközet, face to face.

A visszatérők, tehát az ötös és a hatos szemelvény is okozhat érdekes perceket, ezek határoznak az alpolgármester és a polgármester fizetéséről. Kormányzati döntés alapján január 1-től Balogh Lászlónak havi bruttó 1 millió 300 ezer forintra emelkedne a fizetése, míg Bizzer Andrásnál ez az összeg 1 millió 40 ezer forint. Az ÉVE még január végén nem vette napirendre a kérdést, így egyelőre nem nőtt a két vezető honoráriuma. Az ügyről bővebben itt olvashat: https://kanizsaujsag.hu/hir/202202/mi-lesz-a-megemelt-polgarmesteri-fizetessel   

Közgyűlés elé kerül a főkertész szerepének visszaállítása, de szó lesz a városi képtárról is. Károlyi Attila előterjesztése, és mondhatni szívügye, hogy a Vasemberházban újra működjön a kiállítóterem. Kezdeményezéséről már beszámoltunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202201/osszel-ismet-megnyilik-a-varosi-keptar

Érdekes kérdés lehet, miután a Fidesz-frakció tulajdonképpen másfél éve, mint persona non grata tekint a Kanizsa Médiaházra, miként nyilvánulnak meg a kormánypárti képviselők az elköltöztetésünk lehetőségéről szóló napirendre. A téma nyilván nem lesz ma megoldva, és ismerve a szűkös költségvetési helyzetet, könnyen lehet, hogy 2022-ben nem is találnak rá választ a városatyák, ugyanakkor, hogy az épület állapota valóban kritikus, azt politikai hovatartozástól függetlenül mindenki beláthatja. Olvasóink is meggyőződhetnek róla a következő hírekből: https://www.youtube.com/watch?v=jYR5kgIbWK8&feature=emb_logo

Az utolsó nyílt pont pedig a Netta mintegy 530 milliós közbeszerzése lesz. Már az összeg nagysága szinte önmagával hozza azt, hogy nem lesz egy sétagalopp ez a szemelvény sem.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.