50 éves, de mégis kortalan a kanizsai jazz

facebook megosztás

Emléktábla avatással, kerekasztal beszélgetéssel, kiállítással és koncerttel ünnepelték a Nagykanizsai Jazz Klub 50 éves fennállását kedd este a Honvéd Kaszinóban. A szervezetet 1972-ben Beke Árpád orvos és Pék Pál tanár kezdeményezésére, nagykanizsai középiskolások és amatőr jazz-zenészek közreműködésével alapították.

Nem csak egy város, de a magyar jazz történetében is hatalmas dolog, hogy a műfajnak több évtizeden keresztül elkötelezett hívei vannak – hangsúlyozta Bágyi Balázs. A Magyar Jazz Szövetség elnöke szerint a jazz az utóbbi években egyre népszerűbb zenei ágazatnak számít.

–  Azt gondolom, hogy megy előre az egész, tehát azért nagyon bizakodó vagyok. Mind, ami a médiamegjelenéseket illeti, vagy a kulturális kormányzatnak a jazzhez való hozzáállását, vagy éppen a közönség körében ennek a műfajnak az elfogadottságát vagy a népszerűségét jelenti. Volt egy mélypont szerintem, de most jövünk ki a gödörből és egyre népszerűbb a műfaj – mondta el az elnök.

Halász Gyula, a Magyar Jazz Szövetség tagja úgy fogalmazott: a Jazz Klub megalakulását követően kialakított színvonalas programok a későbbi jazzfesztiválok alapját is képezték és Nagykanizsa volt a hazai jazzélet egyik fellegvára. Az egyesületnek a jövőre nézve is számos terve van.

- Rengeteg fiatal, tehetséges jazz zenész van. nagyon klassz dolog, hogy most a zeneiskolában is ez még tovább erősödött, hiszen Kém Sándor hazatért Nagykanizsára. Ő Rotterdamban tanított sokáig és most a nagykanizsai jazzéletben fontos szerepet tölthet be, ugyanúgy, mint Tiborcz Iván a Cserfői JazzKlubjával - nyilatkozta Halász Gyula.

A Magyar Jazz Szövetség mentorprogramon keresztül támogatja az ifjú tehetségeket a karrierjük elindításában. Abban bíznak, hogy a fiatal generáció képes lesz tovább vinni a jazzhez köthető hagyományokat is.

–  Nem zenész családom van, bár ez nem teljesen igaz, mert a nagybátyám rock basszusgitáros és egész gyerekkoromtól kezdve ő vette át az én zenei nevelésemet. Sokat jártam át hozzájuk és rengeteg zenét mutatott nekem, mindenféle stílusban. Tekintve, hogy ő egy basszusgitáros, például Richard Bona lemezei előkerültek, ami nekem már akkor rendkívül inspirálóan hatott, azt, ahogy a jazzt az afrikai zenével keveri –  árulta el Sárközi Edina az Év fiatal Jazz-zenésze díj kitüntetettje.

A jubileumi rendezvényen szép számmal vettek részt az érdeklődők, a koncert idejére telt ház volt a Honvéd Kaszinó tükörtermében.

K.V.



(Borítókép: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.