Céhkorsó lett január hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban
Céhkorsó lett január hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban. A 19. századból származó cserépedény az 1913-tól létrehozott múzeumi gyűjtemény egyik legkorábbi darabja.
1800. december 15-én készítette agyagból a céhkorsót Horváth József, az edényen olvasható felirat szerint. A kanizsai takácsok boroskancsója körülbelül 10-12 literes és 35 centiméter magas. A nagy méretű kriglin két szembenéző, kiöltött nyelvű oroszlánt lehet megfigyelni, amelyek mellső lábaikkal három takácsvetélőt tartanak. A vetélők között egy férfi domborműve látható, alattuk pedig egy megfeszített Krisztus alak. Kanizsán elsőként 1698-ban a szabó céh kapott kiváltságlevelet, majd sorra alakultak a hasonló mesterséget űző kézműves társulások. A kanizsai múzeumban kiállított céhkorsó valószínűleg a 18. században megalakult takács céhhez tartozik.
– 1723-ban alakult ez a céh. A társas szellemet, az összetartozást szimbolizálja mindig a korsó, mert az összejöveteleken minden céhtag ebből kapott egy-egy korty bort. Tehát szimbolikus jelentése van mindig egy ilyen tárgynak. Az érdekessége, hogy a céh tipáriumát, a pecsétnyomóját nem őrizzük, a lenyomata sem maradt fent, de nagy valószínűséggel azt ábrázolja a korsónak az előképe, tehát az oroszlánok által tartott három takácsvetélőt – mondta el Kunics Zsuzsanna, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.
K.R.
(Borítókép: Kanizsa TV)