Viszlát 2021 – Helló 2022

facebook megosztás

Pezsgő, virsli, tűzijáték és fogadalmak, bizony ez az év is véget ért. Pontosabban még nem teljesen, de december 31-én, éjfél előtt indul a visszaszámlálás: 2021-nek búcsút intünk és belevágunk 2022-be.

Szent Szilveszter pápa a negyedik században élt, szilveszter ünnepe róla kapta a nevét, ugyanis Szilveszter pápa az év utolsó napján hunyt el. A szilveszteri mulatozás, féktelen evés-ivás a római korra vezethető vissza. A gondtalan fogyasztás aztán lassan az egész világon elterjedt szilveszteri hagyománnyá vált. Ez a nap korábban még sokáig mozgó ünnep volt, vízkereszt környékén, majd később egészen a 16. századig karácsonykor tartották az újévet, amíg 1691-ben XII. Ince pápa ki nem hirdette, hogy az újév január 1-jén kezdődik. A keresztény világban azóta ünneplik e napon az újévet.

Szilveszterhez számtalan szokás, hiedelem és tilalom kapcsolódik. Újév napján például tilos kivinni a szemetet, mert azzal a szerencsét is kivisszük a házból, és az új esztendő első látogatójának is jelentősége van: a férfi vendég szerencsét, a női szerencsétlenséget hoz. Az év utolsó napján már semmit nem szabad kölcsönadni, mert azt a tárgyat valószínűleg sosem kapjuk vissza. Szilveszter éjjelén pontban éjfélkor az összes ajtót ki kell tárni, hogy az óév kimehessen, ugyanis, ha nem távozik, az újév nem tud bejönni. A szerelmesek, házasulandók, ha megkenik az ajkukat mézzel, és éjfélkor úgy váltanak csókot, akkor édes és hosszú lesz a szerelmük, házasságuk.

Az étkezésnek, az ételeknek is fontos szerepe van ezen a napon. Sokan betartják, hogy nem esznek halat, mert akkor elúszik, a baromfi pedig elkaparja a szerencsét. A malacsült viszont szerencsehozó ételnek számít, ugyanígy a lencse és a bab is a gazdagságot jelképezi. Egyesek ilyenkor rétest sütnek, amit olyan hosszúra nyújtanak, amilyen hosszú életet szeretnének. A magyarok közül többen sült virslivel várják, hogy eljöjjön az éjfél és szokásosan pezsgővel koccintanak az emberek, amikor boldog új évet kívánnak egymásnak. A hagyományos szilveszteri lakomát már sok étterem is biztosítja a vendégeknek.

Szilveszter estéjén az emberek búcsút vesznek az óévtől, annak minden bújával és bánatával együtt, hogy új reményekkel vághassanak bele a következő évbe. A hangoskodás és a mulatozás is ezért szükséges, hogy a rosszat elfeledtesse, és utat nyisson a jónak. Vannak, akik ilyenkor hálát adnak a pozitív dolgokért és összegzik, hogy mi mindent sikerült megvalósítani a kitűzött célok, tervek közül. A fogadkozás is arra vezethető vissza, hogy mindenki tiszta lappal lépjen a következő évbe és hátra hagyja a hibáit. A legnépszerűbb újévi fogadalmak közé sorolhatók az egészséggel kapcsolatos célkitűzések, mint például a dohányzásról való leszokás, vagy a rendszeres sportolás bevezetése a mindennapokba. Sokan ilyenkor határozzák el, hogy megszabadulnak néhány kilótól, munkahelyet váltanak vagy több időt töltenek a családjukkal, barátaikkal, vagy éppen pihenéssel. Az ilyenkor tett fogadalmak többsége általában csak hirtelen fellángolás és nem tart sokáig, de aki elég elszánt és kitartó, annak a következő évre már akár új elhatározása is lehet.

Milyen egy igazán jó szilveszteri buli? Erről megoszlanak a vélemények, sokan szeretnek szűk családi és baráti körben, akár társasjátékozással, beszélgetéssel ünnepelni, mások hangos zenére és tömegre vágynak, akad olyan, aki pedig egyszerűen csak megnézi otthon a szilveszteri kabaréműsort a tévében. Ma már nem meglepő, ha valaki szállodában tölti az ünnepeket, a zalakarosi hotelekben bár nem akkora az érdeklődés, mint a koronavírust megelőző években, de most is sokan foglaltak szobát szilveszterre. Egy biztos, hogy eredetileg a szilveszter a féktelen bulizásról szólt, és annál jobb volt a mulatság minél hangosabbra sikerült.

Petárdázni már nem lehet, de a tűzijáték még mindig sokaknál előkerül újév alkalmából. Ennek is megvannak a szabályai, a harmadik osztályba besorolt pirotechnikai eszközöket csak magánterületen szabad felhasználni, szigorúan december 31-én 18 órától január elsején reggel hat óráig. A megmaradt, lejárt vagy rosszul működő tűzijátékot pedig minden esetben vissza kell juttatni a forgalmazóhoz, hogy szakszerűen gondoskodhasson a termék megsemmisítéséről.

Bár az emberek szeretik, sok állat sajnos retteg a szokatlan durrogtatástól, szilveszter másnapján még mindig rengetegen keresik az elkóborolt, elveszett kedvenceiket. A szakemberek azt tanácsolják, hogy aki tisztában van vele, hogy a kutyája fél a tömeges tűzijátékozástól, az tegyen meg néhány óvintézkedést ilyenkor az állat érdekében. Aki megteheti zárja el a kutyáját vagy erre az időre engedje be a házba, lakásba. Érdemes a biztonság kedvéért a házi kedvenc nyakörvére rögzíteni egy elérhetőséget, és fényképet készíteni, amit szükség esetén megoszthatunk a közösségi oldalon az ebről. Az, akinek eltűnik a kutyusa, vagy megtalálja valakijét, a kanizsai menhelyen bejelentést tehet.

Nagykanizsán tavaly a járványhelyzet miatt elrendelt szabályozások nem tették lehetővé a városi ünneplést. Bár idén is elmarad az éjféli városi tűzijáték, este kilenctől egészen hajnali két óráig zenés műsor, valamint különböző ételek és italok is várják a szórakozni vágyókat az Erzsébet téren.

Körtvélyessy Vivien

Fotó: Horváth Zoltán

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021.december 27-én megjelent számában olvasható.

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.