Abból élt egy zalai férfi, hogy hiszékeny embereket csapott be az interneten

facebook megosztás

Nem lehet elégszer elmondani, hogy legyünk nagyon körültekintőek és óvatosak, ha az interneten vásárolunk valamilyen terméket. Egy zalai férfi évekig abból élt, jogi nyelven megfogalmazva, a 2013. és 2016. esztendők során, rendszeres haszonszerzésre törekedve úgy szerzett pénzt, hogy különböző internetes oldalakon nem létező dolgokat hirdetett eladásra, azzal a céllal, hogy a hirdetett árukat megvásárolni kívánó, megtévesztett személyek által átutalt vételárat jogtalanul megszerezze. A mindenki számára tanulságos büntetőügy részleteiről dr. Pirger Csabától, a Zala Megyei Főügyészség sajtószóvivőjétől érdeklődtünk.

A K. monogramot viselő, most vádlottá lett zalai férfi a hirdetésekre elektronikus levélben, illetve telefonon jelentkező, a hirdetett dolgokat megvásárolni szándékozó személyeknek (a későbbi sértetteknek) azt ígérte, hogy a termékeket részükre – a vételárnak a folyószámlájára történő átutalása után – postai úton fogja eljuttatni. A terheltnek azonban a hirdetésekben foglaltak, illetve a sértettekkel megbeszéltek teljesítésére reális lehetősége nem volt, ez nem is állt a szándékában, először csak hitegette a sértetteket, majd elérhetetlenné vált számukra, a terhelt célja kizárólag a sértettek által elutalt összegek jogtalan megszerzése volt. K. vádlott az átutalt összegeket készpénzben felvette, vagy egyik számlájáról a másikra átutalta, majd úgy vette fel egy utcai bankautomatából. K. ezen magatartásával számos személyt tévedésbe ejtve okozott a jóhiszemű vevőknek kisebb-nagyobb kárt, ami miatt vele szemben több büntetőeljárás is indult.

Nézzünk néhány példát az interneten elkövetett csalásokból. 2015 júliusában a legnagyobb közösségi oldal egyik adok-veszek csoportjában 20 ezer forintért kínált eladásra egy Focal Solid 4 típusú erősítőt. A hirdetésre egy mogyoródi lakos jelentkezett, aki megbeszélte a terhelttel, hogy a vételárat a fenti a vádlott bankszámlájára történő utalással fizeti ki, egyúttal megállapodtak abban is, hogy a terhelt postai úton, a vételár beérkezése után küldi el a készüléket. A sértett át is utalta a 20 ezer forintot, a terhelt azonban az erősítőt nem küldte el, hiszen azzal valójában nem is rendelkezett, később pedig elérhetetlenné vált.

Volt olyan eset, amikor K. 90 ezer forintért kínált eladásra egy GoPro Hero 4 Black típusú sportkamerát. A hirdetésre egy zalaszentgyörgyi lakos jelentkezett, aki megbeszélte a terhelttel, hogy a vételárat két részletben, bankszámlára történő utalással fizeti ki, egyúttal megállapodtak abban is, hogy a terhelt postai úton, a vételár beérkezése után küldi el a készüléket. A sértett át is utalta a kért összeget, a vádlott azonban a sportkamerát nem küldte el, később pedig elérhetetlenné vált. Ugyanilyen módszerrel vert át K. egy székesfehérvári lakost, akinek mobiltelefont kínált eladásra 32 ezer forintért, de pórul járt egy gödöllői férfi is, aki 250 ezer forintot fizetett egy nem létező CANON EF 50mm f/1.2 Is USM típusú objektívért.

K. a világhálón olyan hirdetésekre is jelentkezett, ahol LEGO játékokat kerestek, azzal a valótlan állítással, hogy neki a keresett játékok a birtokában vannak. A terhelt megállapodott a hirdetőkkel a vételárban, azt előre elutaltatta a folyószámlájára, azonban a játékokat nem küldte el, azokkal valójában nem is rendelkezett, a terhelt célja ezekben az esetekben is kizárólag a sértettek által elutalt összegek jogtalan megszerzése volt. Így csapott be egy fővárosi lakost 22 ezer forinttal, egy mezőkeresztesi embert 9 ezerrel, egy csengődi lakost pedig 10 ezer forinttal. Mindezek miatt K. terheltet 2 rendbeli csalás bűntettével, valamint 6 rendbeli csalás vétségével is megvádolta a Zalaegerszegi Járási és Nyomozó Ügyészség.

Papp Attila

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.