Percről percre a közgyűlésről (folyamatosan frissül!)
A meghívóban nem szereplő napirendekkel együtt, 41 pontról fognak nyílt ülésen tárgyalni a városatyák.
„Reagálás Balogh László mai posztjára: Balogh László most a Kanizsa Aréna kapcsán hazudik Önöknek, ami nem méltó egy polgármesterhez, de fideszesként másra nem képes...Balogh László mondjon le!” Ha megkérdezné egy, a kanizsai politikában kevésbé jártas személy, hogy „mi a helyzet nálatok az önkormányzatnál”, talán ez az augusztus 13-ai ÉVE-bejegyzés meg is válaszolná a kérdést, hiszen az már lassan túl közhelyes felelet, hogy „feszült a helyzet.”
Aréna
Három fő ügy borzolta a kedélyeket a frakciók között a legutóbbi közgyűlés óta, ezek közül az első az Aréna kérdése. Már augusztus 6-án megjelent egy írás a mandiner.hu-n, amiben a szerző, többször egy meg nem nevezett baloldali informátorra hivatkozva azt állítja: a „tatabányai forgatókönyvet” követve, az ÉVE a Kanizsa Aréna fenntartásának visszaadására készül. Az ominózus cikk megjelenése után egy héttel, Balogh László is posztolt, egyebek mellett ezt írta: „az ÉVE-frakció tagjai a fejlesztési elképzelések „megtorpedózásán” kívül csupán két dologban jeleskedtek: az arrogáns, tiszteletet nélkülöző közgyűlési felszólalásokban, sajtónyilatkozatokban, valamint a saját és az önkormányzati cégek ügyvezetőinek zsebét gyarapító pénzosztásban.” Ezt a hullámot a megyei napilap is meglovagolta, és a mandineres írásnál keményebb hangvételű összeállítást közölt. – Minden alkalmat megragadtak, hogy túl nagynak, túl költségesnek állítsák be a beruházást, azt mondták, hogy a város önkormányzata nem bír fenntartani egy ilyen létesítményt, közben pedig megemelték a saját fizetésüket, jelentősen növelték az önkormányzati cégek ügyvezetőinek bérét, sőt háromhavi jutalmat akarnak kiosztani. Erre van pénz, de a Kanizsa Aréna üzemeltetésére nincsen? Személy szerint úgy gondolom: sokkal fontosabb forrást biztosítani egy olyan létesítmény üzemeltetéséhez, amit a város közössége használ majd, mint „kipárnázni” a haverok zsebét. Ezek után joggal vetődik fel a kérdés: mi valójában az ÉVE-frakció szándéka? – teszi fel a kérdést a zaolos „cikkben” Balogh László.
Erre jött a kezdésként idézett ÉVE-poszt, majd egy hivatalos sajtótájékoztató, amit Fodor Csaba és Horváth Jácint tartott. Mindketten kiemelték: a polgármester megnyilvánulása csupa hazugságból áll. Erről bővebben itt írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202108/eve-hazugsagokkal-probal-maganak-politikai-toket-kovacsolni-a-polgarmester Apró kis sajtóetikai szösszenet: a megyei napilap újságírója részt vett a tájékoztatón, az írás mégsem került fel az internetes felületre, ellentétben a polgármesteri nyilatkozattal.
Platán sori víziközmű-hálózat
Ha ez nem lett volna még elég hangulatfokozó, jött a Platán sori víziközmű-hálózat fejlesztése. Ismét megyei napilap: Szabó Szilárd, a helyi Fidesz-frakció vezetője, és Dénes Sándor korábbi polgármester nyilatkozik egyebek mellett arról, hogy - idézem - lehet, hogy Cseresnyés Péter nem szaladt ki minden egyes csőtöréskor a Platán sorra és posztolt a Facebookra, ahogy azt Berta képviselő tette, helyette azon dolgozott, hogy legyen kormányzati forrás az ilyen problémák megoldására, s hogy a korábbinál kevesebb adó sújtsa a vízműveket. Berta képviselő jobban tette volna, ha nem közös képviselőt játszik, hanem felelős városvezetőként forrást talál a probléma kezelésére. Kiabálni, hőbörögni mindenki tud, de cselekedni csak kevesen.
Az ÉVE vicckategóriának minősítette ezt a nyilatkozatot. Bejegyzésükben emlékeztetnek a következőkre: „a ZAOL lehozza, hogy "Megújul Nagykanizsán a Platán sori víziközmű-hálózat", holott még a pályázat sem lett beadva, nemhogy elbírálták volna. Mellesleg olyan indikátorok vannak a pályázatban, amiknek nagyon nehezen tudunk megfelelni, nem nekünk írták ki a pályázatot, az is látszik.”
Város Napja
Az utolsó szikra szinte még izzik, hiszen pár napja adott ki egy közleményt Tar Mihály, a szervezéssel megbízott Kanizsa Médiaház Nonprofit Kft. ügyvezetője arról, hogy elmarad a Város Napja. Az előzményekhez tartozik, hogy Balogh László a hivatalos bejelentés előtt két posztot is szentelt a kérdésnek. A másodikat ekképp zárja: „Egy biztos: ha a Kanizsa Médiaház nem kezdte meg időben az előkészületi munkákat, akkor már nincs a Város Napjával kapcsolatos kérdés, amit bárkinek is mérlegelnie kellene… Ez pedig arra enged következtetni, hogy az ÉVE a júliusi soros közgyűlésen egy újabb, szakmai megalapozottságot nélkülöző „alibi” döntést hozott.”
Tar Mihály bejelentésére lecsapott az „5 db tojásból, 13 dkg porcukorból, 10 dkg réteslisztből és némi reszelt csokiból” álló weboldal is. Az ismeretlen szerző itt előveszi a háttérben meghúzódó Gyurcsány szálat: „Tar Mihály július közepén tájékoztatta a rendezvénnyel kapcsolatos elképzeléseiről, azóta hivatalos információt nem kapott a kétnapos programsorozatról. Vajon mi történhetett? Filmszakadás? Vagy a Médiaház ügyvezetője „gazdáit“, Gyurcsány helyi embereit folyamatosan ellátta naprakész információkkal, ugyanakkor a város első emberéről, Balogh Lászlóról megfeledkezett?... A közleményben Tar arra is kitér, hogy a szervező munkát augusztus 3-án leállította. Ez komoly? Csak úgy, semmibe véve a közgyűlési döntést? Azt a döntést, amelyben a baloldali tömörülés bízta meg a Város Napja szervezésével? Mi történt: – képletesen – a kiskutya megharapta saját gazdái kezét?”
Fodor Csaba előterjesztésének értelmében Tar Mihály ma itt lesz a közgyűlésen, így Szabó Szilárd az ülésen személyesen is felteheti neki azokat a kérdéseket, amiket a megyei napilapban tegnap közölt.
Üzleti tervek
Itt tartunk tehát, az új szokásokhoz híven 9 órakor kezdünk, meglátjuk végzünk-e ma. Erre azért jó esély mutatkozik, hiszen bár rekordközeli napirend lesz, igazán vérmes 8 szemelvény lehet. 9-es pontban kerül előtérbe a vízközműfejlesztés, 10-es a Kanizsa Aréna üzleti terve, ami nem lesz egy sétagalopp, az üggyel többször foglalkoztunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202107/kozgyules-vitat-hozott-a-varosatyak-kozott-a-kanizsa-arena-uzleti-tervenek-jovahagyasa
Erős pillanatai lesznek ezek a közgyűlésnek, hiszen a 11-es szemelvény a Városfejlesztő üzleti terve, s mint azt az előző ülések már többször bizonyították, a Czirákiné Pakulár Judit által vezetett városi céghez kapcsolható napirendek ritkán mennek át csendben. 13-as pont az M9-es ügye, érdekesség, hogy szerda estig a ponthoz kapcsolódó dokumentáció nem lett feltöltve a város honlapjára. 16-os a sporttámogatások: ezúttal az asztaliteniszezők, a sakkozók, a focisták, a vízilabdások, a tekések – az ő feljutásukról, s az „egerszegi hazai pályájukról” itt számoltunk be: https://kanizsaujsag.hu/hir/202108/kiharcoltak-az-nb-i-t-a-nagykanizsai-tekesek – és a vívók kérnek dotációt.
Szó lesz a kanizsabike-ról is, és ahogy arról fentebb írtunk, a Város Napja okán is összecsaphatnak a felek.
A nemrégiben hozott döntés ellenére volt polgármesteri köszöntő az ülés kezdéseként. Balogh László elmondta: több kanizsai lakossal is beszélt, akik mind azt kérték, vitázzanak, de ne acsarkodjanak. Kiderült, hogy az M9-esről szóló pontot szóban ismerteti majd a polgármester. Majd felvették a meghívóban nem szereplő pontokat.
Jönnek az interpellációk
Gábris Jácint (ÉVE) egy palini korlát megépítését forszírozta, ami már több éve meg volt ígérve. Példaként hozta, hogy volt egy család, amely majdnem belecsúszott az árokba a korlát hiánya miatt.
Gondi Zoltán (ÉVE) a Vár utca 7-800 méteres szakasza miatt emelt szót, szerinte nagyon rossz állapotban van, azonnali beavatkozás szükséges, s hasonló probléma áll fenn egy ezzel párhuzamos szakaszon.
Hol fekszik Murafölde, hogy áll az önkormányzat pere a Konturplusszal?
Horváth Jácint (ÉVE) egy kérést intézett, a Zemplén Győző utcánál lévő kerékpárút kapcsán, ahol már padok is vannak, szerinte vegyes használatúvá kell tenni ezt a szakaszt. Bodó László (ÉVE) eddig a legaktívabb: kérdésként intézte a polgármester felé, hogy pontosan hol is található Murafölde, hiszen a Magyar Földrajzi Társaság nem ismer el ilyen tájegységet. A Sabján utcai üzletsor parkolási problémáit is kiemelte a képviselő, s arról is érdeklődött, hogy miként áll az önkormányzat pere a Konturplusszal a 2020-as Város Napja kapcsán, amire a támogatást megkapták, a rendezvény mégsem lett megtartva. Végül egy sebességkorlátozó tábla kihelyezését is szorgalmazta.
Válaszolt Balogh László. Szerinte ahogy Középfölde (ez egy Tolkien által elképzelt terület az író regényeiben, így például a Gyűrűk Urában, Hobbitban) létezik, úgy Murafölde is. Szerinte ez nem földrajzi fogalom, hanem egy politikai színtéren is feladatot adó szimbólum. De szerinte ezt a vitát inkább a szünetben vizsgálják meg.
Polgármester: Zalaegerszeg és Nagykanizsa nincs egy súlycsoportban
Berta Krisztián (ÉVE) előhúzta az Egerszeg-kártyát: ahogy Balaicz Zoltán, a megyeszékhely polgármestere nyilvánosságra hozta, hogy pontosan mennyi új munkahely jött létre Zalaegerszegen, tegyen így Balogh László is. A polgármester röviden válaszolt: Zalaegerszeg és Nagykanizsa jelenleg nincs egy súlycsoportban.
Tóth Nándor (Fidesz-KDNP) ismét az Alsótemplomnál folyó munkára emlékeztetett, s arra, hogy még mindig nincs betemetve ott a munkagödör, ami így balesetveszélyes. Kérte - némi éllel - , legalább az éjféli misére oldják meg ezt a kérdést. Szóvá tett egy 50 méteres járdaszakaszt is a Dél-Zalánál Kiskanizsa felé. Legfajsúlyosabb pontként a Pivári utca 47-et emelte ki: szerinte ez az épület élet- és balesetveszélyes.
Radics Bálint (Fidesz-KDNP) a Maort-telep lakóinak panaszát tolmácsolta. Szerintük a kanizsai strandfürdő pool partiján üvöltött a zene, többen a rendőrségre is bejelentést tettek, mondván senki nem értesítette őket, hogy este 10 óráig lesz rendezvény az intézmény területén. Balogh László válaszolt: egyeztetett Karácsony Károly ügyvezetővel, megoldhatónak gondolja ezt a problémát.
Az első jelentősebb vitát - bár ezen szakaszban vita még nem is lehetséges - Szabó Szilárd (Fidesz-KDNP) kérdései hozták. Bodó Lászlónak intézte, hogy miként meri megvádolni a Konturplusz Egyesületet, s a polgármester miért nem utasítja őt rendre? Végül azt is megjegyezte: jó lenne, ha Bodó úr megjegyezné, nem Cseresznyés, hanem Cseresnyés, és ha nem ismeri Muraföldét, lapozgassa a térképet.
Bodó László (ÉVE) kért volna szót, de végül nem szólalt fel.
Várható volt, hogy a Tulajdonosi Bizottság hatásköreinek módosítása nem lesz sima. A Fidesz-frakcióból többen demokrácia megsértéseként titulálták ezt a pontot, és a polgármester jogköreinek további csorbításaként. Végül 8 igennel elfogadták ezt a napirendet. A 4-es, 5-ös, 6-os pont nem hozott vitát.
Ügyvezetők jutalmáról, fizetéséről
Jön a hetes szemelvény. Fodor Csaba ismertette, megköszönte a hivatali dolgozók munkáját, amit e napirend kapcsán véghezvittek.
A pont lényegét Balogh László ismertette: a fizetésemelés és jutalom ez, ami 34 millió forintba kerül a városnak. S csak azért nem prémium, mert ahhoz célfeladatokat is kéne társítani. Szerinte ezt a pénzt inkább az Arénára, a miklósfaiak problémájára, a vízelvezetési gondokra is lehetett volna fordítani, de a sporttámogatások során is jobb helye lett volna a város első embere szerint.
Bizzer András (Fidesz-KDNP) először szólalt fel, a megszokottakhoz képest kifejezetten csendes volt eddig az alpolgármester. Szerinte a prémiumfeladatok kiírása sokkal jobb megoldás volt. Hiszen volt olyan vezető, aki nem tudta teljesíteni a kiszabott feladatot, nem kapta meg a háromhavi prémiumot, csak kevesebbet, Szerinte most 17 milliót csak úgy kiad a város a cégvezetőknek. Szerinte jó néhány cég esetében az eredmények sem azt mutatják, hogy jutalmat kéne osztogatni. Arra kéri az ÉVE-frakciót, ezt a lépést idén ne tegyék meg, fontosabb helye is lenne ennek a pénznek.
Horváth Jácint (ÉVE) szerint Bizzer András megint csúsztat, hiszen 0 forint átcsoportosítás van. A polgármester is szerinte félre beszél, hiszen hol látja azt a 34 millió forintot? Szerinte a Fidesz képviselői azt akarják, hogy az ÉVE által kinevezett vezetők kevesebbet keressenek, mint a Fidesz által kinevezettek. Szerinte a korábbi vezetés prémiumfeladatai nevetségesek voltak, s jogilag sem állt meg. Akkor is voltak mínuszos cégek, mégis megkapták a prémiumot. Végül Bizzer András és Balogh László felszólalását is nevetségesnek titulálta.
Balogh László a gusztustalan jelzőt visszautasította. Szerinte a 34 millió plusz igényként igenis megjelenik, s ha nem idén, majd jövőre adja át a város a cégeknek.
Bizzer András szerint ő nem csúsztatott, hiszen ez a pénz áttételesen hiányozni fog a város büdzséjéből. Arra is rávilágított, hogy a megemelt fizetéshez képest határozzák meg a jutalmak kifizetését. S ez az eredménytartalék, ami sok esetben fedezi az emelést, szerinte az előző ügyvezetők jó gazdálkodásának köszönhető.
Horváth Jácint szerint szándékosan keverik a 2020-as és a 2021-es üzleti évet. Arra kérte őket, a jövő évről majd jövőre beszéljünk.
Balogh László szólt: szerinte Horváth Jácint úgy szólalt fel, mint egy rossz tanár. Kérte: vitázzanak, ne oktasson a frakcióvezető-helyettes.
Horváth Jácint odabökte: hazugságokkal nem lehet vitázni.
Szabó Szilárd szerint van olyan cégvezető, akinek valóban megjár az emelés, de vannak olyanok is, akiknek ő jó szívvel ezt nem tudná megemelni. Kiemelte, hogy az eredménytartalékok sok cég esetében felélésre kerültek, mégis mínuszos beszámolókat kapott az önkormányzat. Majd Bizzer Andrást támogatta: a mínuszos költségvetésű cégeknél igenis a jövő évi költségvetésből fizeti ki a város a jutalmat.
Fodor Csaba is eddig meglepően higgadt volt. Most kiemelte: ő nem lesz olyan higgadt, mint Horváth Jácint. Elmondta: hazugságokkal vitatkozni elég nehéz. Az előterjesztés lényege szerinte, hogy a korábbi szabályzat összekeverte a prémiumot és a jutalmat. Majd tisztázta ezt a két fogalmat. Ha az előterjesztést elolvasták volna a Fidesz képviselői, ők is tudnák. Háromhavi jutalomról van szó, a korábbi hathavihoz képest, nem túlzó, pláne egy olyan nehéz helyzetben, amiben most a cégvezetőknek helyt kellett állnia. Szerinte még a polgármester is sújtotta ezeket a cégeket a pandémia alatt. Szerinte az is érdekes, hogy a pandémia vége előtt pár órával, az nem zavarta a polgármestert, hogy kinevezett egy ügyvezetőt a Kanizsa Aréna élére. Fodor Csaba azt kérdezte, ha most lehet 34 milliózni, akkor egy olyan ügyvezető kinevezése, akinek ráadásul másik állása is van, nem zavarta a polgármestert?
Balogh László a vitát lezárta. Szerinte az, hogy jár vagy nem jár, az politikai vita, de az, hogy ezt a városnak kell kifizetni, az tény.
Károlyi Attila kért ügyrendit - ő is nagyon csendben volt eddig, most sem volt hosszú - emlékeztetett: ha lezárta a vitát a polgármester, akkor már ő sem szólalhat fel. 8 igennel elfogadták a pontot.
Kanizsa Aréna üzleti terve
Az első igazán vitás pont érkezik, a Kanizsa Aréna üzleti terve. Horváth Jácint nevetségesnek tartja, hogy 1 hónap alatt újabb 10 milliót kér egy új cég, komolyabb érvelés, alátámasztás nélkül. A frakcióvezető-helyettes azt kérte, hogy a döntés kerüljön át a Tulajdonosi Bizottsághoz.
A jegyzőnő megfogalmazta pontosan ennek a jogi hátterét, ezt Horváth Jácint elfogadta.
Balogh László szerint ez a pont mind a két fél esetében vitát szül. A polgármester éppen belekezdett volna, hogy az ÉVE csak kritizálni tudta az Aréna kérdését.
Erre Horváth Jácint felpattant a székéből, és mikrofonon kívül odabökte: Polgármester úr, hazudik! Majd kiment egy kávéért. Az ügyről itt írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202108/eve-hazugsagokkal-probal-maganak-politikai-toket-kovacsolni-a-polgarmester
Balogh László jelezte, ő is végighallgatta Horváth Jácintot, tegyen így a frakcióvezető-helyettes is. Emlékeztetett: ezek szerint az ÉVE is azon dolgozik, hogy adventkor már programok legyenek a csarnokban.
Majd a szokásos, előre felkészült módon Balogh László felolvasta, hogy mennyi mindent ad majd a városnak az Aréna. Tárgyalások folynak a Halott Pénzzel, Charlie-val. Szerinte nem szabad tologatni ezt a képlékeny üzleti tervet, szavazni kell már róla.
Szabó Szilárd kért szót. A Felügyelő Bizottság szerinte aktívan foglalkozott az üzemeltetés kérdésével. Szerinte ez a 40 millió forint már egyeztetések alapján lett beállítva. Szerinte vannak még bizonytalanságok, de a terv kialakítását a kaposvári arénában tett látogatás is segítette. Emlékeztetett: ha az a kérdés megint el lesz tolva, az ügyvezető nem tud majd szerződéseket kötni az üzemeltetéshez, hiszen hamarosan átadják az Arénát. Majd arra is rávilágított, hogy színházi és egyéb kulturális események szervezésén is dolgoznak. Szerinte, ha 30 millió forintot különösebb előkészítés nélkül át lehet adni a Városfejlesztőnek, akkor ezen a ponton sem kell vitázni.
Erdős László (Fidesz-KDNP) szólalt fel. Szerinte az Aréna kapcsán az ÉVE minimum közömbös magatartást tanúsított. Felelevenítette, hogy a korábbi ügyvezető által elindított sport kft. bejegyzése elutasításra került, majd az ÉVE és az új vezető, Czirákiné nem tett semmit, hogy létrehozzon egy új kft-t a működéshez. Majd megvédte Balogh László döntését: miszerint nem lehetett tovább várni a kft. megalapításával. Szerinte az ÉVE hiperpasszív magatartást tanúsított. Ezt nagy nevetés fogadta a teremben. Majd emlékeztette Horváth Jácintot egy korábbi nyilatkozatára, miszerint sosem szavaztak az Aréna ellen, így most is legyenek következetesek.
Bizzer András Szabó Szilárddal értett egyet, miszerint a mostani 40 milliós üzleti terv lehet 30 is. Ennek oka az, hogy becslésekkel operált Fitos István ügyvezető, mivel az ÉVE siettette a dokumentum benyújtását. Az üzleti terv a kaposvári csarnokot vette alapul, de a kanizsai a kialakítása miatt biztos, hogy költséghatékonyabb lesz. A költségeket azért is nehéz szerinte megbecsülni, mert sokban függ a bevételtől. Kijelentette, az biztos, hogy nem 240 millió forintba kerül éves szinten majd a sportcsarnok. Felelevenítette, hogy a járdakapcsolatok kialakítását leszavazta az ÉVE. Majd ők betervezték az 588 milliós kormányzati kompenzációba, amit megváltoztatott az ÉVE, s így még mindig nem biztos a kormányzati forrás.
Schauta Marcell (ÉVE) kért szót. Elmondta: azt látja, ahogy jönnek ki a számok, azok egyre nagyobbak lesznek. De neki nem derült ki, hogy ez az összeg hány hónapot fedez. Tehát az is lehet, hogy nem hattal kell felszorozni azt az összeget, hanem tizenkettővel, ami már egy horror számot hozna ki. Arra is emlékeztetett: Bizzer András is mondta, pandémia van, így elég nehéz azzal tervezni, hogy adventi programsorozatot tartanak az Arénában. Kifejtette: ő a lényeget még mindig nem látja a csarnok üzemeltetése kapcsán.
Bodó László kért szót. S jött az első mai idézet, Balogh László szokásához híven a Zsoltárok könyvéből. Az első így hangzott: "Uram, ments meg engem a hazug ajkaktól"
Balogh László válaszolt: mindenki lelke szerint bánjon ezzel a két mondattal.
Gondi Zoltán még a mandineres megjegyzésre utalt vissza. Szerinte kicsit tovább kellett volna olvasni a cikket, ott megindokolta, hogy mivel nem kapnak elég információt sem a polgármestertől, sem az ügyvezetőtől, nem tudnak megfelelő koncepciót kidolgozni.
Fodor Csaba is egy korábbi felszólalásra utalt vissza. Erdős László említette Hederics Erikát. Fodor Csaba szerint a korábbi ügyvezető súlyos hibáját nem lehet az ÉVE-frakcióra "lőcsölni". Erdős arra is utalt, hogy nem volt hatásköre a polgármesternek fontos lépéseket meghozni az üzemeltetés kapcsán, aztán gyorsan megalapították a két céget. A programszervező cég esetében Fodor Csaba azt is kiemelte, hogy az önkormányzat kisebbségben van, és még mindig nem kaptak normális információt ezen cégről. Emlékeztetett: gépészeti tervek vannak, így a teljesítményből már lehetett volna számolni, nem becsülgetni kéne. Ez az üzleti terv így nem elfogadható, nem a 40 millió miatt, hanem a kidolgozás hiányossága okán. Ez arra alkalmas, hogy a Tulajdonosi Bizottság átvizsgálja. Szerinte így céget alapítani, ahogy a polgármester tette, megmagyarázhatatlan: azt sem tudja, hogy ki mit csinál és mennyibe fog ez kerülni. Elmondta, ha vannak ellenzői, ha nincsenek, ez a csarnok már itt van, így meg kell teremteni a fenntartási költségét, amihez szabad felhasználású pénzeket kell elvonni. Majd kérdezett: nagy baj az, hogy szeretnék tudni, hogy milyen terheket rónak a következő önkormányzat nyakába?
Balogh László válaszolt: örül, hogy most kijelentették, az ÉVE akarja az Arénát.
Ezt a mondatot Horváth Jácint nagyon heves gesztikulációval fogadta.
Balogh László Fodor Csaba cégalapításos megjegyzésével kapcsolatban megjegyezte: most mondja azt, hogy Fodor Csaba hazudik?
Radics Bálint kapott szót. Szerinte az elmúlt két évben semmilyen javaslat nem jött az ÉVE részéről az Aréna üzemeltetéséről, csak kritika. Most is csak azt sérelmezik, hogy ez egy 3 oldalas anyag, de nem konstruktív a hozzáállás.
Horváth Jácint Balogh László posztjából idéz: az ÉVE-frakció a kezdetektől ellenezte a beruházást. Szerinte ez a mondat nem igaz.
Balogh László válaszolt: kiugrasztottam a nyulat a bokorból.
Horváth Jácint szerint ezzel a polgármester hazudott. Emlékeztetett: több mint 200 millió forint ment el tanulmányokra, s Cseresnyés Péter fényezésére különböző videókban. Most ezért kellett az ügyvezetőtől ezt a dokumentumot bekérniük. Horváth biztos benne, hogy a Fidesz-képviselői többet látnak, mint ami le lett írva. Viszont ilyen hiányos dokumentum alapján nem lehet szerinte dönteni 40 millió forintról. Az pedig, hogy a járdáért is az ÉVE-frakciót teszik felelőssé, szerinte mindennek az alja. Kérte: legyen végre egy rendes anyag, és akkor döntenek róla. Majd ő is kérdezett: azért mert kérdeznek, azért ők rosszak? Emlékeztetett: a rendezvényekből semmit sem látnak.
Schauta Marcell mikrofonon kívül odaszólt: Halott pénz (az együttesen kívül, s a popbanda neve is egyébként innen ered, ez egy póker-szakkifejezés: olyan tapasztalatlan játékosokra mondják, akiknek esélyük sincs az adott torna megnyerésére, így zsetonjaik jóformán „halott pénznek” számítanak.) A megjegyzést nagy nevetés fogadta az ÉVE képviselők oldalán.
Tóth Nándor és Szabó Szilárd szerint is nagyon méltatlan és szakmaiatlan a pontos bevételek számával kapcsolatban számon kérni a polgármestert, s az sem róható fel szerintük Balogh Lászlónak, hogy a pandémia alatt megtette azt, amit 2019-ben az ÉVE nem volt képes. Szabó frakcióvezető szerint egy energetikus szakértő sem tudott volna pontos számot adni a fenntarthatóságról, hiszen ezek mind a csarnokban tartott rendezvényektől, az időjárástól, hőmérséklettől és még nagyon sok összetevőtől függ. Ami számot most kaptak volna az energiaköltségre, azt felesleges lett volna belerakni az üzleti tervbe. Szerinte korrekt számokat 3-4 hónap üzemeltetés után lehet csak adni.
Gábris Jácint szerint ez ismét egy parttalan vita, olyan kérdésről, amiben alapvetően mindenki egyetért. Elismerte, ő 2015-ben nem hitt a csarnok létrejöttében. Aztán ez 2019 táján megváltozott, s ő is dolgozott azon, hogy más városoktól szerezzenek adatokat. Az ő véleménye az, hogy állami szerepvállalás nélkül nem lehet fenntartani az Arénát. Emlékeztetett: már a bejárás során mondták, a 150 millió forintos fenntartási költség biztos, hogy nem lesz elég, s ezt szakemberek is megerősítették. Azt mondták neki, hogy ez alsó hangon is 300 millió forint. Politikától független kritikát fogalmazott meg: a Fidesz ugyanazt a magatartást folytatja, mint amikor többségben volt: csak megy a saját feje után. Szerinte ideje lenne már tudomásul venni, hogy nem a Fidesz-frakció hoz döntést.
Utolsó felszólaló Horváth Jácint. Egyetért Szabó Szilárddal, aki azt mondta, hogy kellenek tapasztalatok az üzleti terv kialakításához. De azt is megjegyezte Horváth, hogy erre volt 200 millió forint, mégsem sikerült megfelelően kialakítani. Majd ismételte önmagát: ha az baj, hogy olyan információkat szeretnének megkapni, amit a Fidesz tud, ha ez bűn, akkor legyen az. Fontos kérdés a végén: kell még idén plusz forrást megszavazni majd rendezvényekre? Hiszen, ha ez így lesz, akkor másik cég is jöhet majd ilyen kéréssel.
Balogh László szerint fog jelentkezni a programszervező kft., de reméli, az nem jelent majd többletköltséget. A módosító javaslat arról szól: hogy az üzleti terv elfogadását a Tulajdonosi Bizottság véleményezi, csak aztán dönthet a közgyűlés. 8 igennel elfogadták a képviselők.
Városfejlesztő
Jön a Városfejlesztő. Balogh László elmondta: arra kéri a képviselőket, ezt a módosítást ne fogadják el.
Horváth Jácint emlékeztetett: ez a kompenzáció még mindig lényegesen kevesebb, mint amit a cég Hederics Erika idején kapott.
Bizzer András szerint ez azért van, mert a munka is kevesebb, hiszen kiesett a Modern Városok Program. Az átvilágításra is rámutatott: miután nem találtak hiányosságot, szerint 13 millió forintot dobtak ki az ablakon. Az üzleti terv szerinte még mindig nem elég részletes. Kap plusz 30 milliót a cég, még sincs leírva, hogy mire lesz elköltve. Kiemelte, hogy harmadszor döntenek erről a plusz forrásról. Szerinte ez is azt mutatja, hogy az ÉVE rendre meggondolatlan döntéseket hoz.
Erdős László arra utalt, hogy ezt megelőzően, 2021. júliusában olyan összeget szavazott meg az ÉVE-frakció a Városfejlesztőnek, ami jogilag nem volt lehetséges. Ezzel magyarázható, hogy 20 nap múlva ezt hatályon kívül helyezték, s ezért kell most módosítani az üzleti tervet. Erdős is utalt az átvilágításra az előző ügyvezető átnézésére, ami alatt nem találtak semmit. A kérdés, hogy ezt mi indokolta, hiszen 13 millió forint jelentős összeg.
Fodor Csaba kapott szót. Szerinte pontosan le van írva, hogy miért és hova kell a pénz. Az átvilágítás kapcsán elmondta: elhiszi, hogy izgulnak a fideszes képviselők. Kiemelte, három feljelentés is úton van, egy van rendőrségen nyomozati szakaszban, egyet hamarosan benyújtanak, egy büntető feljelentés pedig kidolgozás alatt van. Elmondta: nagyon fontos nekik az átvilágítás, hiszen Fidesz-közeli cégek kaptak súlyos milliókat, emlékeztetett a 27 milliós ügyvédi díjra, valamint arra is, hogy olyan tanulmányokat olvashattak még az Aréna kezdeti szakaszában, amik Ctrl C Ctrl V-el készültek.
Károlyi Attila ismét ügyrendit kért, és másodszor is figyelmeztette a polgármestert, ne értékelje a felszólalásokat. A pontot 8 igennel elfogadta a közgyűlés.
Jön a kőkereszt, ami szintén visszatérő napirend júliusról. A napirendet egyhangúlag elfogadták a képviselők. Szünet.
Jön az M9-es
Balogh László elmondta: Balaicz Zoltánnal megvolt az egyeztetés, Szita Károllyal még nem. Navracsics Tibort meghívta a polgármester levélben, de válasz még nem érkezett. Az ezt elrendelő bizottsági döntésről itt írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202108/az-m9-es-nyomvonalarol-egyeztetnek-navracsics-tibor-kormanybiztossal
Balaicz Zoltán tájékoztatóját hangfelvételben lejátszották a képviselőknek. A megyeszékhely első embere kiemelte: rendkívül fontos Zalaegerszeg és Nagykanizsa együttműködése. Szerinte a két város egyedül kevés ahhoz, hogy felvegye a legfejlettebb magyar városokkal, de egy erős szövetséggel ez sikerülhet. Régóta vágyott 2x2 összekötésnek nevezte az eltervezett utat, amit szerinte Gyurcsány Ferenc is beígért, de meg nem valósította, erre most itt az esély. Köszönetet mondott azért Cseresnyés Péternek, hogy ezt most véghez vitte. Szerinte lehet lamentálni, hogy ez M9 vagy 74-es, a lényeg az, hogy a két város között valóban 2X2 sávos út épüljön.
Az M9-el mi is többször foglalkoztunk:
https://kanizsaujsag.hu/hir/202102/olcsobb-lett-az-m9-es-tervezese-nem-azert-mert-kanizsat-elkeruli
A hangüzenet után Balogh László arra kérte a képviselőket, a napirendet ne használják politikai hangulatkeltésre. Az eredeti tervet támogató ügy mellett egyébként már egy Facebook-csoport is létrejött. Balogh László arra is emlékeztetett, hogy az utat már Gyurcsány Ferenc is beígérte a Népszavában. Elismerte az M9 még lóg a levegőben, de ezt nem rajta kell számonkérni.
Fodor Csaba köszöntötte Balaicz Zoltánt, de elmondta, a hangüzenet bizonyította azt, hogy Cseresnyés Péternek nem számít az M9-es, nekik viszont igen, hiszen egy autópálya-csomópont többet jelent, mint egy 2X2 sávos összeköttetés. Példaként mondta: ne állítsák be ezt úgy, mintha valaki egy Audi helyett egy Trabantot kap, de annak is örüljön. Szerinte Balaicz Zoltán elmondta: hogy Cseresnyés Péter elintézte, hogy autópálya helyett 2X2 sávos út legyen.
Szabó Szilárd szerint, ahogy fogalmaz, a baloldali képviselők hatalmas öngólt rúgnak ezzel a kommunikációval. Majd heves vita alakult ki arról, hogy melyik kormány állította le, és rendelte el az M9-es es autópályát.
Schauta Marcell szeretett volna egy másik bejátszást elindítani. Nem sikerült, erre odaszólt Szabó Szilárd, hogy megy az idő. Bodó László visszaszólt: ráérünk. Erre Szabó felelt: igen, a nyugdíjasok ráérnek. A válasz nem maradt el Bodó Lászlótól: vegyél vissza öcsi.
A paprikás hangulat után azt az Orbán Viktor interjút játszotta be Schauta, amit a Kanizsa Caféban tett a miniszterelnök, és az M9-es Kanizsát érintő bekötéséről beszélt. Ez itt visszanézhető: https://kanizsatv.hu/magazinok/303-aktualis-2018-03-29
Bizzer András szerint az ÉVE részéről ez egy politikai vita, amit a saját arcukra fordítanak.
Horváth Jácint elmondta, jön az állandó Gyurcsányozás, de a Gyurcsány-kormány volt az egyetlen, amelynek idején az autópálya elérte Kanizsát. Szerinte, ha az a kormány lenne, most Kanizsát érintené az M9-es. Szerinte Cseresnyés Péter elárulta ezzel Nagykanizsát, hiszen fel sem szólalt az ellen. hogy az eredeti tervek ellenére, nem érinti Nagykanizsát az M9-es. Emlékeztetett: a nyomvonal már kész, s azért dolgoztak, hogy Nagykanizsán keresztül jöjjön az M9. Ennek elengedése szerinte megbocsájthatatlan, és nem tudja, hogy visszacsinálható-e.
Balogh László megjegyezte: ő sosem vetemedne arra, hogy árulózzon.
Szabó Szilárd kapott szót. A két bejátszásra reagált: szerinte Orbán Viktor egy koncepciót fogalmazott meg, míg Gyurcsány Ferenc konkrét ígéretet tett az építkezésről. A nyomvonallal kapcsolatban pedig elmondta, hogy az egy térképre rajzolt terv, engedélyekkel nem rendelkezik teljes mélységében. Szerinte ez csak a vágyálmok kategória volt.
Berta Krisztián (ÉVE) szerint már lenyilatkozták, hogy egy tanulmány szerint előnyösebb, ha elkerüli Kanizsát az M9-es, de ezeket a tanulmányokat senki sem látta. Majd Szabó Szilárdnak szólt oda, hogy Orbán Viktor kijelentette az eredeti tervet, akkor is, ha ezt a helyi Fidesz nem akarja elfogadni.
Bizzer András kapott szót, Károlyi Attila szerint már harmadszor, míg ő egyszer sem. Bizzer András szerint az M9-es még nem eldöntött ügy, az ÉVE mégis úgy állítja be. Majd emlékeztetett, szerinte Gyurcsány összevissza beszélt.
Károlyi Attila is felszólalt. Először arra emlékeztette Balogh Lászlót, hogy arra kérte a képviselőket, ne legyen ez a pont politika, mégsem utasította rendre Szabó Szilárdot, akinek az első szava Gyurcsányozás volt. Majd felelevenítette, hogy bár az akkori országgyűlési képviselő, Göndör István megüzente neki, hogy ne tegye, de ő a '90-es években kiment Horvátországba tárgyalni az autópálya kérdésében, és már akkor találkozott az egerszegi lobbival. Elmesélte azt is, hogy ő volt az első, aki Gyurcsány Ferencet Nagykanizsára hívta. Szerinte sok mindenért lehet Gyurcsányozni, de azt nem lehet elfelejteni, hogy ő hozta Kanizsára az autópályát.
Balogh László hozzátette: akkor már csak az a kérdés, hogy kiről nevezzék el a pályát.
Horváth Jácint megvédte a nyomvonal kapcsán tett kijelentését, Elmondta, hogy a környezetvédelmi engedély alapján csak tovább kellett volna menni, de helyette az Orbán-kormány egy teljesen új fejlesztést dolgoz ki. Szabó Szilárd odaszólt, azóta az a tanulmány már elavult. Horváth Jácint kifejtette, érti, hogy védeni kell a mostani álláspontot, de azt nem lehet tagadni, hogy Nagykanizsa most kimarad egy komoly lehetőségből.
Schauta Marcell szerint nagyon szomorú, hogy a Fidesz-frakció egy olyan koncepciót véd, ami hátrányt jelent a dél-zalai, dél-somogyi térségnek. Szerecsent mosdatnak, holott csak arra kérték a fideszes városvezetőket, hogy álljanak a régi nyomvonal mellé.
Végül Gábris Jácint szólalt fel. Szerinte a vérkeringésben kell tartani Nagykanizsát, s ha nem küzdenek azért, hogy minél magasabb rangú utakba be legyen kötve Nagykanizsa, akkor az azt eredményezi, hogy a dolgozók gyorsabban jutnak majd el Zalaegerszegre. Ez utóbbi mondatot meglehetősen nyomatékosan mondta Gábris Jácint. Szavaztak a képviselők 7 igen 7 nem és egy tartózkodással zárták le a vitát.
Jön az ebédszünet, ami Balogh László szerint a költségvetés szűkös mivolta miatt csak virsli és mustár.
Sportegyesületek: 117 milliót kértek 27 millión osztozhattak
A szünet után 2 pont nem hozott vitát. Jön a sporttámogatások. Balogh László emlékeztetett: 117 millióért érkezett be kérelem, de 27 milliót találtak a költségvetésben. A sportklubok képviselői közül csak Balázs László, a pólósok elnöke van itt. A polgármester elmondta: a focistáknak és a vízilabdázóknak megítélt összeg biztos, hogy nem lesz elég.
Balázs László kapott szót. Elmondta, hogy az OB I/B-s csapat bajnok lett, és csak a bajnokság átalakítása miatt nem jutott fel. Emlékeztetett az osztályozóra, ahol a jóval erősebb, évek óta első osztályban edződő Debrecent kellett volna megverni, ez azonban nem sikerült. Erről itt számoltunk be: https://kanizsaujsag.hu/hir/202106/jutott-drama-a-vegere
Elismerte, lehet, hogy magasnak találják azt az összeget, amit ő kért, de 20 embernek kell megteremteni a megélhetést, hiszen OB I-re törekvő csapatot csak úgy lehet összehozni, ha csak a vízilabdára kell koncentrálni. Majd azokat a fő kritikákat is felhozta, amik a városban felmerülnek a vízilabda kapcsán. Így azt is, hogy miért tréningezik a csapat Pesten, és miért nincs több kanizsai a keretben. Elmondta, vannak kanizsai fiatalok a csapatba, akik azonban Pesten tanulnak, így ha az edzések Kanizsán lennének, őket sem tudnák beemelni a keretbe. Az OB I-es részvétellel kapcsolatban azt mondta, hogy a gyerekeknek ez motivációt adhat a póló elkezdésére. Viszont a jelenlegi uszoda nem alkalmas OB I-es meccsek lejátszására, így a közeli városokban játszana. Emlékeztetett: egyedi engedéllyel azonban lehetne Kanizsán is játszani, addig, amíg az új uszoda elkészül. Ennek sportszakmai és politikai vonalon utána lehetne menni. Kiemelte: a legeredményesebb magyar labdajáték 15. legjobb csapatának lenni nem kis szó, és megérdemelné a csapat és a város is, hogy feljusson. Majd Fodor Csaba felszólalására utalt rá, az Aréna üzemeltetése kérdésében azért szerepel a vízilabda, hiszen szárazföldi, konditermi edzéseket igenis végezhetnek ott. A megítélt 3 millióra inkább nem mond semmit, a nevezés megtörtént, de erre a bajnoki szezonra más forrás nincs, természetesen más szponzorokat is megkeresett, de eddig ez nem járt sikerrel. Ha nem jár sikerrel, és nem kap nagyobb önkormányzati támogatást, veszélybe kerülhet a bajnoki indulás is.
A képviselők nem szólaltak fel Balázs László után. Közben megérkezett Lánczos Attila is, az FC Nagykanizsa ügyvezetője. Elmondta: a beadott 34 millió forinttal az elmúlt két év elmaradt támogatását kérték. Tehát ez egy múltból elmaradó igény. Emlékeztetett: más városok lényegesen nagyobb támogatást adnak a focicsapataiknak, így ha nem találnak más forrást, csak a most megítélt szerény összeget, akkor akár vissza is léphet a klub a harmadosztálytól. A szavazásnál 4 milliót kapott a foci, 3 milliót a vízilabda.
Az ügyvezetők véleménye alapján, ha hamarosan nem találnak új forrást, a kanizsai vízilabda és foci jelene is veszélybe kerül.
Jön a településrendezési pont. Balogh László elmondta: elég jelentős lakossági felszólalás van az ügyben. Fodor Csaba elmondta: voltak jogos felszólalások, de ezek nem elegek ahhoz, hogy ma ne döntsenek. Emlékeztetett a Piactér beépítésének terve már a '90-es években eldőlt, egy árkádos beépítési, üzletekkel ellátott rész volt, lakásokkal. Aztán ezt valamilyen érdekek mentén eldobták, s parkot építettek oda. Szerinte a város értékes ingatlanát nem szabadna így felhasználni. Ha erről kötelező ma dönteni, akkor azt a tervet fogadják el, ami növeli a régi piac beépítését. De reálisnak látja azt a forgatókönyvet is, hogy visszakerüljön a következő közgyűlésre.
Balogh László sem zárja ki ezt a fajta fejlesztést, de szerinte kicsit még körbe kéne járni ezt a kérdést, fontos lenne még egyeztetni az ottani lakókkal, akár a Tulajdonosi Bizottság tagjainak is. Bizzer András szerint figyelembe kell venni a lakosok véleményét, tehát ha azt akarják, hogy ez a terület parkos legyen, akkor legyen az. Szerinte úgy tűnik, hogy az ÉVE most a kanizsai emberek érdekei ellen akar szavazni. Balogh László közben egyeztetett: az egész ügyrendet nem lehet visszavonni, csak bizonyos pontokat.
Tóth Nándor is Balogh László álláspontját támogatja, azaz menjen a napirend a maga útján, ezen egy pontot meg hozzák vissza.
Károlyi Attila mikrofonon kívül kérdezte, milyen lakókat? Tóth Nándor válaszolta: a Zrínyi 21. Károlyi Attila visszakérdezett: ők a város? Tóth Nándor végül elmondta: a régi Piactér helyreállításával egyetért.
Fodor Csaba szerint ne nézzék hülyének egymást. Szerinte a Fidesz egyetlen érdeke, hogy nehogy véletlenül az ÉVE-frakcióhoz lehessen kötni, hogy végre valami történik az ocsmány Piactéren. Példaként említi: ő is hozzon aláírásokat, hogy ne épüljön meg a konferencia-központ az Erzsébet téren? Belengette: ha ezt a magatartást folytatja a Fidesz, megkéri a frakcióját, hogy az egész pontot ne szavazza meg. Balogh László szerint azzal fontos ügyeket akadályoznának meg. Ismét arra emlékeztetett: már a '90-es években el volt döntve a Piactér beépítése, most mégis azt kéri a Fidesz, hogy ez ne így legyen.
Balogh László szerint neki eszébe sem jutott az, amit Fodor Csaba róla feltételez, tehát semmiféle ingatlanspekulációra nem gondolt. Ez a kérdés maximum 1 hónapot tolódna, s az egyeztetés után akár az is mehetne a maga útján.
Szabó Szilárd kifejtette: valóban értékes terület, és az is igaz, hogy rontja a városképet. Szerinte nem kellene ezt az 1 hónapot sajnálni, és akkor senki érdeke nem sérül. Azt is kérte, hogy Fodor Csaba nem figyel rá. Balogh László kérte, Szabó Szilárd várjon egy kicsit, amíg Fodor Csaba a főépítésszel egyeztet, Szabó szerint felesleges, így folytatta a felszólalását. Tóth Nándor is sérelmezte Fodor Csaba - ahogy fogalmazott - minikonferenciáját. Szerinte az ott élők megértették, hogy változás lesz, és elkéstek a kérelmeikkel, de annyit megérdemelnek, hogy még egyszer egyeztessenek.
Horváth Jácint egy kérdést tett fel: mi fog történni ebben az 1 hónapban?
Balogh László szerint meghallgatnák az embereket, akiket illik meghallgatni, ez akkor is így lenne, ha 1 emberről lenne szó. Tóth Nándor szerint van még olyan képviselő, akit megkerestek a lakók, most mégis sunyin hallgat.
Fodor Csaba visszautasította a sunyi kifejezést. Levezette: van egy eljárás és vannak határidők, amit tartani kell. S ha ebből precedenst csinálnak, akkor ez ezentúl rendszer lehet. Fodor Csaba elmondta: azt kéri, minden pontban tartózkodjanak, és 1 hónap múlva az egész napirendről fognak újra tárgyalni. Szerinte olyan kéréssel, hogy legyen több fa, nehéz mit kezdeni. Így erről szavaztat Balogh László: 14 igen, 1 nemmel fogadtál el.
18-as pont nem hozott vitát.
Jön az arculat. Balogh László szerint a megújulásra való törekvés egy állandó cél, de a folyamattal nem ért egyet. A pályázat kiírását 8 igennel támogatta a testület. A 18-astól a 22-ig nem hoztak vitát a napirendek.
Búcsú a kanizsabike-tól
Jön a kanizsabike. Legutóbb itt írtunk a projektről: https://kanizsaujsag.hu/hir/202001/merlegen-a-kanizsa-bike Ez a cikk még azokból az időkből származik, amikor olvasóinkat megtisztelték azzal a kormánypárt helyi képviselői, hogy interjút adtak.
Fodor Csaba szerint ez a projekt jó példa arra, hogy miként nem szabad bánni a közvagyonnal.
Balogh László szerint a projekt valóban nem nyereséges, de nem mindegy, hogy miként ítéljük meg, hiszen például Karácsony Gergely is valami hasonlón dolgozik a fővárosban. Szerinte a veszteséggel szemben áll az a 200 millió forint, amit a pályázat hozott. A napirend lényege egyébként, hogy a támogatott projekt végén a kanizsabike akció megszűnik, a kerékpárok használatára a polgármesternek kell kidolgozni megfelelő opciót.
Bizzer András szerint a pályázat lejárta miatt itt az idő, hogy megújítsák ezt a rendszert. Szerinte a megszüntetés helyett a jó út az, hogy a projekt költségeit csökkentsék, például nem kéne rájuk GPS, s a rendszer használata is bonyolult. Karthágói hasonlattal élt az alpolgármester: az ÉVE reform helyett a kanizsabike helyét is behintené sóval. (Más: az urbánlegend ellenére nem, a rómaiak nem szórták be sóval a punok városát) Bizzer András szerint ez egy megfelelő alternatíva lehetne a kanizsaiaknak a buszos közlekedésre, és érdemes lenne a dokkolókat elektromos rollerekkel felszerelni.
Horváth Jácint egy Bizzer Andrástól kapott válaszlevél alapján világít rá: nem lett volna kötelező a kanizsabike-ot választani, helyette például a Keleti városrész buszmegállóját is rendbe tehették volna. Szerinte nem is lett felmérve az, hogy ez a rendszer működőképes-e egyáltalán, hiszen az alapvető formában még Budapesten sem működött. Visszautasította a karthágói hasonlatot, hiszen szerinte sok kanizsainak ez lenne az igénye, de az előterjesztés nem erről szól, hanem arról, hogy megfelelő megoldást találjanak a kerékpárok további felhasználására.
Schauta Marcell is Bizzer Andrásnak válaszolt. Szerinte az öt év alatt a kanizsabike-ot a kutya sem használta, s ezt az ötéves mutatók is bizonyítják. Emlékeztetett: a sportcsarnok esetében 3 hónapra előre sem látott az alpolgármester, most mégis évtizedekre előre tekint egy olyan beruházásnál, ami öt évig veszteséges volt. Szerinte most szerecsenmosdatás megy: reálisan azt láthatjuk, hogy ez 130 millió forintos bukta volt a városnak.
Balogh László: Schauta Marcell felszólalása színtiszta politika volt.
Bizzer András szerint nem volt anno más lehetőségük, a pályázat miatt ezt kellett létrehozni. Most viszont szabad kezük van, átalakíthatnák a rendszert, olcsóbbra, modernebbre. Szerinte ezt 1-2 évig, mondjuk évi 5 millió forintos ráfordítással, érdemes lenne kipróbálni . Szerinte a turisták is szívesen használnák.
Többen kérdezték: milyen turisták?
Radics Bálint is elmondta: tény, nem ez lesz a legsikeresebb projekt Nagykanizsán, de ennek köszönhetően valósult meg vegyes forgalmú út, tehát a közösségi közlekedés fejlesztése igenis megvalósult. Radics Bálint is elismerte, talán mást kellett volna választani, de a pályázat értékelésénél előnyt jelentett, hogy így döntött anno a polgármester.
Először szólalt fel Dénes Sándor polgármester: szerinte jól döntött a város 2015-ben, hogy pályázott. Elmondta: minden pályázatnál vannak kockázatok, így ebben is volt, és sajnos nem jött be. Emlékeztetett: a Tungsrammal kétszer is tárgyalt a kanizsabike ügyében. De az egész beruházás felszámolása szerinte a legrosszabb döntés lenne, javítani kell rajta.
Károlyi Attila elmondta: megszüntetik a rendszert. És Bizzer András ötletével ellentétben óva inti a kanizsaiakat a rollertől. Szerinte ezeket a bicikliket mindenki nehéznek és ormótlannak tartja.
Dénes Sándor szólt oda: aludjanak rá még egyet.
Szavazás: Fodor Csaba elfogadta Horváth Jácint módosítóját. Ő is sérelmezte Karthágó emlegetését, szerinte Bizzer András nem olvasta el az előterjesztést. 8 igennel 1 nem és 6 tartózkodással foglaltak állást a képviselők. Címszó lehet: Kanizsa nem lesz Karthágó.
Jön a Modern Városok
A BMSK képviselője nincs jelen az ülésen, bár ez kérés volt az előző soros ülésen. Balogh László a konferencia-központ kapcsán tett levelezését olvasta fel Medvigy Mihállyal, a BSMK vezérigazgatójával. Ami egyebek mellett arról szól, hogy a beruházási társaság nyilatkozatot kér a várostól a központ kapcsán, esetleges helyszínként a levélben a Csónakázó-tavat is megjelölték.
Horváth Jácint szerint az, hogy pontos információkat kapnak a központról, az uszodáról, az hiú ábránd volt. Feltett egy újabb határozati javaslatot, hogy az ütemezést soron kívül küldje meg a BMSK az önkormányzatnak, hiszen a mostani levélben úgy fogalmaztak, hogy létezik a projektnek ütemezése.
Gondi Zoltán ismételten az uszoda iránt érdeklődött. Ezt már júliusban is feltette: az uszoda ráemelése a projekt pontosan melyik részére vonatkozik? Nem kapott rá most sem választ.
Bizzer András szerint ha ismét feltételeket szab Nagykanizsa a kormánynak, akkor azt úgy is értelmezhetik, hogy ez a projekt nem kell Kanizsának. Szerinte az ütemezett a BMSK levelében csak egy jelző volt, nem pedig azt jelenti, hogy már kész ütemterv van. Ahogy azt egy hónappal ezelőtt is elmondta Bizzer András: szerinte nem fog tudni a BMSK ütemtervet adni.
Balogh László elmondta, meghívta Rodekné Hederics Erikát - aki jelenleg a BMSK-nál dolgozik - de ő nem nyilatkozat kész, így várni kell még a képviselő jelenlétére.
Schauta Marcell is a Csó-tó helyszíni megjelölése iránt érdeklődött. A kérdése az, hogy ki döntött arról, hogy ez a lehetőség bekerüljön, a város vagy a BMSK.
Balogh László szerint ennek utána fognak járni, elégedjen meg ennyivel Schauta Marcell. Elmondta, ez egy 6 milliárdos projekt, Ezt a fejlesztési pénzt el kell fogadni, és örülni neki, és - ismét felolvasva - arra kéri az ÉVE-frakciót, hogy nyilatkozzanak: akarnak-e konferencia-központot a város szívébe.
Fodor Csaba szerint ők örömmel fogadták a déli elkerülőt, a ferences kolostort, az uszodát, csak egyik sincs sehol. Emlékeztetett, hogy megvalósítás vizsgálatára létrejött egy munkacsoport, szeretné látni a munkájukat. Hangsúlyozta: a Csó-tó megjelölése szabályellenes, hiszen a projekt városközpontot jelöl meg. Elismeri, az mindenkinek az érdeke, hogy valóban állami pénzből legyen egy szép központ az Erzsébet téren, de a végtelenségig, megfelelő dokumentumok nélkül nem lehet tartani a területet.
Balogh László arra emlékeztetett: sokan az Aréna kapcsán is hitetlenkedve fogalmaztak. Szerinte azon lesznek, hogy Fodor Csaba kérdéseire idővel mind választ adjanak, de most erről szavazni kell, támogassák azt, hogy szálloda legyen az Erzsébet téren.
Horváth Jácint felhívta a figyelmet, ők a velodromot is megszavazták, mégsem történt semmi. Az állami forrásról pedig csak annyit szólt, hogy csak jönne már. A határidőt pedig azért szabta szerinte a BMSK, mert igenis van ütemterv. Nem csak ezen ügy kapcsán, hanem a nagyberuházásokkal kapcsolatban úgy érzi, a farok csóválja a kutyát. A város a saját projektjeiről nem tud semmit. Erre legjobb példa az uszoda, még csak azt sem lehet tudni, hogy mire kérték a ráemelést.
Külön szavaznak a pontokról: a tájékoztatót 6 igen 5 nem 2 tartózkodással nem fogadták el. Az Erzsébet tér felhasználásának hatályon kívül helyezéséről, a BMSK levele szerinti módon egyhangúlag elfogadta a közgyűlés. Az Erzsébet téri helyszínt: 14 igennel fogadták el. Horváth Jácint által kért ütemezést: 14 igennel fogadták el.
Nem várt vita alakult ki az informatikai munkacsoport javaslatairól. Vezetője, Gábris Jácint tájékoztatta a napirendről a képviselőket, Szerinte ezek az informatikai irányú képzések, fejlesztések megszervezései nem tűrnek halasztást.
Balogh László és Szabó Szilárd is ezen fejlesztések költségességére világítottak rá. Gábris Jácint arra kéri a képviselőket, hogy egy esélyt adjanak ennek a pontnak, és majd októberben eldöntik, alakítanak-e erre egy új céget. Végül 8 igennel 1 nemmel 6 tartózkodással fogadták el.
A meghívóban nem szereplő pontokig nem lett újabb vita. Az ivóvízellátás kapcsán az ügy fontosságát mindenki elismerte. Arra azonban Bizzer András rávilágított: ez a 2-3 milliárdos projekt akár 50-60 milliójába is kerülhet a városnak.
Horváth Jácint második felszólalásában azt kikérte magának, hogy Balogh László szerint nem tiszteli a hivatal dolgozóinak munkáját. Horváth Jácint hangsúlyozta: ő csak Bizzer Andrást és Balogh Lászlót kérte számon, hiszen ők főállásban, milliós fizetésért dolgoznak. Ha nem képesek a megfelelő munkát elvégezni, a polgármester mondjon le.
Balogh László szerint ez kioktatás volt. Horváth Jácint mikrofonon kívül válaszolt: igen, az.
Fodor Csaba szólalt fel utoljára: a pályázat feltételeit még nem ismerik, de fontos, hogy az első lépéseket, már most megtegyék. A vita ellenére egyhangúlag fogadták el a pontot a képviselők.
Jön a Platán sor és a Teleki utca. A vízközmű átalakítására plusz forrást kell biztosítania a városnak. Győztes pályázat esetén 1 milliárd forint jöhet a városba. Bizzer András másodszor is megköszönte a kormánynak, hogy ilyen pályázatokat ír ki.
Horváth Jácint pedig a magyar adófizetőknek, és az uniónak köszönte meg.
Schauta Marcell felszólalást kért, s ebből jött a mai ülés leghumorosabb megnyilvánulása: szavazás előtt vette észre a polgármester a jelzést, majd mondta: "elnök úr, nem mondom, hogy milyen viszonyban vagyunk....megadom a szót".
Schauta Marcell pedig csak annyit akart mondani, hogy köszönöm. A 14 igennel elfogadta a pontot a közgyűlés.
A Bocskai utca csapadékvíz-elvezetésének kérdését Radics Bálint hozta újra a közgyűlés elé. A projektre már volt beruházás, de egy korábbi döntés értelmében kikerült. Most a megvalósítást kéri Radics Bálint.
Fodor Csaba módosítót nyújt be: felelős a hivatal, és nem a Tulajdonosi Bizottság, és nem Fodor Csaba, hanem Balogh László. Ezen módosításokkal elfogadja a közgyűlés a napirendet. Bizzer András szerint a forrást a Tulajdonosi Bizottságnak kéne megtalálnia.
Fodor Csaba szerint ez egy nagyon jó ügy, éppen ezért jó lenne, ha a polgármester rászólna Bizzer Andrásra, hogy ne hergelje feleslegesen a közgyűlést. 13 igennel elfogadták a pontot.
A Tripammer utca felújítását is Radics Bálint hozta a közgyűlés elé. Fodor Csaba ismét az előbbivel megegyező módosítást tett, valamint emlékeztetett: legutóbb azért nem lett foglalkozva ezzel a résszel, mert az uszoda projektjéhez kapcsolódott volna. Egyébként támogatják az előterjesztést. El is fogadta a közgyűlés.
Jön a Város Napja
Fodor Csaba elmondta: valahol megérti, hogy a Fidesz képviselői most az ÉVE ellen hergelik a lakókat. Elmondta, a korábbi határozatot, amely szerint arra kérték Tar Mihályt, akkor legyen Város Napja, ha az augusztus végén a kormány felfüggeszti a korlátozó intézkedéseket. Ez azonban nem történt meg, sőt, egyre többet hallani a negyedik hullám hatásairól. Ezért döntöttek úgy, hogy nem tartják meg, de az őket ért támadás miatt érezték fontosnak, hogy most a közgyűlésen beszéljék ezt át, ne pedig Facebook-posztokból értesüljön a város.
Tar Mihály kapott szót. Szerinte kijelenthető, ami a Facebookból áradt, az egyértelműen ellene, és a frakció ellen irányult. Azért volt augusztus 3-a a szervezési munka befagyasztásának dátuma, mert akkor jött ki az a rendelet, ami szerint az augusztus 20-ai rendezvényekre, a fogathajtó versenyre és az eukarisztikus kongresszus idejére függeszti fel a kormány az előírásokat. Ezek között pedig nem szerepel a kanizsai Város Napja. Emlékeztetett: a rendezésről szóló határozat után azonnal megalakult a szervezői csapat. Majd felhívták a hivatalból, hogy a megítélt forráshoz küldje el a program előkészületi anyagát. Ebben, elismerte, valóban kritizálta az eddigi kanizsai szabadtéri rendezvényeket, hiszen szerinte ugyanúgy néztek ki ezek a programok, mintha bárhol máshol rendeznék az országban. A tervek között szerepelt, hogy a főtéren lett volna egy nagyszínpad és egy kisebb, valamint a Károlyi-kertben és még több más helyszínen lettek volna apróbb programok. Erre írta azt nemrégiben Balogh László, hogy tudta volna támogatni. Ezzel szemben Tar Mihály felolvasta Balogh László korábban írt levelét, amiben szakmaiatlannak nevezte a több kisebb helyszín tervét. Kifogásolta Balogh László, hogy nem szerepelt benne a polgármesteri köszöntő - Tar Mihály szerint ez természetes, azért nem lett leírva - és a tűzijáték. Utóbbiról kifejtette: megunta a tűzijátékot, így, ha ő lesz a program szervezésével megbízva, az nem is szerepel a programok között. Tar Mihály szerint ez a kettős kommunikáció már jól jelezte, ha a 7 millió forintból a Rolling Stones-t hívja el, az se lett volna elég a fideszes képviselőknek.
Emlékeztetett, ő a kiadott közleményben tárgyilagos volt, ehhez képest Szabó Szilárd vezetésével jöttek a megosztások, s a "bezzeg itt meg ott lehet fesztiválokat tartani" című posztok. Tar Mihály feltette a kérdést: ugyan mit kapott volna, ha itt is fizetős rendezvényt tart vagy 500 embert enged be, az 501-nek pedig azt mondja, hogy menjél haza. Szerinte csak a kordonozásra elment volna az összeg fele, arról nem beszélve, hogy védettségi igazolványhoz kellett volna kötni a belépést.
Balogh László szerint nem szabad ilyen érzékenynek lenni a Facebook-posztokra. Elmondta, nekik igenis képviselni kell azokat a lakókat, akik hiányolják a kanizsai rendezvényt, mert látják Zalaegerszegen, Zalaszentgróton és Becsehelyen. Elismerte: augusztus 3-a után kezdett el hajlani arra, hogy több kisebb helyszínen lehet megrendezni ezt a fesztivált. Feltetette kérdést: miért nem próbálták az előírások figyelembevételével megtartani a rendezvényt? A polgármester szerint augusztus 3-án még nem szabadott volna lefújni a szervezést. Illetve kérte Tar Mihályt, ha levelet ír neki, akkor azt ne valamelyik hivatali dolgozónak címezze.
Erdős László kért szót. Elmondta, az ÉVE részéről nem lett volna szabad, egy ilyen komoly rendezvényt ilyen bizonytalan döntésnek kitenni. Szerinte úgy kellett volna megírni a határozatot, hogy a szabályok betartásával rendezzenek fesztivált. Határozott véleménye, hogy a határozat egy kibúvót adott arra, hogy elhalassza a Médiaház a Város Napját. Szerinte megfelelő szakértelemmel ezt meg lehetett volna rendezni.
Gábris Jácint szerint feltűntek olyan csoportok, amelyek hergelik a lakosságot a Médiaház ellen. Hangsúlyozta: pontosan azt kéne figyelni, amit a kormány közzétesz, azaz folyamatosan emelkednek az esetszámok, egyre veszélyesebb a delta variáns, így nem csak Kanizsán, sehol sem szabadna jelenleg rendezvényt szervezni. Emlékeztetett: azt nem teszik hozzá a kritizálók, hogy Balaicz Zoltán is megindokolta, hogy bizonyos nagyrendezvények miért maradtak el a megyeszékhelyen. Szerinte a mostani kommunikációval a Fidesz kettős játszmát játszik, hiszen hergelik az embereket, holott a kormány pont az óvatosságra int.
Szabó Szilárd kért szót. Szerinte nem kell hergelni a városlakókat, mert önmaguktól is hiányolták, hogy végre fesztivál legyen Kanizsán. Elmondta: senki nem várt világsztárokat, de már a szervezés is úgy indult, hogy még normál helyzetben is szinte megvalósíthatatlan lett volna. Ő is támogatta volna a több kisebb helyszín ügyét. A posztokról is szólt: ő szándékosan nem emelt ki augusztus 20-ai rendezvényeket, hiszen tudja, azok külön engedélyt kaptak. Kettőt posztolt: az egyik a zalaegerszegi sörfesztivál, ami feltételekkel, de meg lesz rendezve. A másik pedig a becsehelyi mulatság.
Itt kitört egy kisebb mikrofonon kívüli összeszólalkozás: az ÉVE képviselői emelték ki, hogy Becsehely 5 ezer fő alatti település, oda pedig nem vonatkozik az előírás.
Szabó Szilárd végül kifejezte: nem volt méltó az a közlemény, ahogy Tar Mihály bejelentette az elmaradást.
Tar Mihály előbb Szabó Szilárdnak válaszolt. A mémoldal egyik bejegyzéséhez tett hozzászólásával szembesítette, amiben több programot sorolt fel, ahol megtartották a fesztivált. Majd Balogh Lászlónak intézett választ: az Ohmydeer fesztivál is megmutatta, hogy a fizetős programok nem jönnek be, bukás van rajtuk. De példaként hozta fel a Hacsunkot is, akik példát mutathattak volna szervezésből. Szerinte, ha a Toi Toi vécét rá is borítják, akkor sem lehetett volna ezt a programot úgy megszervezni, hogy betartson minden szabályt.
Schauta Marcell szerint a jogszabályok kijátszása lett volna a sok kis fesztivál. Ezzel sok helyen vissza is élnek, éppen ezért becsüli Tar Mihályt, hogy ő nem így tett. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a program még 2 hét múlva lett volna esedékes, addig pedig könnyen lehet, hogy a kormány tovább szigorít. Gábris Jácinthoz hasonlóan ő is azt kérte a Fidesz-frakciótól: ne hergelje a lakosságot, hiszen hamarosan ismét előfordulhat, hogy arra kell kérni a várost, hogy kerüljék a személyes találkozásokat.
Bizzer András szerint ez az egész vita abból fakad, hogy az ÉVE egy lebegtető döntést hozott, nem merte anno kimondani, hogy nem lesz Város Napja, pedig akkor jobban elfogadták volna a kanizsaiak. Ő támogatta volna azt is, hogy oltáshoz kötik a belépést, szerinte ez ösztönözhette volna arra a fiatalokat, hogy oltakozzanak. Sérelmezte azt is, hogy augusztus 3-án nem tájékoztatják a polgármestert. Bizzer András szerint most Tar Mihály magyarázza a bizonyítványt, ahelyett, hogy anno az ÉVE jól döntött volna.
Károlyi Attila arra világított rá, szerinte Bizzer András is megszavazta néhány hete ezt a döntést. Majd példaként mondta, hogy a 20-ai tűzijáték után Budapesten is emelkednek az esetszámok.
Berta Krisztián azt kérte Bizzer Andrástól, ha kommunikálni akar, nyugodtan írjon Tar Mihálynak. Idézett egy levelet Balaicz Zoltántól, amit a megyeszékhely polgármestere az ellenzéki képviselőknek írt. Az ebben megfogalmazottak alapján a megyeszékhelyen is a vírushelyzet miatt döntöttek úgy, hogy elmarad a Vadpörkölt és Bor Fesztivál. A Sörfesztivál pedig egy magánegyesület programja, amit a szeptemberi vírushelyzet tesz függővé, ráadásul védettségi igazolványhoz kötött. Szerinte nem lenne szerencsés Kanizsán egy ilyen feltételek mellett megtartott rendezvénnyel is megosztani az embereket.
Balogh László közben előkereste: a "lebegetőnek" nevezett döntés esetében a fideszes képviselők tartózkodtak.
Horváth Jácint is arra erősített rá, hogy nagy baj lett volna, ha védettségi kártyához kötik a rendezvényt, hiszen óriási lett volna a felháborodás. Ő is azt támogatja, hogy minél többen be legyenek oltva, de a kanizsaiak 40 százaléka nem élt ezzel. Majd a kormány hiányosságára világított rá, hiszen a kistelepülésekre nem vonatkozó korlátozások miatt Nagyrécsén akár meg is tarthatták volna a Város Napját. Szerinte Tar Mihály nem tehetett mást, felelősen járt el a frakció is ezzel a lépéssel.
Végül Gábris Jácint kért szót. Ismét elmondta: az emberek fel vannak dúlva, az a kérése ezért, hogy a polgármester nyilvánítsa ki, hogy jelen körülmények között ez volt a felelős döntés. S ezzel is az emberek tudtára lehetne adni, hogy közösen dolgoznak a városért.
Schauta Marcell még szót kért: elmondta, Tar Mihály a Város Napja megrendezésére kapott megbízást, nem arra, hogy sok kicsi fesztivált tartson. Szavazás: 8 igennel fogadták el a beszámolót.
Jönnek Károlyi Attila pontjai: a Török kút és a Dózsa szobor. Bizzer András szerint erre elkölteni 20 millió forintot a jelenlegi körülmények között urizálás. Ebből az összegből inkább parkolókat kéne építeni.
Károlyi Attila kikérte magának azt a kifejezést, hogy "ilyen szobrokra". Majd emlékeztette Bizzer Andrást, mennyire méltatta Bethlen István szobrát a főtéren. Holott szerinte Bethlen szobra csak azért áll, mert Cseresnyés Péter szerelmes volt a Bethlenekbe. Károlyi Attila szerint Bethlen István csak bevásárolni járt Kanizsára. Krátky megérdemelné, hogy szobra legyen, még sincs.
A Török kút kapcsán Károlyi Attila azt mondta, egy csoda lenne, ha működhetne. Bizzer András az előzőekhez hasonlóan ismét kiemelte: jelenleg ilyen kiadás nem fér bele. Ezt 9 igennel fogadták el - Dénes Sándor támogatta a Fidesz-frakcióból.
Az utolsó nyilvános napirend a polgármesteri tájékoztató. 13 igennel fogadták el a képviselők.
Mikó-Baráth György
Fotó: Horváth Zoltán