Új látásmódot tanít a jobb agyféltekés rajztanfolyam
Jobb agyféltekés élményrajzolás volt a hétvégén a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Házban. Az egynapos kurzus alatt a résztvevők nemcsak az élethű alkotás alapjait sajátíthatták el, hanem egy új látásmódot is tanulhattak.
A nézőpontváltás, vagyis a jobb agyféltekénk használata hozzájárul ahhoz, hogy alaposabban megfigyeljük, ami előttünk van. A módszer segít az arányok, a fény-árnyék különbségek, valamint a szélek észlelésében. A kurzuson megtanítják a résztvevőknek, hogyan fókuszáljanak, és miként vonatkoztassanak el az ismert formáktól. A cél, hogy ne csak a lerajzolandó tárgyat lássák, hanem a körülötte lévő teret is.
– Gyakorlatilag ezen a tanfolyamon megtanulja azt a dolgot, ami segít neki abban, hogy a látásában, az összpontosításában ez a fajta megközelítés automatikussá váljon. Tehát nem ő gondolja ki magának, hanem automatikussá válik ezzel a technikával, amit mi megtanítunk neki. Azt már nem tudja kitörölni, élete végéig használhatja mind a rajzolásban, mind az alkotásban, a saját életében is, és a mindennapjaiban gyakorlatilag – nyilatkozta Szentesi Szeréna jobbagyféltekés-rajzoktató.
A hétórás kurzus alatt, egy nagyon kezdetleges tudástól indulva, bárki eljuthat addig, hogy egy portrét, egy állatot vagy akár egy tájképet rajzoljon.
– Szerettem volna már régóta élethűen rajzot készíteni és ezt a technikát, amit itt most megkaptam és sikeresen el tudtam sajátítani, ezt most magaménak tudhatom. Örömet szerzek magamnak ezzel az alkotó műfajjal. Eddig a zenével, most pedig a rajzban és a műalkotásokban tudok örömet szerezni. Meg a rokonoknak, akiknek esetleg majd ajándékba rajzot tudok készíteni – mesélte Árok Antalné.
A vasárnapi tanfolyamon 30 fő vett részt. A VOKE-ban már visszatérő programnak számít a jobb agyféltekés rajztanfolyam, így a jövőben is lehet számítani ilyen és ehhez hasonló kurzusokra.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)